>

KÜLTÜR-SANAT

10 bin mimar İstanbul’da buluşuyor

22. Dünya Mimarlık Kongresi 3-7 Temmuz tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşiyor. Ana sponsorluğunu Kale Grubu’nun üstlendiği Kongre’nin medya sponsorları arasında NTV ve CNBC-e de var.
 
   
 
 
     
TMMOB Mimarlar Odası’nın evsahipliğini yaptığı 22. Dünya Mimarlık Kongresi’nin organizasyonunu ISEVV konsorsiyumu üstlenirken, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi de destek sağlıyor. Kale Grubu, organizasyonun İstanbul’da gerçekleştirilebilmesi için 1999 yılında Pekin’de düzenlenen 20. Dünya Mimarlık Kongresi’nden bu yana ana sponsorluğu üstlenmiş bulunuyor.

Dünyanın en ünlü mimarlarını buluşturan kongrede tartışmalar “Kentler; Mimarlıkların Pazaryeri” teması altında toplanıyor.

Kentlerin kültürel, ekonomik boyutları olan piyasa, sermaye, yatırım ve değişim-etkileşimi gündeme getirileceği kongrede “pazaryeri” kurgusuyla farklı coğrafya ve kültürler ortak zemine taşınacak.

Kentlerin konuya ilişkin tüm yönleriyle ele alınacağı bir forum oluşturulması hedeflenen kongrede, kentlerin karar verici, üretici ve tüketici kesimleri arasında iletişim kurulması için çalışmalar yapılacak.

NTV, MİMARLAR KONGRESİ’Nİ OĞUZ HAKSEVER’LE İZLİYOR
NTV’den Oğuz Haksever, gün boyu mimarlar zirvesini izleyecek. Dünyanın önde gelen mimarları İstanbul’u NTV’de değerlendirecek ve İstanbul için çözüm önerileri üretecekler.

Dünya Mimarlık Kongresi canlı yayınlar ve özel programlarla 4 Temmuz Pazartesi’den itibaren NTV’de ...

TÜM DÜNYADAN 10 BİNİ AŞKIN KATILIMCI BEKLENİYOR
Mimarlık Kongresi’ne dünya kentlerinin kültürel ve ekonomik boyutları ile tartışılması için mimarlar ve mimarların yakın işbirliği yaptığı planlama, tasarım, mühendislik meslekleri, toplum ve çevre bilimlerinden ilgili kişiler, kurumlar, öğrenciler yerli ve yabancı basın mensupları ile farklı disiplin ve mesleklerden 10 bini aşkın katılımcı bekleniyor.

DÜNYANIN ÖNDE GELEN MİMARLARI KATILIYOR
Bu katılımcılar arasında dünyanın en önde gelen mimarları da bulunuyor. İlk kez bir kongrede bu kadar ünlü mimar katılımının olduğu ifade ediliyor.

Bu mimarlar arasında; Zaha Hadid - İngiltere, Rem Koolhas - Hollanda, Tadao Ando - Japonya, Shigeru Ban - Japonya, Charles Correa - Hindistan, Sumet Jumsai - Tayland, Kengo Kuma - Japonya, Fumihiko Maki - Japonya, Glenn Murcutt - Avustralya, Mikhail Piotrovsky - Rusya, Joseph Rykwert - ABD, Robert Venturi - ABD, Ken Yeang - Malezya gibi isimler var.

UIA 2005 İSTANBUL KONGRESİ’NİN AÇILIŞI
3 Temmuz günü Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Belediye Başkanı Dr. Mimar Kadir Topbaş, Kongre Başkanı Süha Özkan ve Kale Grubu İcra Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay’ın konuşmaları ile başlayacak Açılış Seremonisi’nde Türkiye’nin müzikal zenginliğini yansıtacak, “Renklerde Yansımalar” isimli bir performans sergilenecek.

Yansımalar grubu ile birlikte çeşitli alanlarda uzmanlaşmış sanatçıların, Anadolu topraklarında, geçmişten günümüze müzikal mirasın, neyden caza kadar uzanan bir yelpazede sunacağı bir konser gerçekleştirilecek.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>