>

KÖŞE YAZILARI | SELMA SARIGÜZEL

İşte Bayan Trendleri...

"2009-2010 Sonbahar-Kış trendlerinin devamı..." Selma Sarıgüzel`in yeni yazısı...
 
   
 
 
     

İŞTE BAYAN TRENDLERİ

Temaları daha önce vermiştim. Şimdi ise temaların detaylarını veriyorum.1. TEMA ; ANARTISTES (Artist+Anarşist), Bluz üstüne giyilen küçük yelekler, koleksiyonlarda akıcılık, mini ya da maksi çok uzun ceketler, blazerler. Blazerlerde üstte polyester-yün-kadife kullanılıyor.

Takım elbisenin geri dönüşü ama daha sofistike. Üst üste giyilmiş blazerler, uzunun altına kısa blazer.Düğmelerin yerine mıknatıslar ve tokalar var. Elbise ile mantonun birleşmesi. Küçük motif baskılı elbiseler fularlarla kullanılıyor.

Uzun ceketlerin astarı elbisenin kumaşından yapılıyor. Önümüzdeki kış fularlar çok önemli olacak.Etek ve pantolonlar çok geniş ya da çok dar, Londra akımı kareli, çılgın… Gömleğe özel ilgi olacak, uzun-kısa, beyaz- yalancı beyaz.

Kaligrafik desenli gömlekler… Gömlek yakaları çok geniş, kravat ve papyonla kullanılacak. Kadınsı bir görünüm için dantel çok önemli.DENİM KADIN

Smokin denimler. 19.yy dandy ceketleri denim olarak uygulanıyor.Denimden modern yelekler, dizde kesilmiş lale denim pantolonlar.

Deri görünümlü çok likra kullanılmış parlak jeanler. Geniş yakalı bluzon yelekler ve rock’n roll havası.2. TEMA; SORTILEGES (Sihir), Çok geniş ve büyük avcı balıkçı paltoları. Mumlu yünler, üzeri farklı madde ile kaplanmış ve su etkisi veriyor. Akıcılık önemli.

Düğmesiz pelerin gibi flanel yünden ceketler sarıp sarmalıyor bedeni. Örmeler için ince örgüler, jarseler, organik pamuk. Yosun dokulu tunikler.Sudan çıkmış gibi üste yapışan elbiseler. Yakalar cömert ve açık, yakalarda şifon müslinden fırfırlar. Kürk suya atılıp çıkarılmış gibi.

Örgü ve triko kazaklar, elbiseler, kabarık tüyler ve angoralar. Baskılarda ışıklı deniz ve su yüzeyi etkisi. Hayvan kamuflajı gibi desenler.DENİM KADIN

Su denimi, gece mavisi, balıkçılardan etkilenmiş parkalar. Sanki suya bastırılmış denim jeanler.

Şalvar biçimi petrol mavisi pantolonlar. Tye-denim.Renk değişimi en altta ve ya en üstte olmalı. Pantolonların ağları çok düşük ve paçalar bilekten kıvrılıyor.3. TEMA; SOUTHERN SOUL (Güneyli ruhu), Salopetler altın arayıcılarından esinleniyor. Tunik elbiselere küçük fırfırlar ekleniyor. Pantolonlarda düşük ağ, paçalar baldırlarda bitiyor.

Bluzlar jarseden, küçük düğmeli, küçük yakalı. Korse gibi bele oturan gömlekler. Pantolonlar erkeksi üstler feminen.Örmeler, trikolar, kareli bluzlar. Diz altına uzanan hırkalar belden kemerli. Bitkisel iplikler gözde, doğal maddeler birlikte kullanılıyor.Bluz elbise ve tunikler çok moda. Mendil karesi desenli tuniklerde kullanılıyor. Kırsal kesimden etkilenen çiftçi, havası. Salopetler çok yüksek belli ve gabardin kumaştan. Güpürlü, dantelli bluzlar.DENİM KADIN

Uzun ve ya kısa çok düğmeli denim ceketler. Etekler geniş ve ucuna İngiliz danteli konabilir. Blue-black denimler moda.

Eskitilmiş, çok yıpranmış jeanlerin geri dönüşü. Kış olmasına rağmen bermudaların hakimiyeti. Viskozlarla hazırlanmış şık denimler.4. TEMA; WORLD ARK (Şehir göçmenleri), Trençkotlar, truvakar kollar. Yünden mantolar, modern hacimler.Çok metal kullanılmıyor, düğme yerine mıknatıs kullanılıyor.Şişme montlar, yüksek bel kemerler, maksi yakalar. Tişört elbiseler, yarasa kollu yağmurluk içine kısa elbise ile seksi bir hava.

Ayakta renkli tozluklar, yalancı kürkler. Jakar trikolar.Hacimler modernize edilmiş. Oversize mantoların altına jean giyiliyor.Tunikler ve elbiselerde etnik hava. Mantoların bir omzuna nakışlar yapılabilir. Eteklerde emprimeler, kurdeleler (halı-kilim desenleri gibi) Grafik etkiler, sokak sanatından ilham. Trikolar oversize.DENİM KADIN

Motorcu kayakçı havasında jeanler. Anatomik denim ceketler. 80’lerin yüksek belli jeanleri. Denimde mermer efekti, ağartılmış gibi.Haftaya erkek trendleriyle bir arada olacağız.

Modalı günler…

Selma Sarıgüzel
selmasariguzel@mynet.comSELMA SARIGÜZEL
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>