>

KÜLTÜR-SANAT

17 yıl sonra Zehra yine Desdemona

Zehra Yıldız belleklerden silinmeyen Desdemona yorumunda yeniden sahnede sevenleriyle buluşacak.
 
   
 
 
     
Soprano Zehra Yıldız Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi’inden ve Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera ve Şan Bölümünden 1983 yılında mezun olan Zehra Yıldız ilk kez ‘Venedik’te Bir Gece’Opereti ile sahneye çıktı. Ve büyük bir başarı elde ederek 1984’te İtalya’daki La Boheme yarışmasında ‘Mimi ‘rolü ile ilk beş soprano arasına girdi.

Antonietta Stella, Lia Guarini, Carlo Bergonzi, Renato Gavarini gibi unlü sanatçılarla çalıştı. Bir yıl sonra katıldığı Uluslar arası Ettore Bastiannini Şan Yarışması’nda gümüş madalya kazandı. Hofmanın Masalları, Madama Butterfly ,Otello, Maskeli Balo, Aida operalarında baş kadın oyuncu olarak aldığı rollerle sanat dünyasının aranan ismi oldu.

1994-95 sezonunda Kültür Bakanlığı tarafından ‘Yılın En Başarılı Kadın Opera Sanatçısı’ ünvanına sahip oldu.

Madama Butterfly, Maskeli Balo, Uçan Hollandalı, Salome, Elektra ve Fidelio operalarındaki yorumlarıyla sesini en güzel hallerini izleyici ile buluşturdu..

Wagner’in Uçan Hollandalı operasındaki Senta rolüyle, Opern Welt Dergi’si onu, yılın en başarılı sanatçılarından biri olarak seçti.

Almanya’daki 12 Aralık 1997’de son temsilleri, Salome ve Fidelio’nun ardından bu büyük soprano hayata ani bir veda ile gözlerini yumdu. Onun sesi her daim alkışlandı.

Bu büyük yıldızın ardından İstanbul Devlet Opera ve Balesi solistlerinden eşi Tenor Süha Yıldız öncülüğünde kurulan Zehra Yıldız Kültür ve Sanat Vakfı Zehra Yıldız’ın büyüsünü yeni kuşaklarla buluşturmak için etkinliklerini sürdürüyor.

Zehra , İDOB’un 12 Aralık temsili öncesinde, belleklerden silinmeyen Desdemona yorumunda, sevenleriyle yeniden buluşacak. Gecenin geliri genç sanatçılarımızın eğitiminde kullanılmak üzere ZYV’ ye bağışlanacaktır.
Geceye katılım için bağış miktarları aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir.

Birinci Parter : 40 ytl, 30 ytl
İkinci Parter : 20 ytl, 10 ytl
Birinci Balkon: 7 ytl
İkinci Balkon: 5 ytl

12 Aralık 2006 Saat:20:00'de AKM'de


Detaylı Bilgi İçin: www.zyv.org.tr
Telefon: 0212-296 96 94


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>