>

KÖŞE YAZILARI | HİKMET SUNER

Hasta Ziyareti

Sanki, gençlikleri, güzellikleri daim kalacak. (Hikmet Suner)
 
   
 
 
     

Şayet hasta ziyaretine gidiyorsanız mutlaka içinizden veya dışınızdan “Ey insanların ,alemlerin Rabbi olan Allah’ım! Bu ızdırabı gider. Şifayı veren ‘Sen’sin, ‘Sen’den başka kimse şifa veremez. ‘Sen’ hiç hastalık bırakmayacak bir şifa ver.",
“Rabbim sen Hz. Eyüp’ün duasını kabul edip duçar olduğu hastalığı nasıl izale ettiysen, ziyarete geldiğimiz hastanın da hastalığını gider.Sağlık sıhhat şifa ver”.

Diye dua edin,dilekte bulunun.

İslam ahlakı terimi olan “SILA-İ RAHİM”,Akraba ve yakınları ziyaret etme, hallerini ve hatırlarını sorma, gönüllerini alma anlamındadır.

Unutulmamalıdır ki, Anne ve babanın ve diğer akrabaların ziyaret edilip gözetilmesi duygusu çok önemlidir.

Her türlü hayır işlerinde akraba ve yakınların görülüp-gözetilmesi,akrabalık bağlarının devam ettirilmesi ve iyilikte bulunulması gönülden çıkarılmamalıdır. Bilinmelidir ki,
Akrabalarımıza karşı tatlı sözlü, güler yüzlü olmak,bir araya geldiğimizde,karşılaştığımızda hal hatır ormayı, selâmlaşmayı ihmâl etmemek; dâima onlar hakkında iyi şeyler düşünmek, vicdanlı insanların duygusudur.
Mutlaka ziyâretlerine gitmek ve çeşitli konularda yardımlarına koşmak,çamaşırlarını yıkamak,yemeklerini yapmak ve yaparken yüksünmemek lazımdır. Gene unutulmamalıdır ki, Bunlar daha çok bedenî hizmetlerdir.

Özellikle, Yaşlıları sık sık yoklamak, dışarıda ve içerde yapılacak işlerini takip etmek onları sevindirecek,gönüllerini hoşnut edecektir.

Ayrıca Allah katında sevap kazanılacaktır. Akrabalara malî yardım ve destek sağlamak en önemli husustur. Bu konuda eşler birbirlerini teşvik etmeli,destek vermelidirler.

Hepimiz,

" Allah'a ve ahiret gününe iman eden kimse akrabasını görüp gözetsin"

"Akrabalık, Arş'ta asılıdır.”

"Beni gözeteni Allah gözetsin; beni terk edeni Allah terk etsin”

"Akrabalık bağlarını kesip koparan kimse Cennete giremez"

"Her kim rızkının bol olmasını ve ecelinin gecikmesini istiyorsa akrabasını görüp gözetsin"

"Ey insanlar, birbirinize selâm verin, akrabanızı gözetin, yemeği yedirin! Geceleyin insanlar uyurken namaz kılın ki selâmetle Cennete giresiniz"

"Yoksula yapılan sadaka bir sadakadır. Bu sadaka akrabaya yapılmışsa iki sadaka demektir. Biri sadaka, diğeri sıla-i rahimdir ki bu da sadaka sayılır"

Terbiyesi ve nasihatları ile büyüdük.

Yeni nesillere de öğretmeye çalıştık.

Ama üzülerek ifade etmek gerekirse, çok başarı olduğumuzu söyleyemeyiz.

Zira görünen odur ki, ne bayram kaldı,ne büyük,ne küçük,ne hasta,ne aç,ne de susuz.Herkes kendi hayatını yaşamakta.Fedakarlık yapanlar azaldı.Bana necilik arttı.Sanki hiç yaşlanmayacak,hiç hastalanmayacaklar.

Sanki, gençlikleri, güzellikleri daim kalacak.

Dileğimiz odur ki, Allah kimseyi elden ayaktan sıhhatten düşürüp kimseye muhtaç etmesin.

“Anne,teyze yarısıdır”.”Amca, baba yerindedir”. Akrabalarımız, hala, teyze, amca, dayı, gibi yakınlarımız aileden sayılır. Onları kendi yakınlarımız bilerek davranışlarımızı ayarlamalıyız. Bu kişilere karşı ,aslında herkese karşı yerine getirilmesi gereken ahlâkî görevler vardır.. Bu görevler arasında olan hasta ziyaretlerine özel bir yer ayrılmalıdır
.
Genel ziyaret kurallarına uyarak yakınları, başta bayramlar olmak üzere, zaman zaman ziyaret etmek, mümkünse hediyeler götürmek ,onların gönüllerini hoş etmek ve sevap kazanmak güzel bir davranıştır.

Akrabalık bağlarının kopmasına özen göstermek,hatta teşvik etmek gerekir.

Unutulmamalıdır ki,

Ziyaretler akrabalar arasındaki sevgi bağlarını güçlendirir.

Dargınlıkları sona erdirir.

Sevinç ve üzüntülerin karşılıklı paylaşılmasına, sıkıntılara birlikte çareler aranmasına vesîle olur.

Özellikle yaşlılar yalnız kalmadıkları,kendilerini seven, arayıp soran insanların bulunduğu inancı ,güveni ile ahir ömürlerini huzur ve mutluluk içinde geçirirler.

Aile büyüklerimize,akrabalarımıza,tanıdıklarımıza iyiliği, sadece Allah rızası için ,karşılık bekleyerek yapılmalıyız.

"İyiliğe benzeri ile karşılık veren kişi, tam anlamıyla akrabasını görüp gözetmiş olmaz. İyilik, kişinin kendisi ile ilgiyi kesenleri de görüp gözetmesidir"

Hayır ve iyilikte yarışmamız dileklerimle,

Allah herkese akıl,fikir ve vicdan versin.

Aileye hastalıkta-sağlıkta uzak duranlar,biliniz ki ihtiyaç halinde sizleri de yapayalnız,onun bunun eline bırakaçaklardır.


HİKMET SUNER
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>