>

KÖŞE YAZILARI | İMGE ÖZBEK

Sevgililer günü yaklaşıyor...

"Neden sadece bir gün hatırlanmalı, sevgililer günü diye illa özel birşeyler yapılmalı diye neden kasıyoruz?” İmge Özbek'in yeni yazısı...
 
   
 
 
     
Sevgililer günü yaklaşıyor,beraberinde de eminim çiftler arasında birçok soru ve sorunu getiriyor yine. Sorular hep aynı, “neden sadece bir gün hatırlanmalı, sevgililer günü diye illa özel birşeyler yapılmalı diye neden kasıyoruz?”.

Sadece erkekler de değil, “neden sadece bir gün hatırlanıyoruz kardeşim,hergün özel olsun” diyen herkese lafım..İnsanoğlu tüm hayatı boyunca bahaneler bulmaya ve birşeyleri ertelemeye okadar müsait ki.. sorarım size, peki ya siz nezaman özel bir gün olmadan sevgilinize şöyle güzel bir yemek hazırlayıp, en güzel kıyafetinizi giyip, onun en sevdiği yemek ve mezeler eşliğinde güzel bir sofra hazırlayıp durduk yere karşısına çıktınız? Onu ne kadar sevdiğinizi söylediniz, ve sadece söylemekle kalmayıp bunun için kendi çapınızda çaba sarfedip kendini çok özel hissedeceği bir gece hazırladınız ona? Bir yıl içerisinde bunu kaç kere yaptınız?

Peki ya erkekler, bana bir erkek söyler misiniz, sevgililer günü ya da özel bir gün olmadan, kalksın bir organizasyon yapsın, bir çiçek alıp gelsin, güzel bir yemek ayarlasın...Sana desin ki “bugün hiçbirşey yapma, akşam gelip seni alıcam evden, ne giycem diye de düşünme, sana bir elbise aldım çok yakışacağını düşünüyorum onu giy lütfen direk,sonra dışarı çıkacağız,nerere gideceğimiz sürpriz.

Hadi bunları geçelim, ekonomik olarak gücünüz yetmeyebilir böyle şeyler yapmaya.Daha basit ama daha gerçek şeylerden konuşalım...Hangimiz biri bizi dürtmeden, özel bir olay olmadan,özel bir gün olmadan sevdiğimiz insanlara onları ne kadar çok sevdiğimizi, bizim için ne kadar değerli olduklarını söylüyoruz? “seni seviyorum” diyoruzdur belki hergün evet, peki hangimiz söylemenin ötesine geçip sevdiğimiz kişinin kendini bir gün bile özel hissetmesi için, dünyanın en özel kadını, ya da dünyanın en şanslı en özel erkeği olduğunu hissetmesi için durdukyere birşeyler yapıyoruz? Hangimiz bunu hissettirebiliyoruz sevdiğimiz kişiye?

Anca onları kaybettiğimizde ya da kaybedebileceğimizi anladığımızda aklımıza gelir böyle şeyler. Sağlığımızı kaybettiğimizde aldığımız nefesin ne kadar değerli olduğunu anladığımız gibi, sevdiğimiz insanları kaybedebileceğimizi anladığımızda aklımız başımıza gelir ve çabalarız hep.

İşte özel günler bu yüzden değerli, belki de bu yüzden var. Hadi herkes kendine itiraf etsin, kaçıs yolları aramayalım, aman bana her gün sevgililer günü demeyelim, başka günlerde bunları ihmal ettiğimizi kabul edelim ve şu an düzeltmeye çalışalım.

Evet, özel günler iyice ticarete döküldü, aldığınız gülden yediğiniz yemeğe kadar herseyin fiyatları arttı. Heryerde insanı artık görmekden kusturacak kadar sevgililer günü reklamları,promosyonları yapılmaya başladı. Ama bize ne! Varsın ticarileştirilmiş olsun, varsın aynı gün herkes birşeyler yapıyo olsun. Bunları erteliyorsak bu sevgililer gününde bizde bu koyun sürüsüne katılalım, sevdiğimiz insanlara kendilerini özel hissettirecek birşeyler yapalım. Sonunda sevdiğimiz insanı mutlu etmek varsa, ve bunu sürekli erteliyorsak yılın bir günü normalde aldığımız gülleri biraz daha pahalı fiyata alalım, hergün zaten yaptığımız yemeği biraz daha aşkla yapalım, bizim en kolay yapacağımız yemeği değil onun en sevdiği yemeği yapalım, o gün paramız az olsa da yemeğe çıkıp sonraki günlerde evde yemek yiyelim....

Sadece sevgililer günü de değil, doğumgünlerinde onu ne kadar sevdiğimiz söyleyelim, doğduğu için ne kadar mutlu olduğumuz,bunu ona hissettirelim. Bunun ne zararı olabilir ki?

Özel günleri bu yüzden seviyorum. Bana her ertelediğim şeyi başıma kaka kaka hatırlatmasını seviyorum, o gün özel hissedeceğimi bilmeyi seviyorum, o gün özel hissettirmeyi ertelemeyip yapacağımı bilmeyi seviyorum..Bence siz de sevin, ve bu sevgililer gününde sevdiğiniz tüm insanlar için birşeyler yapın, ertelemeyin!

İmge Özbek Reyhan
imgeozbek@gmail.comİMGE ÖZBEK
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>