>

KÜLTÜR-SANAT

15.Frankfurt Türk Film Festivali’nde Geri Sayım Başladı!

15.defa düzenlenecek olan Frankfurt Türk Film Festivali, 2-9 Ekim 2015 tarihleri arasında, birbirinden güzel filmlerle Frankfurtlu sinemaseverlerle buluşacak.
 
   
 
 
     

Festival kapsamında aralarında Filiz Akın, Zülfü Livaneli, Nilüfer Açıkalın, Talat Bulut ve Tuna Kiremitçi gibi isimlerin de yer aldığı onlarca ünlü oyuncu, yazar ve yönetmen Frankfurt’a gelecek.

15. Frankfurt Türk Film Festivali, Frankfurtlu sinemaseverlerle buluşmak için gün sayıyor. 2-9 Ekim 2015 tarihleri arasında düzenlenecek olan festival kapsamında izleyicilerin beğenisine sunulacak olan 30’a yakın film, CineStar Metropolis, Orfeo’s Erben ve Film Forum Höchst sinemalarının yanı sıra, Preungesheim Cezaevi’nde ve Anne Frank Okulu’nda gösterilecek. Festival kapsamında, film gösterimlerine ek olarak söyleşiler, paneller, sergiler, konserler ve üniversiteler arası kısa ve uzun metrajlı film yarışması gibi bir dizi etkinlik düzenlenecek. Ayrıca RheinMain Festival Projesi kapsamında Offenbach, Frıedberg, Langen ve Bad Kreznach’da da filmler gösterilecek.

Ünlü isimler Frankfurt’a geliyor

Ünlü oyuncular Ezgi Mola’nın ve Murat Yıldırım’ın başrollerini paylaştığı “Kocan Kadar Konuş” filmiyle açılışı yapılacak olan festival kapsamında, aralarında Filiz Akın, Zülfü Livaneli, Nilüfer Açıkalın, Talat Bulut, Mesut Ali ve Tuna Kiremitçi gibi isimlerin de yer aldığı onlarca ünlü oyuncu, yönetmen, yapımcı, müzisyen ve yazar Frankfurt’a gelecek.

Altın Elma heyecanı başladı

Festival kapsamında 7 dalda verilen Altın Elma sinema ödülleri de artık geleneksel hale geldi. Bu yıl 3. kez sahiplerini bulacak olan Altın Elma ödüllerinin jürisi, önceki yıllarda olduğu gibi Alman sinemacılardan oluşuyor. Yarışmanın ön elemesini yapan Türkiye jürisinde ise Yetkin Dikinciler, Nilüfer Açıkalın, Ümit Ünal, Ömür Gedik, Prof. Dr. Bülent Vardar, Bedir Acar, Başak Sayan ve Caner Ural isimleri yer alıyor.

Konuk ülkeler: Yunanistan ve Azerbaycan

Bu yılki konuk ülkeleri Yunanistan ve Azerbaycan olan festivalde, Türk ve Türk Alman ortak yapımı filmlerin yanı sıra, Avrupa Film Forumu kapsamında birçok Avrupa filmi de Almanca dublajlı veya Almanca - İngilizce altyazılı olarak gösterilecek.

“Kardeşlik köprüsü kurmak istiyoruz”

Festivale bu yıl biri Kafkaslardan, diğeri Balkanlardan Türkiye’ye komşu iki ülkeyi konuk edeceklerini söyleyen Festival Başkanı Hüseyin Sıtkı, böylelikle kültürel bir barış ve kardeşlik köprüsü kurmak istediklerini dile getirdi. Festivalin her geçen yıl büyüyerek daha etkili ve önemli bir yapıya kavuştuğunu kaydeden Sıtkı, “Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, filmlerin yönetmenlerini, senaristlerini, oyuncularını ve yapımcılarını, gösterimler sonrasında sinemaseverle bir araya getireceğiz. Büyük bir yükün altına girdiğimizin bilincindeyiz. 15. yılımızda da beklentileri boşa çıkarmayacağımıza inanıyoruz” dedi.

Başkanlığını Hüseyin Sıtkı’nın yaptığı Kültürler Arası Transfer Derneği tarafından düzenlenen Frankfurt Türk Film Festivali, Hessen Eyaleti Başbakanı Volker Bouffier, Bilim Bakanı Boris Rhein, Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosu Ufuk Ekici ve Frankfurt Anakent Belediye Başkanı Peter Feldmann himayesinde gerçekleştiriliyor.

15 yıldır Frankfurt Türk Film Festivali’nin başkanlığını yapan Hüseyin Sıtkı’ya, sosyal alanda yaptığı çalışmalardan dolayı, aralarında Federal Almanya Cumhurbaşkanlığı Liyakat Nişanı’nın da yer aldığı birçok ödül verilmişti.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>