>

KÜLTÜR-SANAT

23.Ankara Film Festivali ‘Tektipleşme’ Üzerine Düşünmeye Çağıracak

Bu yılki ana temasını ‘Tektipleşme’ olarak belirledi…
 
   
 
 
     

15–22 Mart 2012 tarihleri arasında, Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından, Kültür Bakanlığı desteği ile bu yıl 23. kez düzenlenecek Ankara Uluslararası Film Festivali.

Tüm farklılıkların törpülendiği ve zihinlerin tektip yaşam tarzına alıştırıldığı bir dünyada yaşadığımız gerçeğinden yola çıkan Festival, dünyayı istila eden tektip yaşam tarzına, bireylerin birbirinin hemen aynı hedeflere kilitlemesine ve bundan doğan büyük trajedilere vurgu yapmayı hedefliyor. Ayrıca festival, seyircisini küreselleşen kültürün dayattığı tektip yaşam tarzı ve bunun ardındaki nedenler üzerine de düşünmeye çağırıyor.

Ankara Uluslararası Film Festivali, 1988 yılında, ‘Ankara Film Şenliği’ adıyla, Mülkiyeliler Birliği, Bilim-Sanat Dergisi ve Çankaya Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği bir etkinlik olarak başladı. 1991 yılında, Mahmut Tali Öngören önderliğinde, Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı kurularak, festivalin organizasyonu, kurumsal bir nitelik kazandı. Festival bu yıl da uzun, kısa ve belgesel filmlere verdiği önemi, yalnızca film gösterimleri yaparak, yarışma düzenleyerek değil sinemacıları çeşitli atölye çalışmalarında, ustalarla bir araya getirerek de göstermeye devam edecek.

Türk ve Dünya Sineması’nın en güzel örneklerinden oluşan seçkisi ve etkinlikleri ile festival, her yıl olduğu gibi seyircisine sinema salonlarından sokağa taşan bir sinema coşkusu yaşatma sözü veriyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>