>

KÖŞE YAZILARI | GÖKÇE KURTOĞLU

“Hükümet Gibi Kadın”

Bu defaki yazının konusu ortama uysun; ‘hükümet gibi kadınlar’ olsun istedim. (Gökçe Kurtoğlu)
 
   
 
 
     

Siyasetle yatıp siyasetle kalktığımız şu günlerde bu defaki yazının konusu ortama uysun; ‘hükümet gibi kadınlar’ olsun istedim. Bilinen anlamıyla değil, gerçekten ‘hükümet kadınlar’ı işledim.

Bu zamana kadar devleti etkileyen en önemli kadınlar var karşınızda. Tabi ben, en çok ilgimi çekenleri yazdım, devamı size kalmış : )


Dilerseniz, benim için en önemli olanından başlayalım;EVA PERON

Asıl adı Eva Duarte’idi. O zamanlar kasaba pavyonlarında şarkı söyleyen Eva, bir gün Albay Juan Peron ile tanıştı ve hayatı değişti. O artık fakir ailenin şarkıcı kızı Eva değil, halkın gözbebeği, işçilerin en büyük destekçisi Eva Peron olmuştu. Halk hayrandı ona. Kimse nereden geldiğini, nasıl böyle olduğunu umursamıyordu. Eşi hapisteyken dünyayı dolaştı, dünya da hayran oldu ona. Ve inanmayacaksınız ama bu şarkıcı kız, eşi Juan Peron’u etkilemesiyle askeri faşist darbeyi gerçekleştirdi. Eva, genç yaşında kansere yakalanıp hayata veda etti. Ama Eva’nın ölmesiyle hiçbir şey bitmedi. Ardından tüm dünyada milyonlarca kişi tarafından izlenen, ‘en iyi müzikaller’ arasında hatırı sayılır bir sıraya sahip olan ‘Evita’ müzikali yapıldı. Müzikal tüm dünyada hala oynanıyor ve hala ilk günkü kadar ilgi çekiyor. Şarkıları için ‘efsane’ desek abartmış olmayız. Özellikle “Don’t cry for me Argentina” dünyada en çok beğenilen müzikal parçası olmuş durumda. Geçtiğimiz aylarda Türkiye’ye de geldiler ve bu başarının ne kadar ‘haklı’ bir başarı olduğunu ben de anladım: ) Olur da bir daha gelirlerse, mutlaka gitmelisiniz derim : )

Küçük bir not; ‘Evita’,halkın Eva’ya taktığı lakaptır. ‘Küçük Eva’ anlamına gelir : )

Gelelim sultanlara… : )


KÖSEM SULTAN


Henüz 15 yaşında haseki olan Kösem Sultan öyle bir zekaya sahipti ki kısa sürede tüm devleti avucunun içine aldı. Özellikle oğlu IV.Murad 11 yaşında tahta geçince devletin yönetimi büyük ölçüde Kösem Sultan’ın eline geçti. Ölümü yine bir sultanın; IV.Mehmet’in annesi Turhan Sultan’ın elinden oldu.


İşte en sevdiğiniz; ‘Valiidemmm çocuğumu verin bana!’


HÜRREM SULTAN


Bu kadın neler yapmadı ki! İran savaşını destekledi, Kanuni’ye şehzade Mustafa’yı ve Kanuni’nin can dostu İbrahim’i boğdurttu. Bir de üstüne ilk resmi nikahı bastı iyimi!


Güzellik başa bela;KLEOPATRA

Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarıyormuş! Bir halı için kralın sarayına gitti Sezar’ı aşık etti döndü!

Aslında, Kleopatra’nın babası da kraldı. Babası ölünce tahta aday 2 kişi vardı; Kleopatra ve kardeşi. Ancak kardeşi kimsenin bilmediği bir sebepten (!) Nil’de ölü bulununca taht Kleopatra’ya kaldı.

Bu arada, eşi Sezar ölünce doğuyu yöneten Antonius ile büyük aşk yaşadı.İki tane de çocuk yaptı!

Bir savaş sırasında saraya kaçan Kleopatra’nın kendini kobraya sokturarak intihar ettiği söylense de asıl sebebinin kendi yaptığı zehri içmesi olduğu ortaya çıktı.


TEODORA

Önce imparatorun metresi, ardından karısı oldu. Öyle hırslıydı ki sayesinde kocası en önemli hükümdarlardan biri haline geldi. Yaşadığı dönemde kadınlarla ilgili kanunların kabulünde çok büyük rol oynadı.


Ve seçtiğim isimler arasında sonuncusuna, belki de bizim en çok duyduğumuz isme geldik: )RAHŞAN ECEVİT


Demokratik Sol Parti'nin kurucu genel başkanı, Demokratik Sol Halk Partisi 'nin de genel başkanıdır. İyi eğitimi ve kültürüyle örnek gösterilir. Yazdığı romanlardan bazıları tiyatroya uyarlandı. Türk siyasetinde ‘Rahşan affı’ olarak bildiğimiz genel affın çıkmasında önemli ölçüde etkili oldu, sonraki dönemlerde çok tepki çekti. Eşi Bülent Ecevit öldükten sonra siyaseti izlemeye ara vermemiş, Kılıçdaroğlu’na desteğini bildirdi.

Eveeeet, bunlar tabi ki benim ilgimi çeken isimler sadece. Elbette daha birçok ‘hükümet gibi kadın’ vardır. Bu kadar yazıdan sonra ben yine şunu anlıyorum ki; Kadın insanı vezir de ediyormuş, rezilde! : )

Hoşçakalın! : )


GÖKÇE KURTOĞLU
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>