>

KÖŞE YAZILARI | SEVİNÇ ÇAKMAZ

Aydınlığa Doğru…

"Aslında karanlıkta takılı kaldığımızı sandığımız an aydınlığa en yakın olduğumuz andır!" Sevinç Çakmaz`ın yeni yazısı...
 
   
 
 
     

Hayatın içinde çoğu zaman yada kimimize göre her zaman yaşadığımız iniş çıkışlardan dolayı hep bir şeylere sığınma, dibe vurulan durumdan yukarıya çıkma haline geçişin yollarını arar dururuz.

Aslında karanlıkta takılı kaldığımızı sandığımız an aydınlığa en yakın olduğumuz andır !

Peki bu aydınlığa nasıl kavuşacağız ?

Yakınımızda ise ve biz hala göremiyorsak gözümüzde mi gönül gözümüzde mi miyopluk var ?

Hiçbiri değil ! Cevap ; birazda nasıl bakacağımızı bilmediğimizden, birtakım öğretiler ile tanışmadığımızdan ve bizden kaynaklandığından.

Tüm dünyanın tanıdığı , onu dinlerden insanların solukların dahi tuttuğu insan “ Dalay Lama “ Aydınlanmış İnsandır !

Buda öğretisine göre “ İnsan kendinin ustasıdır ve herşey insanın kendine bağlıdır.

Yani Aydınlık sizin elinizde , içinizde .İnsanın kendi hamurunu yoğurup , şekillendirip hayatını istediği doğrultuda pozitife çevirme şansı herzaman var.Tüm olumsuzlukları bir kenara bırakıp , ardına bakmamayı öğrenmek, daima pozitif düşünceler içinde olmak ve en önemlisi de affedici olmak.

Tüm bunları nasıl yapacaksınız? Bunu bir sıralaması varmı ve nerde nezaman başlamayalım der gibisiniz .

Dünyadaki tüm inanışlara ve öğretilere baktığımızda hepsinin özünde pozitif düşünce yatıyor.Kendinize dua ederken ki halinizle hayal edin , tamamen arınmış, konsantre olmuş , ne istediğini bilen ve tamamen pozitif düşünler içindesiniz değil mi ?

Siz kendinizin ustasısınız ve bir ustanın elinden ne kadar şahane eserler çıkar.

Öyleyse ilk olarak bu düşünce ile yola başlamak lazım.

Geçmişize bağlı kalmak bizlere belli noktalarda yarar belli noktalarda zarar verir.Huzur veren tatlı hatıraları yadetmek bizi gülümsetir . Yaralar aldığımız, haksızlıklara uğradığımız anları hatırlamak ve onlarla hesaplaşmayı kapatmamak içimizde hep bir savaşın sıcaklığının bizi kavurup durmasına sebep olur .

Bastırılmış öfke heran ortaya çıkmaya hazırdır ve ışıkla dolu aydınlık yolumuzda bir gölge bizi takip eder.

Affedici olmak her zaman erdemdir sözünden yola çıkarak geçmişteki tüm olumsuzlarından arınmak ve ne yaşanmış olursa olsun affedici olmak gerekiyor.Geçmiş geçmişte kalmıştır ve bizim artık yapacağımız hiçbirşey yoktur.Yürekten buna inanarak , geçmişi severek hatta okşayarak tüm yaşanmışlıkları geride bırakarak affetmek gerekiyor.

Yolunuzdaki lambanın ışığını yandı işte ! Şimdi bu ışığın sürekli olarak yanması ve sizi daima aydınlıkta tutması için neler yapmanız gerektiğine bakalım.

Pozitif düşünceler içinde olmak , bu düşünceleri çağırmak ,tüm bunların olduğunu hayal etmek , hayatımızın içinde yer açmak.

Maalesef ; hayatı yaşadığımız heran pozitif olaylarla karşılaşamıyoruz, bir takım aksilikler,haksızlılar bizi negatif düşüncelere sürükleyip dibe vurmamıza yol açıyor.Elbetteki hayatın içindeki zor şartlarda bu çok mümkün.Çoğu zamanda suçu olaylara,şartlara hatta başkalarına atıyoruz.Bu bir kaçış ve kabullenme duygusundan kaynaklanan en kolay yol oluyor aslında.O halde ne yapmak lazım ?

Buda öğretisinde ; “ Sevinç ve acı kendi hareketlerimizden doğar, dışarıdan değil içeriden gelir “

Öyleyse kendimizle baş başa kalıp , oturup negatif olayların, düşüncelerin nasıl kaynaklandığını bulup bunları hayatımızın içinde nasıl pozitife çeviririz ona bakmanız gerekiyor.Tüm bunlar birer deneyim ve dersler olarak yolunuzun ışığını aydınlatacak kendi aydınlanma kitapçığınızın sayfaların oluşturacaktır.


Ders aldığımız her olayda sizi aydınlığa daha yaklaştıracaktır.

Göreceksiniz ki pozitif olmak , çağırmak ve hayatınızın içinde tüm pozitifliklere yer açmak hiçde zor değil.Önemli olan istemek şifre ; nasıl isteyeceğinizi bilmek ! Bunuda öğrendiğinize göre karanlıklar artık sizin yönlendireceğiniz ışığınızla dolacak.


Her insan Tanrının yaratığı muhteşem bir eserdir.

O halde ; onun yaratığı esere hayat şartlarında daha da değer katmak , saygılı olmak ve kendi eserinizi yaratmak sizin elinizde !

Aydınlığa doğru yürümek de istemekden ve pozitif olmaktan geçtiğine ve tüm bunlar sizin elinizde olduğuna göre Artık Aydınlıktasınız !

Sevinç Çakmaz
sevinc@cosmoturk.com

18 Eylül 2006
 


SEVİNÇ ÇAKMAZ
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>