>

KÖŞE YAZILARI | ÖZCAN KANDEMİR

Kod Adı İnsan

"Dünyaya gelirken kodlanıyor muyuz? Hepimizin bir kader çizgisi mi var? Yoksa bazı şeyleri değiştirebiliyor miyiz?.." Özcan Kandemir’in yeni yazısı…
 
   
 
 
     

KOD ADI İNSAN

Dünyaya gelirken kodlanıyor muyuz? Hepimizin bir kader çizgisi mi var? Yoksa bazı şeyleri değiştirebiliyor miyiz?..

Yetiştiğimiz ortam, ait olduğumuz aile, arkadaşlar, eğitim, ülke bizi ne kadar şekillendiriyor? Doğru diye yaptığımız yanlışlar, insan davranışları, canımızdan çok sevdiğimiz çocuklarımız ve onları yetiştirirken nelere dikkat etmeliyiz!…ve daha birçok bilgi ve insana dair her şeyi kapsıyor “Kod Adı İnsan”. Bu bir kitap adı… piyasaya yeni çıkan ve kitapçı raflarında yerini alır almaz tükenmeye başlayan bu kitap, Psikoterapist Çağatay Öztürk’ün ilk kitabı.

Çok kolay okunan bu kitabın sayfalarını çevirirken, sanki her dönemeçte bir başka insana ve insan davranışına rastlamışsınız duygusuna kapılıyorsunuz. Bazen rastladığınız bu insanın siz olduğunu görüyorsunuz. Duru bir dille anlatılan bu kitapta Öztürk yer yer kendi yaşamından kesitlere yer verirken okuyucuya da mesajlarını ince ince iletiyor….
Bilimsel bir kitap değil, ancak söylediği her şeyin bilimsel bir dayanağı var.

İnsanın şekillenmesinde, gelişmesinde, insan ilişkilerinde, meslek seçiminde ve yaşam kalitesinin yükselmesinde psikolojinin ne kadar önemli olduğunu kitabı okudukça bir kez daha anlıyorsunuz.

Kendisi eğitimini İngiltere de yaptığı ve orada uzun süre yaşadığı için, kitapta zaman zaman İngiltere ile Türkiye’yi ve insan davranışlarını karşılaştırmış, ilginç sonuçlara rastlıyorsunuz.

Çağatay Öztürk, bu kitabında yaşamı bir stadt-up shov’a benzetirken, bazı TV programlarını da eleştirmekten çekinmemiş, hatta bazılarının insanın psikolojisini bozduğunu, insanların saldırganlık duygularını tetiklediğini bile iddia ediyor.

Kitap da pek çok konu var ama isterseniz benim verdiğim ip uçlarıyla yetinmeyin ve kitabı alıp kendiniz okuyun. Kitabın son bölümünde ilginç terapi öykülerine de rastlayacaksınız.

Çağatay Öztürk, aslında birkaç karpuzu bir koltuğa sığdıran bir kişi. Kendine ait Psikolojik Danışmalık Merkezinde haftanın altı günü yoğun bir tempoyla danışanlarıyla görüşüyor, haftanın bir gecesi on üç yıldır sürdürdüğü Londra Türk Radyosunda “Sırdaş” adlı canlı programa devam ediyor, bu arada kitaplar yazıyor…. Vakit buldukça, birbirinden güzel ve sevimli üç köpeğiyle yürüyüşe çıkarak günün stresini atıyor.

Sistem Yayıncılıktan çıkan “Kod Adı İnsan” ilk kitap denemesi ama görülen o ki bunu başka kitaplarda izleyecek.

Bir soluk da okuyacağınız bu kitabı okuduktan sonra kaldırıp bir rafa koymayacaksınız. Başucu kitabı olarak elinizin altında bulunduracaksınız. Çünkü, bu kitapla artık her şey sır olmaktan çıkıyor. Bu nedenle, zaman zaman kitabın içindeki bilgilere başvurmanız gerekecek.

Tekrar buluşuncaya kadar sevgiyle kalın.

Özcan Kandemir
o.kandemir@superonline.com

 


ÖZCAN KANDEMİR
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>