>

KÖŞE YAZILARI | TÜLİN KILIÇ

Firar Edin, Rahat Edin…

Güzel havaların etkisiyle başımızda sürekli kavak yeleri, üstümüzde hep bir tembellik... (Tülin Kılıç)
 
   
 
 
     

Bahar aylarının kendini hissettirdiği, montların yerini hırkalar, kazakların yerini tişörler aldığı andan itibaren bir hareketlilik başlıyor hepimizde. Güzel havaların etkisiyle başımızda sürekli kavak yeleri, üstümüzde hep bir tembellik, kafamızda ise hep tatil hayalleri.Kış aylarında yaptığımız‘’ayyy havalar da çok soğuk, bu sene çok kar, kış oldu’’gibi sıkıcı konuşmaların yerini; ‘’Bilmemkimin eltisi geçen sene filanca adasına gitmiş, aman bir sevmiş orayı bir sevmiş, anlata anlata bitiremiyor, bu sene bizde gitsek mi?’’ şeklinde tatil konuşmaları alıyor.

Kış aylarını çok sevenler kızacak belki ama kim ne derse desin, bahar ve yaz ayları insana fazlasıyla mutluluk getiriyor. Normalde kafanıza takacağınız, sizi mutsuz eden şeyler, baharda ılık rüzgarlarınetkisiyle uçup gidiyor sanki. Çiçekler açtıkça tarifi imkansız bir mutluluk kaplıyor insanın içini, yüzlerde hep bir tebessüm, kalpler hep pır pıroluyor güneşin kendini gösterip, içimizi ısıtmaya başlamasıyla. Nisan ayından itibaren herkesin kafasında tatil hayalleri dolanıp duruyor. Tüm tatil siteleri didik didik inceleniyor, herkes birbirine yorumlarda bulunuyor. Sonra toplanıp incelenen siteler üzerinden tekrar konuşuluyor, bitmek bilmeyen sohbetler tatil yerine karar verip, rezervasyon yaptırana kadar sürüyor.

Geçenlerde bende herkes gibi tatil sohbeti yaptığım bir esnada (Tam bu esnada fonda Cem Karaca’dan; ‘’Şimdi sende herkes gibisin’’ parçası çalar) bir arkadaşım uzun zamandır tatil fırsatlarını takip ettiği, hatta birkaç tatil satın aldığı ve çok memnun kaldığı bir siteden bahsetti. Hemen inceledim ve hem site, hem fırsatlar çok hoşuma gitti.http://www.firaret.com/tatil-firsatlari ve http://www.neredekal.com/ hayalini kurduğum birçok otel ve tatil bölgesini bir tıkla önüme getirdi. Ve benim bu seneki tatilim ilk defa www. firaret.com sayesinde, nisan’ın ilk haftasında netleşmiş oldu. Tüm yaz tatil konuşmama gerek kalmadan, ışık hızıyla ayarlandı her şey. Özellikle sitenin sloganına bayıldım. ‘’Firar Edin, Rahat Edin’’. Firar etmek isteyenler mutlaka bir göz atsınlar.

Belki bahar çocuğu olduğum için, belki de gerçekten bu ayların bir sihri olduğu için bu havalarda tam bir melankolik oluyorum

Ve ben mutlaka her bahar, Orhan Veli’nin eşsiz şiiri dilimde, sokaklarda avare avare dolanıyorum.

Baharın İlk Sabahları

Tüyden hafif olurum böyle sabahlar
Karşı damda bir güneş parçası,
İçimde kuş cıvıltıları, şarkılar;
Bağıra çağıra düşerim yollara;
Döner döner durur başım havalarda.

Sanırım ki günler hep güzel gidecek;
Her sabah böyle bahar;
Ne iş güç gelir aklıma, ne yoksulluğum.
Derim ki: "Sıkıntılar duradursun!"
Şairliğimle yetinir,
Avunurum.

Orhan Veli Kanık


TÜLİN KILIÇ
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>