>

KÖŞE YAZILARI | SELMA SARIGÜZEL

İma’da Moda Sergisi

"İtalyan kumaşları ile Türk Tasarımları bir arada!..." Selma Sarıgüzel`in yeni yazısı...
 
   
 
 
     

İMA’DA MODA SERGİSİ

Uzun süredir arkadaşlarımdan duyuyordum, ‘’İMA’ da muhteşem bir sergi var gidip görmelisin ve bunu da yazmalısın.’’ dediler bana. Bende yoğunluğumun arasına bir akşam bunu sıkıştırdım.Ve baktım ki, hep tanıdık isimler bu sergide yer almış.

Moda Tasarımcıları Derneği üyelerindeki arkadaşlar ve İstanbul Moda Akademisi mezunları İtalya’ya gitmişler kumaşlarını seçmişler ve başlamışlar koleksiyonu hazırlamaya : )2’şer kişilik gruplardan 5 tema hazırlanmış. Temalar ve isimler şöyle;

COCTAIL DRESS: Ceylan Zigoşlu- İlona Levi

EVENING DRESS: Dilara Tengirşen- İrem Bür

SMART CASUAL: Beliz Mısırlı- Gülçin Uzunalan

HIGH STREET: Neviye Sümen- Zeynep Güntaş

ART WORK: Asu Aksu- Seda Boğaz

Temaların hikâyeleri ve konseptler harika.Ceylan’ ın hikayesi, ‘’ Devin’’ Bir kelebeğin cenin pozisyonunu özlediği zamanları anlatıyor.İlona aynı hikâyeyle yola çıkarak ‘’ toplu ahlaksızlık’’ adını vermiş konseptine.Dilara’nın konsepti ‘’ İnsan mimarisi ve tasarımı’’ İnsanlar dönüşüme kattıkları lezzetle bu gezegende tektirler. Ve bedenimiz bizim asıl gücümüzdür, dünya ile ilişkimiz ve ilham kaynağımızdır.İrem ‘’Çerçeve’’ isimli hikâyeden yola çıkmış. Kenar, köşe, birleşim, oluşturulabilir mi çerçeveni?.. İnşa eder hayatını…. Kenarları hisset başarmak için, kıvrılmış olsa da; içindeki yansır dışına.Beliz, ‘’ Gizli ittifak’’ hikâyesi. Cesaret çözüm sunabilir. Tezattan doğabilecek güzelliklerden korkmamalı; hiç tanımadığımız, bilmediğimiz yollara doğru yapacağımız yolculuklara açık olmalıyız.Gülçin, ‘’ Mimari ve moda… Şehir ve kadın… Taş ve ten… Çizgiler ve kıvrımlar’’ konsepti ile ilgi çekici.Neviye, ‘’ The Story Underneath’’ farklı kültür ve zamanların katmanlarından oluşmuş bir şehir. İstanbul… Şehrin katmanlı yapıları giysiler üzerine yansıyıp hayat buluyor.Zeynep, ‘’ Deep, Down and Dirty’’ Kaçmak, yorulmak, değiştirmek… İşte her gün olan bu… Her adımda bir başkası olmak… O kadar katman, o kadar renk, o kadar güç demek. Sokaklar mucizedirler.Asu, ‘’ R’ lyeh’ deki evinde ölü Cthulhu düş görerek bekliyor.’’ Derinliklerde, yeraltında gökyüzündeler, etrafımızdalar, geri dönecekler ve geri döndüklerinde insan ırkı ö_renecek yeni korkuları.Seda, ‘’Saklanmak’’ Saklanmak insanların kendi içlerine dönüşleri için bir vesiledir. Bu içe dönüş sorgulayış ve insanın kendini tanıması için bir fırsattır.Herkes farklı hikâyelerden yola çıkıp tek bir noktada buluşmuş. Ve ortaya güzel bir show çıkmış.Bunların dışında İMA’ ya gittiğinizde lütfen fotoğraf sergisini de dolaşın. Moda fotoğrafçılığı üzerine eğitim alan arkadaşların elinden güzel karelere tanıklık edeceksiniz. Yukarıda sadece birkaç karenin birleşimi var.

Yazması benden, beğenmesi sizden!...

Modalı günler…

Moda Tasarımcısı

Selma Sarıgüzel
selmasariguzel@cosmoturk.com
www.tsrmselma.blogspot.comSELMA SARIGÜZEL
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>