>

KÖŞE YAZILARI | GÜLAY KOÇ

Bir Kalem ve Bir Saat

Çarpılıp sizlerle paylaşmak istediğim şey bir kalem ve bir saat… (Gülay Koç)
 
   
 
 
     

Dünyaca ünlü saat ve aksesuvar markalarının Türkiye temsilciliğini yürüten Arte Gioia, çok şık bir katalog iletmiş adıma. Burası aynı zamanda Vertu cep telefonlarını ve Milus markalı kol düğmelerinin de satış noktası. Akmerkez’deki mağazalarının ardından bir tane de İstinye Park’ta açtılar. Hatta geçtiğimiz günlerde Richard Mille markasının yaratıcısını Türkiye’ye getirdiler. F1 pilotu Massa ile birlikte… (Ben de kendisiyle Robb Report dergisi için keyifli bir söyleşi yaptım bu arada)

Neyse… Size asıl anlatmak daha doğrusu elime ulaşan katalogda görüp, çarpılıp sizlerle paylaşmak istediğim şey bir kalem ve bir saat… Doğrusu kalem ve saatin de ötesindeler.Saatin markası Romain Jerome… Bir İsviçreli… Bu marka Titanic DNA Feather Writing Instruments adı altında bir tasarım yaratmış. Üç farklı modeli var kalemlerin. Titanyum gövdeli olanı, altın kaplama ve mat kırmızı altın kaplama olanı. Üçü de ayrı bir güzel, üçü de, esin kaynağı olunandan ötürü, oldukça mistik.Aslında bu kalemler kısacık geçmişine her biri ikon haline gelen birbirinden ilginç tasarımları sığdıran Romain Jerome’un geçmişle günümüzü cüretkar bir biçimde birleştiren “DNA” konseptin parçaları… Bu özel seri, döneminin en büyük yolcu gemisi olan Titanic’in Atlas Okyanusu’nun derinliklerinde yatan batığından çıkarılmış pas partikülleriyle hazırlanmış.

Paladyum, paslanmaz çelik, altın ve pirinç gibi değerli malzemeler kullanılarak hazırlanan kalemler Titanic’in gövdesinden detayları barındıran dokunuşlarla bezeli. Bu detaylar arasında en çok dikkatimi çekense, bir pervane aracılığıyla kalemin ucuna mürekkep pompalayan bir gemi dümeninin yer aldığı pencere.

Tüm kalemlerde Titanic’e ait paslanmış çelikle geminin inşa edildiği Harland&Wolff tersanelerinden temin edilmiş bir halka mevcut. Ele aldığı konsepti tüm detaylarıyla tasarıma uygulayan Romain Jerome’un bu tasarımları bence şimdiden klasikler arasında yer almayı garantiledi.Ve katalogtaki bir diğer şaheser… Bovet… ünlü minyatür sanatçısı André Martinez’in boyadığı Bovet’nin özel saatleri… Bovet’nin bu özel saatleri sedef kadranların üzerlerine Martinez tarafından işleniyor. Bu iş oldukça zor. Kadran sedef olduğu için son derece keskin gözler ve maharetli, titremeyen eller lazım. Bunlar da Martinez da fazlasıyla var. Martinez, tek bir kadranı yaklaşık 70 saatte boyuyormuş. Düşünebiliyor musunuz?


GÜLAY KOÇ
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>