>

KÖŞE YAZILARI | GÜLAY KOÇ

Kahvesi ve Özel Tatlarıyla Viyana

Bu kez farklı bir Viyana anlatacağım size… (Gülay Koç)
 
   
 
 
     

Geçen hafta ofisteki masamda bulduğum 100 sayfalık broşür resmen beni benden aldı. Önümüzdeki bayram tatilini İstanbul’da geçirecek olmanın verdiği mutluluk ve üzüntü içerisinde tam bir dilemma yaşarken hem de… Sayfaları büyük bir iştahla, sanki oralara gidebilecekmiş gibi, çevirirken Viyana ile olan bölüme geldim. Sayfada enfes bir apfesltrudel (ince hamurunun arasına ekşimsi büyük elma parçaları ve kuru üzüm konularak hazırlanan bir tür tatlı), diğer sayfada ise gotik mimari harikası bir katedral… Kendimi bir an orada hissettim ne yalan söyleyeyim.Görkemli tarihi binaları, operaları ve tabii ki kahvesiyle Viyana. Kim hayır diyebilir ki? Ama ben işin mutfak kısmıyla daha fazla ilgileniyorum. Bilinen o ki Viyana mutfağı en çok Fransız ve İtalyan mutfaklarının izini taşıyor. Taptaze sebzeler, deniz ve et ürünleri… Ancak Viyana mutfağını en iyi yapan nokta soslar. Et ve sebze çeşitlerine göre ayrı ayrı hazırlanan soslar meyve özleri ve meyve sularıyla birleştirildiğinde ortaya gerçekten de baş döndürücü tatlar çıkıyor.Soslar bir yana küçük ekmek parçalarıyla yapılan Semmelknödel yani ekmek köftesinin tadı da bir başka oluyor. Kavrulmuş ekmek parçacıkları süt, soğan,yumurta, un ve özel baharatlarla yoğrularak köfte haline dönüştürülüyor. Wow! Broşürü incelerken beni daha da fazla heyecanlandıran kahve hakkında okuduklarım oldu. Örneğin Viyana kahvesinin sırrı yapılışındaki farklılıklarda gizliymiş. Kahveyi özel yapan şey içine konulan malzemelerden çok yapımında gizliymiş. Şehirdi Kahve Evleri’n özel yapan ise sizi içeri çağıran kahve kokusu değil.İlginç değil mi? Bol çikolatalı ve reçelli kekler…Bu şehirde kahve kültürünün geçmişine gelince… Osmanlı’nın izlerini görmek mümkün. Türkler 1683’te Viyana’ya girdiklerinde şehri alamamışlar ve yanlarında getirdikleri kahveleri orada bırakmışlar. Esir kalan Türkler de nasıl kahve yapılacağını göstermişler Viyanalılara. Böylece kahve Viyana’nın önemli bir simgesine dönüşmüş.

Burada kahvenin yanında olmazsa olmazlardan biri de “sacher torte”. Özel hamuru, galeta unu, elma parçacıkları ve bol tereyağıyla bu tatlının ayrı bir yeri var. Adını ünlü bir otelden alan Sacher Turtası kayısı marmelatı, çikolata sosları ve kaymakla yapılıyor.

Viyana’da bol miktarda kahve tüketiliyor tüketilmesine de çay tiryakileri de unutulmuyor. Çay düşkünleri Colonial Tea House’un önünde uzun kuyruklar oluşturuyorlar. Roma batırılmış Pina-Colada pastası çayın yanında en iyi gidenlerden.


GÜLAY KOÇ
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>