>

KÜLTÜR-SANAT

Bakışın mekanlarında

Gérard Rondeau'in "Bakışın mekanlarında" fotoğraf sergisi, 4 Kasım-4 aralık 2004 tarihleri arasında Fransız Kültür Merkezi’nde...
 
   
 
 
     
Gérard Rondeau
“Bakışın mekanlarında”
1990 yılında, Fransa Müzeleri Müdürlüğü İletişim Bölümü Başkanı Robert Fohr ve Ulusal Müzeler Birliği İletişim Bölümü Başkanı Alain Madeleine-Perdrillat, röportaj muhabiri ve portre fotoğrafçısı olan Gerard Rondeau’dan Fransa’nın 36 müzesinde bir foto-röportaj yapmasını talep etmişlerdir. Paris’deki Louvre Müzesi’nden Picasso Müzesi’ne, Dijon’daki Magnin Müzesi’nden Paris Afrika Sanatları Müzesi’ne, Vallarius’daki Picasso La Guerre et la Paix Müzesi’nden Rodin Müzesi’ne kadar Fransa’nın çeşitli kentllerindeki 36 müzede gerçekleşen bu çalışmada Gérard Rondeau düzenli olarak müzeleri ve geçici sergileri fotoğraflamaktadır.

Sanatçının bu çalışmasındaki temel amacının, eserlerle ilgili foto röportajlar gerçekleştirmekten çok, müze denen o tuhaf mekânların özel atmosferini yakalamak olduğu belirtilmektedir.Bu fotoğraflardan oluşan "Bakışın mekanlarında" sergisi, 4 Kasım-4 aralık 2004 tarihleri arasında Fransız Kültür Merkezi’nde ziyarete açık olacaktır.

Gérard Rondeau, sergiler, kitaplar, basın ile ilgili çalışmalarının yanısıra uzun yıllardan bu yana kendi konuları üzerinde de pekçok çalışma gerçekleştirmiştir: Bükreş’den New York’a kadar pekçok sanatçının portrelerinden oluşan bir seri, 1997 yılında Fransız Le Monde gazetesi için yaz festivalleri kapağı (her gün için bir fotoğraf), Dünya Doktarlarının misyonları için devam etmekte olan çalışma, Bosna savaşının takibi, Delacroix anısına Fas’a bakış vs

Le Monde gazetesi ile düzenli olarak işbirliği yapan ve Paris’de VU ajansı tarafından temsil edilen Gérard Rondeau’nun son çıkan yayınları arasında “L’Echappée libre. Le tour de France 2001” (Seuil Yayınevi, 2001), “Sur les lieux du regard. French Museums / Intimate Portraits” (Artha Yayınevi, 2003 ) yer almaktadır.

Tarih: 4 Kasım Perşembe - 4 Aralık Cumartesi

Açılış 4 Kasım Perşembe, saat 19.00

Yer : Fransız Kültür Merkezi
İstiklal Cad. N:8 Taksim

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>