>

DİĞER HABERLER

Araç Sahibi Olanlar Dikkat!...

Aracınızı varsa, haberimizdeki güvenlik önlemlerine dikkat etmeniz gerekiyor.
 
   
 
 
     

Sahile kısa bir yolculuk, havaalanından otele gidiş veya aracınızla yapacağınız tatil yolculuğu... Sebep ne olursa olsun, aracın doğru şekilde yüklenmesinin yol güvenliğiniz açısından önemi büyüktür. Sadece araç içerisindeki yolcular için değil, aynı zamanda yoldaki diğer sürücüler ve yolcuları için ailecek ve yüklü bagajlar ile yola çıkmanın belirli riskleri vardır.

Goodyear, aracın güvenli şekilde yüklenmesine yardımcı olmak, aileniz ve diğer sürücüleri tehlikeye atmamak için sürücülere birkaç basit kural öneriyor:

ÖNCE YOLCULARIN GÜVENLİĞİ!

Yolcu güvenliği ve rahatı her şeyden önce gelir. Büyük veya taşınması güç eşyalardan dolayı yolcuların güvenliğini riske atmayın. Araca eşyalarınızı yerleştirmeden önce çocuk koltuğunu takın, çünkü aracı doldurduktan sonra onun takılması hayli zor olacaktır.

“SON GİREN İLK ÇIKAR”

Bu deyiş, yolculuk esnasında ihtiyaç duyabileceğiniz eşyaları çıkarılması kolay bir yere koymanız için size ipucu vermektedir. “Olmazsa olmazların” ne olduğunu iyi düşünün. Yiyecek, içecek, mendil, ilaç ve çocuklarınızın oyuncaklarını, ayrıca diğer temel eşyaları varış yerine kadar rahatça erişebilmeniz için aracınıza en son yerleştirin.

HER ŞEYİN GÜVENDE OLDUĞUNDAN EMİN OLUN.

Sürücünün ayağının çevresindeki alanı temiz tutun. Etrafta yuvarlanan eşyalar dikkati dağıtır ve sürücünün ayağının veya pedalın altına girmesi durumunda özellikle de acil durum frenlerinde oldukça tehlikeli olabilir.

Her zaman için büyük ve ağır eşyaları bagajın alt kısmına yerleştirin, bu şekilde ağırlık merkezinin mümkün olduğunca düşük olması sağlanacaktır. Ağır eşyaların bagajın arkasına doğru yerleştirilmesi sonucunda daha iyi bir ağırlık dağıtımı yapılmış olacaktır.

Bagajların taşınması için araç içerisindeki yolcu alanlarını kullanmaktan kaçının. Eşyalar beklenmedik bir şekilde etrafa saçılabilir ve yolcuları yaralayabilir. Goodyear Lastik Test Departmanı Başkanı Pierre Poncelet, “Avrupa'nın lider otomotiv kuruluşlarının yapmış olduğu testler, basit bir cam şişesinin veya çocuk oyuncağının, ani frenlemelerinde ne kadar tehlikeli olabildiğini göstermiştir. İlk bakışta hafif gibi görünen bir eşya, ani frenlemelerde inanılmaz bir şekilde hızlanmaktadır ve fiili ağırlığının çok üzerinde bir etkiyle ön koltukta bulunan yolculara çarpmaktadır” diye açıklıyor.

GÖREBİLDİĞİNİZDEN EMİN OLUN.

Station vagon aracınızın olması durumunda arka koltukların üzerine eşya koymaktan kaçının. Bu sadece sizin görüş açınızı engellemekle kalmaz, aynı zamanda ani frenleme halinde eşyaların etrafa saçılma olasılığını da artırır. Araç tamamen dolu ise portbagaj veya römork kullanmayı düşünün.

LASTİĞİN PATLAMA İHTİMALİNİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUN.

Aracınızda, Goodyear’ın RunOnFlat lastikleri gibi patladığında bile gidebilen lastiklerin olmaması durumunda, aracınızı yerleştirirken lastiğin patlama ihtimalini de gözden geçirin. Yoğun bir yolun ortasında yedek lastiği çıkarabilmek için bütün bagajı boşaltmak oldukça tehlikeli ve yorucudur. Lastiğinizin patlaması durumunda öncelikle ailenizin güvenliğini sağlamayı unutmayın. Patlak lastik ile ilgilenmeden veya yardım çağırmadan önce tüm yolcuları yolun kenarında bulunan bariyerlerin arkasında güvenli bir yere alın.

Goodyear Lastik Test Departmanı Başkanı Pierre Poncelet, “RunOnFlat lastiklerinin bu gibi tehlikeli durumları önlemede benzersiz bir avantajı bulunmaktadır. RunOnFlat Teknolojisi sayesinde sürücülerin lastik değiştirmek için artık yol kenarında tehlikeli bir şekilde durmalarına gerek kalmadı. RunOnFlat lastikler sayesinde sürücüler, lastiğin patlamasından veya lastik içerisindeki hava basıncının tamamen bitmesinden sonra bile 80km mesafe içerisinde sürüşe devam edebilmekte, evlerine veya en yakın tamirhaneye kadar maksimum 80km/saat hızında gidebilmektedir” dedi.

ARACIN TAVANI ÜZERİNDEKİ BAGAJLARIN GÜVENLİĞİ İÇİN

Eşyaların aracın tavanına yerleştirilmesi, bazı ihtiyaçları da beraberinde getirir: ilave yükseklik, ilave ağırlık ve ilave direnç. Aracın tavanına yerleştirilen yükler, araç üzerindeki direnci artırmaktadır. Hava akımı, yükün ön tarafını kaldırmaya çalışacaktır. Ani frenleme halinde ise yük hafifçe öne doğru kayacaktır. İdeal olanı; aracın tavanı üzerindeki eşyaların tamamını, araç için izin verilen ağırlık sınırlandırmalarına bağlı kalarak aracın üzerine güvenli bir şekilde yerleştirilmiş kutu içerisinde koymaktır.

EVCİL HAYVANLARLA YOLCULUK.

Evcil hayvanların, hareket halindeki bir araç içerisinde serbestçe dolaşmalarına izin verilmemelidir. Beklenmeyen bir manevra veya ani frenlemeda, hayvan sadece yaralanmakla kalmayabilir, aynı zamanda araç içindeki yolculara da zarar verebilir. Onları daima araç içi güvenlik ağları arkasında tutun veya çok iyi havalandırılmış kafesler içerisinde taşıyın.

SÜRÜŞ STİLİNİZİ AYARLAYIN!

Ağır bagajlarla yüklü bir araç ile seyahat esnasında aracın manevra kabiliyetinin değiştiğini ve sürücünün buna alışmasının zaman aldığını unutmayın. Buna ilave olarak, bütün aile ve bir sürü bagaj ile seyahat etme, daha fazla dikkat kaybı, daha az görüş mesafesi ve daha uzun durma mesafesi gerektirecektir. Tüm bu değişiklikleri göz önünde bulundurarak direksiyonun başına geçiniz...

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>