>

KÖŞE YAZILARI | SELMA SARIGÜZEL

İtalyanların, Ürün Koleksiyon Satış İletişimi ve Marka Kültürü

"Bu haftaki yazımda, seminer, sergi, fuar, defile değil de biraz ürün koleksiyon, satış iletişimi ve marka kültüründen bahsetmek istiyorum." Selma Sarıgüzel`in yeni yazısı...
 
   
 
 
     

İTALYANLARIN, ÜRÜN KOLEKSİYON SATIŞ İLETİŞİMİ VE MARKA KÜLTÜRÜ

Bu haftaki yazımda, seminer, sergi, fuar, defile değil de biraz ürün koleksiyon, satış iletişimi ve marka kültüründen bahsetmek istiyorum.

İtalyan merkezde, şirkete farklı vizyon kazandıran üründür. Moda endüstrisi için geçerli İtalyan akımlarına tasarımcılarına bakıldığında, üründen hareketle, İtalyan yaklaşımda vizyonu geliştiren, üründen yola çıkılıyor.Bu çemberin her birinde tüketiciyle ilişkisi olması önemli değil. Tüketicinin o ürünün mağazasına gelmesi önemli.

Amerikan firmalarının yaklaşımı ve yöntemi ise; iletişim, tasarım, ürün...Amerikan tasarımcılar katalizör görevi görerek somut bir ürün ortaya çıkarıyor. Amerikan yaklaşımında daha çok vizyondan hareket ediliyor ve onlar için inovasyon süreçleri çok önemli.

İnovasyonu en iyi şekilde yansıtan firma İspanyol hazır giyim devi ZARA. Gittiğimde aradığım her şeyi bulabildiğim ve hızlı bir şekilde, her ay farklı modeller görebildiğim en iyi örneklerden birisi.ZARA da fikir öylesine bir geliştirilmiş ki, her türlü tasarımı tüketiciye hızlı bir şekilde buluşturabilmek amaç.

Geniş bir tedarik zinciriyle bunu başarıyor. Koleksiyonu her ay değiştireceğiz diyorlar (Fast Fashion) Ve bunun dağılımını da hızlıca yapıyorlar.

Diğer firmalar koleksiyonu altı ayda bir değiştirirken Zara da müşteri her ay gittiğinde yeni bir şeyler bulabiliyor.Zara’ ya yılda 12 ay gidilebilinirken diğer firmalara yılda iki kez gidiliyor. Zara İtalya da ortaya çıkmış ve iyi bir lojistik ağı kurmuş. Pek çok ülkede ve özellikle Çin de üretim yapıyor.

Onun için fiyatının düşüklüğü değil önemli olan tüketiciye hızlı bir şekilde tasarımları ulaştırmak.


İyi bir ürün geliştirebilmek ve marka kültürü oluşturabilmek için gerekli olan bazı şeyleri şu şekilde sıralayabiliriz.1- Her şey den önce şirketler iyi bir güvenilirliğe sahip olmalı. İmajınızın zarar görmemesi için ürününüzün iyi olması gerekiyor.

2- Yaratıcılık da yenilik kullanılması gerekiyor. Bunun içinde iyi bir inovasyon geliştirmek gerekli.

3- Güvenilirlik ve yaratıcılık sonuçla odaklanılmalı. Güvenilir olmak için, geçmişteki verilere göre çalışmak gerekli. Yenilikçiliğe açık olmak ve gelenekçiliğe devam etmek gibi.

İyi bir marka yaratmak için şu soruları sormamız gerekli.

Üretim odaklı vizyondan marka odaklı vizyona geçiş nasıl olmalı?

Neden kimlik yaratmalı?

Marka kimliği nedir?

Marka evrimi nedir?

Marka evrimleştikçe neler olur?

Bu soruların yanıtını bundan sonraki yazılarımda sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

Sizinde bu konularla ilgili fikriniz ve farklı düşünceleriniz varsa yazın bana birlikte paylaşalım.

Moda Tasarımcısı

Selma Sarıgüzel
selmasariguzel@cosmoturk.com
www.tsrmselma.blogspot.com


SELMA SARIGÜZEL
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>