>

KÜLTÜR-SANAT

5.Altın Bamya Ödülleri Sahiplerini Buldu!

2012 yılında vizyona giren filmlerden 8 film, 7 dalda Altın Bamya ödülleri sahibi oldu...
 
   
 
 
     

Erkek Karakter, Kadın Karakter, Senaryo, Film, İzleyici, Jüri Özel- Tek Taşlı Bamya ve Bamya Kurusu ödülleri, 2012 yılında vizyona giren yerli sinema filmleri arasındaki 8 film toplam 7 dalda Altın Bamya Ödüllerinin sahibi oldu.

İşte 5. Altın Bamya Ödülleri sahipleri: 
1-Erkek Karakter ödülü : Dağ ( Oğuz, Bekir) 

2-Kadın Karakter Ödülü : Zenne (Kezban) 

3-Senaryo Ödülü: Dağ 

4-Film Ödülü: Dağ

5-İzleyici Bamyası: Yeraltı 

6-Jüri Özel – Tek Taşlı Bamya Ödülleri: N’apcaz Şimdi, Seninki Kaç Para, Süper Türk,
 Oğlum Bak Git

7- Jüri Özel – Bamya Kurusu: Çakallarla Dans: Hastasıyız Dede


Karakterler, senaryolar ve filmler, “kadınlarla ilgili yanlış mitlerin, algıların, cinsiyetçi bakışın sinemada yeniden üretilip temsil edilmesi ve bu ayrımcılığın kanıksanır kılınması ile kadınlara dair alanların daraltılmasına dair erkek egemen bakışın ağırlığı açısından” ön jüri tarafından değerlendirildikten sonra, geniş jürinin oylamasına açılmıştı.

Ödüllerin, oyunculara değil karaktere; senaryo ve filmlere verilen emeğe ya da kişilere değil, kendini bilinçli veya bilinçsizce gösteren zihniyete verildiği Altın Bamya Ödülleri bu yıl beşinci kez 25 Mart’ta, Hollanda Başkonsolosluğu’nda yapılan törenle açıklandı.

5. Altın Bamya Ödülleri:1. Erkek Karakter ödülü Dağ’a… 
Erkeklerin filmlerde tüm anlam ve aksiyonun merkezi olma durumları, cinsiyetçiliğin en bariz yansımasıdır: Hikâyelerin odağında erkekler ve onların güçleri, özellikle de kadınları (kadın karakterleri) olumsuzlama, nesneleştirme üzerinden kurulmaktadır. 
Erkek karakteri canlandıran oyuncunun yorumu göz önüne alınmadan, erkek karakterin mutlaklaştırıp onayladığı “erkek” rol ve modelleri ve bunlarla özdeşleşildiği takdirde yaratacakları çok riskli anlamlar ve sonuçlar göz önüne alınmaktadır. 
Bu kategorideki üç aday: -Dağ (Oğuz, Bekir) -Evim Sensin (İskender) -Sen Kimsin (Tekin) arasında, jüri oylamasında en çok oyu alarak diğer adayları geride bırakan Dağ ( Oğuz, Bekir) 5. Altın Bamya Erkek Karakter Ödülü’nün sahibi oldu. 2. Kadın Karakter Ödülü Zenne’ye…
Kadın gerçek bir karakter olarak ele alınıp işlenmedikçe hep erkek egemen bakışla resmedildikçe ve “tekinsiz, güvenilmez, şeytani, kötülüklerin anası, iyi kadın-kötü kadın, fedakâr anne, seyirlik, zayıf… vb.” yanlış, eksik, özensiz ve zararlı temsilleri sürdükçe, kadınların bir bütün olarak beyaz perdeye yansıması mümkün olmamaktadır. 
Bu kategori değerlendirilirken, kadın karakteri canlandıran oyuncunun yorumu göz önüne alınmadan, kadın karakterin ürettiği anlamlar, dolaşıma soktuğu okumalar, cinsiyetçi tutum, rol ve kalıpları ne derecede pekiştirip onayladığı göz önüne alınmaktadır. 
Bu kategorideki üç aday: -Güzel Günler Göreceğiz (Figen)- Sen Kimsin (Suzan) -Zenne (Kezban) arasında, jüri oylamasında en çok oyu alarak diğer adayları geride bırakan Zenne ( Kezban) 5. Altın Bamya Kadın Karakter Ödülü’nün sahibi oldu.

3. Senaryo Ödülü Dağ’a… 
Senaryo, sinemasal tüm öğeleri soyutlandığında ve sadece filme çekilmiş senaryo olarak okunduğunda bile cinsiyetçi izler taşıması, kadın ve erkek karakterlere adil ve eşitlikçi yaklaşmaması, bu tutumun diyaloglardan, karakterlere kadar her sahnesine sinmiş olması ve içerdiği cinsiyetçi unsurlar göz önüne alınarak değerlendirilmektedir. 
Bu kategorideki üç aday: -Dağ -Güzel Günler Göreceğiz –Zenne arasında, jüri oylamasında en çok oyu alarak diğer adayları geride bırakan Dağ 5. Altın Bamya Senaryo Ödülü’nün sahibi oldu. 4. Film Ödülü Dağ’a… 
Film, ışıktan kadraja, kadın ve erkek karakterlerden yönetmenin yorumuna kadar tüm unsurlar, çelişki içermeyen cinsiyetçi “bütün” göz önüne alınarak değerlendirilmektedir. 
Bu kategorideki üç aday: -Dağ -Güzel Günler Göreceğiz –Zenne arasında, jüri oylamasında en çok oyu alarak diğer adayları geride bırakan Dağ 5. Altın Bamya Film Ödülü’nün sahibi oldu.5- İzleyici Bamyası: Yeraltı’na…
İzleyici Bamyası Ödülü, Altın Bamya web sitesinde yer alan 2012 yılında vizyona giren tüm filmler arasında yapılan online oylama sonucunda en çok oyu alan film Yeraltı oldu.

6- Jüri Özel – Tek Taşlı Bamya Ödülleri: 
Bu yıl Tek Taşlı Bamya Ödülleri, kadın bedenini genel reji ve görüntü yönetimi açısından pornografik malzeme gibi sunarak, çok özel ve farklı bir cinsiyetçi bakış getiren dört filme verildi:
- N’apcaz Şimdi
- Seninki Kaç Para
- Süper Türk
- Oğlum Bak Git

7- Jüri Özel – Bamya Kurusu Ödülü: Çakallarla Dans: Hastasıyız Dede filminin oldu.
 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>