>

KÖŞE YAZILARI | SİMGE KURBAN

Yaz Modasında Tulum Egemenliği

“80’lerin geri dönüşünü yaşamak birçokları için kabus olabilir; ama arada güzel, küçük detaylar da çıkarmadı değil…” Simge Kurban’ın yeni yazısı..
 
   
 
 
     

Modayı dönemlere ayırdığımızda, 80’lerin modası en sevilmeyen dönem olarak ortaya çıkar. 40, 50, 60, 70’lerle şekillenen moda anlayışının bir anda allak bullak olduğu ve tepetaklak değiştiği bir dönemdir çünkü. Büyük vatkaları, meçe boyanmış afro saçları, kabarık saçları tutturan kelebek tokaları, şort-etekleri, tozlukları, füzoları, lambada lastik ayakkabıları, kot gömlekleri, leopar desenli kıyafetleri, şalvar kesimli pantolonların içine sokulan karpuz kollu bluzları kim unutabilir ki? Hal böyleyken, 80’lerin geri dönüşünü yaşamak birçokları için kabus olabilir; ama arada güzel, küçük detaylar da çıkarmadı değil 80’lerin modası.
 


80’lerin bir izdüşümü olan tulumlar görünen o ki yine çok moda. Bel kısmı dökümlü, straples ya da kolsuz tulum modelleri neredeyse çoğu yıldızın üzerinde görüyoruz son günlerde. Rihanna’dan Gwyneth Paltrow’a, Selma Blair’den Maggie Gyllenhaal’e, Helena Christensen’den Jennifer Lopez’e birçok isim bol ve rahat kesimli tulumlarıyla çıkıyorlar karşımıza. En makbul olanı da Stella McCartney imzası taşıyan tulumlar. Zaten bu yazın öne çıkan akımının yaratıcısı da ta kendisi.
 


Şort-tulum ya da straples, uzun tulumlar tatil yerleri için gayet ideal. Bugün ne giyeceğim derdinden kurtulmanıza tek parçayla çare bulan tulumlar, yüksek topuklu ayakkabılarla giyildiği zaman çok şık duruyorlar.
 


1980 yapımı Türk filmlerinde Hülya Avşar, Ahu Tuğba, Harika Avcı gibi isimlerin tulum giyerek dünyadaki bu akımı ülkemize taşımalarıyla iyi ki biz de bu kıyafetle tanışmış olduk. Boyu olduğundan daha uzun, vücudu daha ince, kalçaları daha düz gösteren tulumlardan dayanamayıp ben bir tane edindim. 80’li yılların modasını genel anlamda pek tasvip etmesem de sunduğu bazı güzel parçalardan yararlanmak isterim.

Simge Kurban
simge@fashinn.net

 


SİMGE KURBAN
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>