>

KÜLTÜR-SANAT

10.Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali Başladı

Açılış töreni 9 Mart Cuma gecesi 19:30’da başlayan bir törenle Hasibe Eren ve Alin Taşçıyan sunuculuğunda gerçekleşti...
 
   
 
 
     

Festival 10. yılın gönenç ve coşkusunu feminist sinemayı var eden, yolumuzu açan dünyanın dört bir yanından 10 kadın sinemacıyla paylaştı.

Hale Soygazi yaptığı açılış konuşmasında “Festivali ilk yıl ben açmıştım 10. Yılda da festivali açmaktan da mutluluk duyuyorum. Böyle bir festival 10 yıl boyunca devam etmiş olması gerçekten çok önemli.” dedi.

Açılış konuşmasının ardından Marleen Gorris, Biket İlhan’dan plaketini aldıktan sonra “ Bu ödül benim İstanbul Oscar’ım oldu.” dedi

Plaketini Hülya Uğur Tanrıöver’den alan Marie Mandy’nin ardından Müfide Tlatlı plaketini Necla Algan’dan aldı.

Melek Özman’nın plaketini verdiği Arzu Okay “Bu ödül benim iade-i itibarim oldu.” dedi ve ardından Leyla Özalp plaketini Yasemin Temizarabacı’dan aldıktan sonra film yapan kadınların sayısı arttıkça savaş yapan erkeklerin sayısının azalacağına inandığını söyledi.

Alice Guy-Blache, Germaine Dulac, Cahide Sonku, Bilge Olgaç anılmasının ardından 10 yıldır festivale aralıksız süren katkı ve emeklerinden dolayı Rafineri ekibi sahneye çıkarak plaketlerini aldılar.

Gece, Fulya Özlem’in verdiği mini konser ile sonlandı. Diğer festival etkinlik görüşmek üzere…

Festival web sitesi:
www.filmmor.org
Sosyal medya adreslerimiz:
https://twitter.com/#!/Filmmor_
http://www.facebook.com/pages/Filmmor/230219163714199
http://www.facebook.com/groups/6635938969/
atolyemor@filmmor.com

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>