>

KÜLTÜR-SANAT

11.Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali

Bolivya’dan, Konya’ya; Açe’den, Semâ’ya.
 
   
 
 
     

Dünyanın mistik müzikleri Konya’dan yükselecek. 11. Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali, Bolivya’dan, Endonezya’ya; İspanya’dan, İran’a, Tacikistan’dan, Mayotte’ye, dünyanın mistik müziklerini buluşturuyor.

Yüzlerce farklı dil ve kültüre, onlarca farklı dine bölünerek yaşayan insanoğlunu “müzik”ten daha hızlı bir araya getiren; hem de sanatsal bir form üzerinden bir araya getiren başka bir araç henüz bulunamadı. İşin içine bir de mistik ve etnik müzik girince, bu kaynaşma adeta ete kemiğe bürünüyor.

Konya, 11 yıldır böylesi önemli bir müzik festivaline ev sahipliği yapıyor. Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali’nin 11.’si, Hz. Mevlâna’nın 807. Doğum Yıldönümü Etkinlikleri çerçevesinde, Konya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından, Konya Büyükşehir Belediyesi Mevlâna Kültür Merkezi'nde, 22-30 Eylül 2014 tarihleri arasında düzenlenecek.
Etkinliğe katılacak ülke, sanatçılar ve müzikler ise şöyle: “Mayotte’den Deba (Mayotte Kadın Zikri); İspanya’dan Resonet (Santiago Hac Şarkıları); Tacikistan’dan Badakhshan Ensemble (Pamir Dağları Müziği); Bolivya’dan Luzmila Carpio (And Dağları Müziği); Hindistan’dan Üstâd Aashish Khan & Üstâd Pranesh Khan (Kuzey Hindistan Klasik Müziği); İran’dan Kayhan Kalhor Ensemble (İran Klasik Müziği); Pakistan’dan Sain Zahoor Ahmad (Sûfîyâne Kelâm); Endonezya’dan Seni Budaya Nusantara (Açe Sûfî Müziği ve Zikri) ve Türkiye’den Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu (Semâ Töreni)”

2004 yılından bu yana düzenlenen ve halkların geleneksel mistik müziklerinin sergilendiği Uluslararası Mistik Müzik Festivali, ücretsiz halka açık konserler şeklinde gerçekleştiriliyor. Festival, geleneksel mistik müziklerin, popüler unsurlarla sentezlemeden, otantik yapı ve özellikleri korunarak sergilenebilecekleri bir kültür ortamı sağlamayı amaçlamaktadır.

Hz. Mevlâna’nın Doğum Yıldönümü Etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen "Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali"nin, dünyanın mistik müzikler alanındaki en saygın festivali olarak gösterildiğini vurgulayan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan şunları söyledi: Festivalimiz ile Hz. Mevlâna'nın sözle ifâdesi mümkün olmayan sınırsız aşkına, bütün insanlığı kucaklayan tevâzû ve hoşgörüsüne lâyık bir anma programı hedefledik. 11 yıl boyunca, tüm dünyada izlenirliği her geçen gün artan mistik müzik türlerini ve müziğin etkili gücü sayesinde farklı inanış ve kültürleri en çarpıcı yönleriyle tanıtmayı amaçlıyoruz.”

Festivalin düzenleme kurulunda, Konya Vali Yardımcısı Dr. Sefa Çetin, İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Mustafa Çıpan, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Mehmet Yünden, Kültür Bakanlığı Sanatçısı ve Festival Sanat Yönetmeni Dr. Timuçin Çevikoğlu, Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Devlet Konservatuarı Öğretim Üyesi Dr. Sibel Karaman’ın yer aldığı belirtildi.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>