>

KÖŞE YAZILARI | GÜLTEN ÇOŞKUN

Eylül’ü Çok Bekledim!

İstanbul’un bana öğrettiği en güzel şeylerden biri de bu sanırım; yetinmek! (Gülten Çoşkun)
 
   
 
 
     

Güzeldi yaz… Tüylerimi ürperten bu serin Eylül gününde geriye dönüp baktığımda özlemle, aynı zamanda doymuşlukla gülümsüyorum. Denizin göbeğinde, yazın merkezinde büyümüş biri olarak; koskoca yazda sadece bir ya da iki kez ayağımı denize sokmak ilk zamanlarda çok gücüme gidiyordu. Sonra alıştım. İstanbul’un bana öğrettiği en güzel şeylerden biri de bu sanırım; yetinmek!

Dingin ve sade bir Bodrum, kıpır kıpır ve kalabalık bir Çeşme tatilinden sonra artık eylüle hazırdım. Elimden henüz buzlu ve fresh içecekleri bırakmasam da, akşamları evime gidip buz gibi bira içmenin hayalini kurmaya devam da etsem, üstüme uzun kollu gömlekler düşüp altına şort giymekten vazgeçmesem de ve hatta hala “yaz geldi, aman kilo almayayım” derdim son bulmasa da; ben bu Eylül’ü çok bekledim.

Olaylar değişiyor, renkler dönüşüyor; bayılırım!! Yavaştan sarı kendini kahverengiye teslim ediyor. Bunaltıcı havalar sona erdi. Akşam “yaz günü evde oturmayalım”ların yerini, “toplaşalım da dizi izleyelim”ler almaya başladı. Akşam yemeklerinde sadece salata yerken, “bir çorba içelim de içimiz ısınsın” der olduk. Bikinili, bacaklı pozlardan, rüzgarda uçuşan saçlarımızla verdiğimiz pozlara geçiş yaptık. Ne de güzel oldu!

Zaten bence sonbaharın en güzel yanı Eylül… Ağustosu da çok severim ama söylemeden de geçemeyeceğim; aslında bence yılın en güzel ayı Eylül. Seni boğmuyor, ıslatmıyor, tatlı tatlı üşütüyor, öğlen denizine de girebiliyorsun, akşam hırkanı alıp da çıkabiliyorsun; cıbıl cıbıl değil, daha sade, spor ve buna rağmen şık görünüyorsun. Yazlık kıyafetler “almayanı dövüyorlar” diyecek kadar ucuzluyor; bir sonraki yaza güzel bir hazırlık yapabiliyorsun.

Sonra, insanın gözü kara oluyor Eylül’de. Hayatta gereksiz olan ne varsa, bir çırpıda siliniyor. Silkelenip bir kendine geliyor insan. Yaptıklarını sorguluyor, yapacaklarına karar veriyor. Güzel olan ne varsa daha sıkı sarılıyor.

Evet, bence de yaz güzeldi… Eylül daha da güzel… Kışın derdine düşmenin, yaz bitiyor diye dert etmenin anlamı yok. Bence Eylül’ü sonuna kadar yaşamak gerek, sonuna gelmeden…


GÜLTEN ÇOŞKUN
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>