>

KÜLTÜR-SANAT

20. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Adayları Açıklandı

Türk tiyatrosunun önemli bir parçası haline gelen ödüllerde özel ödüle layık görülen isimler de belli oldu.
 
   
 
 
     

Türkiye’nin en prestijli ve uzun soluklu ödülü Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin 2015-2016 sezonu adayları, Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri İcra Kurulu Başkanı Salih Başağa, Jüri Başkanı Doç. Merih Tangün ve Haldun Dormen ev sahipliğinde 04 Nisan 2016 Pazartesi akşamı Four Seasons Hotel’de düzenlenen bir basın toplantısı ile açıklandı.

Her sene merakla beklenen Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin 20.yılında, Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’ne Seray Şahiner layık görüldü. Bu seneden itibaren yılın en başarılı Komedi ya da Müzikal daldaki oyununa verilecek “Haldun Dormen Özel Ödülü”nün ilk sahibi ise Yoldan Çıkan Oyun oldu. Yapı Kredi Özel Ödülü’nün bu yılki sahibi Prof. Dr. Cevat Çapan olurken, Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü ise Prof. Dr. Dikmen Gürün’e verildi.

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin Türk tiyatrosunu ve tiyatroya emek verenleri desteklemek amacıyla 20 yıl önce başlatıldığını belirten Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri İcra Kurulu Başkanı Salih Başağa; “Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri ilk düzenlendiğinden bu güne tiyatromuzda yaşanan dönüşüme ayak uydurarak değişti, gelişti. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri 20. yılında da yenilenerek genç kalmaya devam etti. Her yıl sezon sonunda yapılan değerlendirmeler ve fikir alışverişleri sonucunda bir sonraki sezona hazırlandı. Kendisini yeniledi. 20. yılımızda önemli bir yenilik daha yaptık. Değerler yaşarken emek ve başarılarını takdir etmek, katkıları için onlara teşekkür etmek kurumsal kültürümüzün ve insanımıza bakışımızın önemli bir yaklaşımıdır. Bu düşünceden hareketle İcra Kurulumuz bu yıldan itibaren özel ödüllerimize bir yenisini ekledi. Türk Tiyatrosu’nun duayeni ve Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin fikir öncüsü Sayın Haldun Dormen’e teşekkür etmek için, özel ödül kategorilerimize “Haldun Dormen Özel Ödülü” eklendi. Böylelikle yılın en başarılı Komedi ya da Müzikal dalındaki oyunu bundan sonra “Haldun Dormen Özel Ödülü” ile onurlandırılacak” dedi.

Jüri Başkanı Doç. Merih Tangün ise “Türkiye’nin en prestijli ve uzun soluklu ödülü Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, tiyatro adına 20 yıldır yürütülen tek ödül töreni. Jüri arkadaşlarım ve ben bu çok anlamlı senede, Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin bir parçası olmaktan büyük heyecan ve gurur duyuyoruz. Yapı Kredi’ye bu ödülü bu kadar sahiplenip benimsediği için, Türk tiyatrosunun ayrılmaz bir parçası haline dönüştürdüğü için ne kadar teşekkür etsek az. Yapı Kredi’nin emekleri sayesinde Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri eminim daha nice yıllar varlığını sürdürecek. Tiyatromuz birbirinden güzel ve zengin içerikte oyunla dolu bir sezonu geride bırakıyor. Her yıl tecrübeleriyle tiyatroya çok önemli değerler katan sanatçılarımız ile genç yeteneklerimizin birlikte ortaya koydukları çalışmalar tiyatromuzu daha da geliştiriyor. Bu gelişimi görmek ve bunun bir parçası olmak bizi çok gururlandırıyor” şeklinde konuştu.

20 yıldır kesintisiz sürdürülen Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin Türk tiyatrosuna olan katkılarının çok önemli ve paha biçilemez olduğunu belirten Haldun Dormen ise, “Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri bugün 20 yaşında. Hep söylediğim gibi Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri benim için bir tutku ve her yıl bu ödül töreni için sanki ilk defa gerçekleşiyormuş gibi büyük bir heyecan duyuyorum. Yapı Kredi’nin bu ödülü ilk günden beri böylesine sahiplenmiş olması muazzam derecede mutluluk verici. Ayrıca benim için oldukça anlamlı olan bir noktaya daha değinmek istiyorum. Türk tiyatrosunun gelenekselleşen ödüllerinde benim adıma da ödül verilecek olmasından dolayı onur duydum. Yapı Kredi’ye hem samimi bir şekilde Türk Tiyatrosunu ve tiyatrocusunu desteklemesinden ötürü, hem de adıma ithaf ettiği ödül için teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

En başarılı prodüksiyondan, ışık tasarımına, en başarılı kadın oyuncudan, yılın en başarılı yardımcı erkek oyuncusuna kadar 11 ayrı kategoride adayların ödüllendirileceği 20. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, 25 Nisan 2016’da Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek görkemli bir törenle sahiplerini bulacak.
 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>