>

KÖŞE YAZILARI | ITIR SEMA ERTAŞ

Bilmek İstemem Zamanın Kalanını

Mevsim birden bire değişmeli mesela... (Itır Sema Ertaş)
 
   
 
 
     

Bilmek istemem zamanın kalanını, severim çünkü onunla çekişmeyi.

Yaşananları bir kenara koyduğumda yaşayacaklarımın dün ektiklerim olup olmadığını bilmek istemem.

Mevsim birden bire değişmeli mesela, umduğun kış gelecek zannedip tedbirli olduğunda o kış hiç gelmemeli. Baharla çiçek gibi açacağımı zannedip hazırlarken kendimi karın ortasında bulabilmeliyim.

Ben başka türlü yaşayamıyorum. Tek düzelik ve alışkanlıklar bana göre değil. “Evet tam da bu” dediğimde sarsılmalıyım, beni omuzlarımdan tutup sarsabilen tek şey o, geri kalan tanıdık…

Huzur bulmalıyım bazen, durmalıyım, dinlenmeliyim, gülümsemeliyim, donuk bir günde bir fincan kahveyle hayallere dalmalıyım, güneşli bir günde güneş olmalıyım.

Bir sabah uyandığımda gülümsemeliyim yeni bir hayalle, aklımın sınırlarını zorlamalıyım ne kadar, nereye kadar diye…

Umduklarımın tersi olmalı bazen, beklentilerimin karşılığı hüzün olmalı. Aşık olmalıyım yeniden, bir isimle gözlerimi açıp sonsuz bir mavilikte salınan huzurlu tekne olmalıyım. Bir süre inanmalıyım dalgasızlığa, sarsıntısızlığa. Bir süre inanmalıyım yalanlara, yalan bakışlara, sahte sevgi çoşkularına.

Ve sonra alabora olmalıyım, pişmanlıkla ama kendimi affedebileceğimi bilerek. Bağıra bağıra ağlamalıyım mesela, sesimi duyan olmadığında, herkes uyuduğunda ve yalnız kaldığımda, yalnız kaldığımı görerek kıvrılmalıyım kendi koynuma.

Vega dinlemeliyim yeniden, “bu sabahların bir anlamı olmalı” derken boş boş bakmalıyım.

Ben yaşamalıyım, ben her şeyi en diplerde ve en uçlarda yaşamalıyım. Korkmalı insanlar benim dengesizliğimden, bu yüzden benden uzak durmalılar. “deli o, kendini bir şey zannediyor” demeliler.

Yanmalıyım, çığlık çığlığa, acının dibine vurarak ve sonra sönmeliyim. Telaşla küllerimi toplayıp bir kavanoza doldurmalıyım. Sonra kategorize etmeliyim, hayatımda bir harf, bir kelime ve bir cümle olabilenleri ayırmalıyım. Kendime sorular sormalıyım önceki hayatımla ilgili ve ruh göçüyle dünyaya yeniden gelmeliyim geçmişi unutarak.

Aynaya bakıp, gözlerimin ta içine, iyi ki doğdun demeliyim kendime…

Ben yaşamalıyım, ölenlerimi unutarak… kendi etrafımda dönmeliyim, kendime dönmeliyim…

Sevgiler

Itır…


ITIR SEMA ERTAŞ
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>