>

KÜLTÜR-SANAT

3. Malatya Uluslararası Film Festivali`nde Ödül Kazananlar

3. Malatya Uluslararası Film Festivali yapılan muhteşem ödül töreniyle sona erdi. İşte ödül kazananların tam listesi...
 
   
 
 
     

3. MALATYA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ

Festival Onursal Başkanı ve Malatya Valisi Vasip Şahin himayelerinde, Malatya Araştırma Geliştirme ve Tanıtma Vakfı, T.C. Kültür Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu, Malatya Belediyesi ve İnönü Üniversitesi’nin destekleri tarafından düzenlenen festivalde Ana teması “Ortadoğu ve Barış” olan festival kapsamında film gösterimlerinin dışında sempozyumlar ve sinema atölyeleri düzenlendi. Malatyalı sinemaseverler filmlerin festival galalarından sonra yönetmenler ve oyuncular ile buluşma fırsatı yakaladı.

İŞTE ÖDÜL KAZANANLARIN TAM LISTESI..

ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI KRİSTAL KAYISI EN İYİ FİLM
TEPENİN ARDI - EMİN ALPER

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI EN İYİ YÖNETMEN
LAL GECE - REİS ÇELİK

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI EN İYİ KADIN OYUNCU
ZERRE - JALE ARIKAN

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI EN İYİ ERKEK OYUNCU
TEPENİN ARDI FİLMİ ALTI ERKEK OYUNCULARI
Tamer Levent, Reha Özcan, Mehmet Özgür, Berk Hakman, Furkan Berk Kiran, Mehmet Okur

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI EN İYİ SENARYO

TEPENİN ARDI - EMİN ALPER

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI EN İYİ ÖZGÜN MÜZİK
ATEŞİN DÜŞTÜĞÜ YER - SAKİ ÇİMEN

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ
FERAHFEZA - ELİF REFİĞ

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ

ATEŞİN DÜŞTÜĞÜ YER - ERCAN YILMAZ

ULUSAL UZUN FİLM METRAJ YARIŞMASI EN İYİ KURGU
ZERRE - MESUT ULUTAŞ

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI SİYAD EN İYİ FİLM ÖDÜLÜ
TEPENİN ARDI - EMİN ALPER

ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI EN İYİ KISA FİLM ÖDÜLÜ
ARALIK - HÜSEYİN MERT ERVERDİ

ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ
DOM - HALİL AYGÜN

ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI MANSİYON
KAFES - OĞUZHAN AKALIN

ULUSLARARASI UZUN METRAJ EN İYİ FİLM
INTERNATIONAL FEATURE FILM COMPETITION CRYSTAL APRICOT BEST FILM

NO (NO)

ULUSLARARASI EN İYİ YÓNETMEN
INTERNATIONAL FEATURE FILM COMPETITION CRYSTAL APRICOT BEST DIRECTOR

BENH ZEITLIN - BEASTS OF THE SOUTHERN WILD (DÜŞLER DIYARI)

ULUSLARARASI EN İYİ KADIN OYUNCU
INTERNATIONAL FEATURE FILM COMPETITION CRYSTAL APRICOT BEST ACTRESS

RACHEL MWANZA - WAR WITCH (SAVAŞ CADISI)

ULUSLARARASI EN İYİ ERKEK OYUNCU
INTERNATIONAL FEATURE FILM COMPETITION CRYSTAL APRICOT BEST ACTOR

ROY ASSAF - GOD’S NEIGHBORS (MÜFETTİŞLER)

ULUSLARARASI EN İYİ SENARYO
PHİLIPPE FALARDEAU – MONSIEUR LAZHAR (LAZHAR BEY)

ULUSLARARASI EN İYİ ÖZGÜN MÜZİK
INTERNATIONAL FEATURE FILM COMPETITION CRYSTAL APRICOT BEST MUSIC
CARLOS CABEZAS - NO (NO)

ULUSLARARASI EN İYİ JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ - EN İYİ SET TASARIMI
INTERNATIONAL FEATURE FILM COMPETITION SPECIAL JURY PRIZE

BEST SET DESIGN - BEASTS OF THE SOUTHERN WILD (DÜŞLER DİYARI)
 

------------------------

ULUSAL UZUN FİLM JÜRİSİ:

Senarist ve Yönetmen Biket İlhan, Gazeteci ve Turkuvaz Medya Kurumsal İletişim Müdürü Fecir Alptekin, Oyuncu ve Şair Pelin Batu, Yönetmen Mehmet Eryılmaz ve Sinema Yazarı Rasih Yılmaz.

ULUSLARARASI UZUN FİLM JÜRİSİ:

İranlı Kadın Yönetmen Tahmineh Milani, Senarist ve Yönetmen Suha Arraf, Sinema Yazarı Esin Küçüktepepınar, Sinema Yazarı Aruna Vasudev ve Hamburg Film Festivali Direktörü Albert Wiederspiel.

ULUSAL KISA FİLM JÜRİSİ:

Yönetmen Tan Tolga Demirci, Akademisyen Ethem Özgüven ve Sanat Yönetmeni Deniz Ziya Temeltaş.

------------------------
 

ÖDÜLLER “TEPENİN ARDI’NA!”

Malatya Valiliği’nin koordinasyonunda, Malatya Kayısı Araştırma-Geliştirme ve Tanıtma Vakfı tarafından; T.C. Kültür Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu, Malatya Belediyesi ve İnönü Üniversitesi’nin destekleri ve Manas Evleri’nin ana sponsorluğunda; Festival Concept International organizasyonu ile bu yıl üçüncüsü düzenlenen Malatya Uluslararası Film Festivali’nde büyük ödül “Tepenin Ardı”nın!

A Haber ekranlarından canlı olarak yayınlanan ödül töreni, Korhan Abay ve Defne Halman’ın sunumu ile Malatya Kongre ve Kültür Merkezi Kemal Sunal Salonu’nda gerçekleşti. Malatya Valisi ve Festival Onursal Başkanı Sayın Vasip Şahin’in konuşması ile başlayan gecede 19 dalda “Kristal Kayısı” ödülleri sahiplerini buldu.

“FESTİVALİN ASIL SAHİBİ MALATYA HALKI”


Malatya Valisi ve Festival Onursal Başkanı Sayın Vasip Şahin konuşmasında bu bir haftada Malatya’nın sanatı iliklerine kadar yaşadığını, öğrencilerin ustalarından tecrübelerini aldıklarını, dağarcıklarını zenginleştirdiklerini ve halkın seçkin film örnekleri ile değişik ülke yaşantılarını izleme imkânı bulduğunu söyledi. Festival ile ulusal filmin gelmiş olduğu noktayı bizzat yaşayarak gördüklerini söyleyen Şahin, festivalin asıl sahibinin ise Malatya halkının kendisi olduğunu belirtti. Vali Vasip Şahin konuşmasına şöyle devam etti “Malatyalılar yoğun ilgi gösterdiler. Gösterimlere 10.000’den fazla izleyici katıldı. Önümüzdeki yıllar umarım Malatya çok daha sahiplenmiş bir şekilde festivale devam edecektir. Malatya buna hazır ve iddialıdır, önümüzdeki yıllar bu salonlar çok daha büyük heyecana tanık olacak ve biz de film endüstrisinin gelişmesine bizzat tanık olacağız.”dedi.

“EN İYİ”LER

3. Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamında Ulusal Uzun Film kategorisinde En İyi Film ödülü “Tepenin Ardı”na verildi. En İyi Film Ödülü’nü Tepenin Ardı ekibinden oyuncuları Berk Hakman, Furkan Berk İlhan, Mehmet Okuroğlu ve yapımcı Enis Köstepan aldı. En İyi Yönetmen Ödülü ise Lal Gece filmi ile Reis Çelik’in olurken En İyi Senaryo ödülü Tepenin Ardı filmi ile Emin Alper’in oldu. En İyi Kadın oyuncu ödülünü Zerre filmindeki performansı ile Jale Arıkan alırken, En İyi Erkek Oyuncu ödülünü ise Tepenin Ardı oyuncuları Tamer Levent, Reha Özcan, Mehmet Özgür, Berk Hakman, Furkan Berk Kiran ve Mehmet Okur paylaştı. Ulusal Uzun Film Kategorisi En İyi Müzik ödülüne Ateşin Düştüğü Yer filmi ile Saki Çimen değer görüldü. Festivale bu yıl eklenen En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü ve En İyi Kurgu Ödülleri de sahiplerini buldu. En İyi Görüntü Yönetmeni ödülü Ateşin Düştüğü Yer filmi ile Ercan Yılmaz, En iyi kurgu ödülü ise Zerre ile Mesut Ulutaş’ın oldu. FerahFeza filmi ise Jüri özel ödülünün sahibi olurken jüri üyeliğini Sadi Çilingir, Orhan Ünser ve Kerem Sanatel’in yaptığı Siyad ödülü de Tepenin Ardı’nın oldu. Festivalde En İyi Film, Kristal Kayısının yanı sıra 30.000 Türk Lirası ile de ödüllendirildi.

JOHN SAYLES’E ONUR ÖDÜLÜ

Sandy kasırgası nedeniyle Açılış Törenine katılamayan Amerikan sinemasının seçkin ve saygın bağımsız yönetmenlerinden biri olan John Sayles’e “Onur Ödülü” Uluslararası Jüri Başkanı Tahmineh Milani tarafından takdim edildi. John Sayles, Malatya’da geçirdiği zaman ve halkın konuk severliği için teşekkür etti. “Türkiye’yi tanımak için iyi bir deneyimdi. Ve büyümekte olan bu şehir ile umarım festival de büyür ve devam eder.” dedi.

EN İYİ KISA FİLM “ARALIK”

Sayles’e Onur Ödülünün takdim edilmesinin ardından Ulusal Kısa Film kazananları açıklandı. En İyi Kısa Film “Aralık” seçilirken, Jüri Özel Ödülüne de “Dom” değer görüldü. En İyi Kısa Film Mansiyon ödülü ise “Kafes” filmine gitti.

ORTAK MESAJ “SAVAŞLAR DURSUN”

Uluslararası Uzun Metraj kategorisi kazananları ise ödüllerini uluslararası jüri üyelerinin elinden aldı. Ödül alanların ortak mesajı savaşların ve bu kanın durması oldu.

Ulusal Uzun Film kategorisinde En İyi Özgün Müzik Ödülüne Ateşin Düştüğü Yer film müzikleriyle değer görülen Saki Çimen ilk film müziği olduğunu ve bu ödülü dededi ve babaannesi için aldığını söyledi.

Ulusal Uzun Film Kristal Kayısı En iyi Senaryo Ödülünü Tepenin Ardı film senaristi Emin Alper adına filmin yapımcısı Enis Köstepen aldı. Köstepen, festivalde yarışan filmlerin barışa yönelik katkılarına dikkat çekti ve barışa kulak verilmesini söyledi.

Ulusal Jüri festivali daha kapsamlı hale getirecek bir karara daha imza attı ve Ulusal Uzun Metraj Film kategorisinde en iyi görüntü yönetmeni ve en iyi kurgu ödülleri de eklendi. En İyi Kurgu Ödülünü Zerre ile Mesut Ulutaş’ın oldu. Ödülü filmin yapımısı Kaan Daldal aldı.

En İyi Görüntü Yönetmeni ödülü ise Ateşin Düştüğü Yer filmi ile Ercan Yılmaz adına filmin yapımcısı Baran Seyhan’a verildi.

Ulusal Uzun Film Kristal Kayısı En İyi Erkek Oyuncu Ödülü ise oyuncuların birbirlerini beslemesi, doğal ve güçlü performansları ile işin ruhunu yarattıkları gerekçesi ile Tepenin Ardı filminin 6 erkek oyuncusuna gitti. Ödülü veren Jüri başkanı Biket İlhan da tüm dünyada barış olmasını, kimsenin ağlamamasını ve açlıktan ölmemesini istediğini vurguladı.

Ulusal Uzun Film En İyi Kadın Oyuncu Ödülü ise karakteri abartısız ve sade bir karater olarak canlandırdığı gerekçesi ile Jale Arıkan’ın oldu.

Ulusal Uzun Film Kristal Kayısı En İyi Yönetmen Ödülü ise arıcı, masalcı dille anlatması nedeniyle Lal Gece filmi ile Reis Çelik’e verildi. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı’dan alan ise Reis Çelik “Acıları anlatmak sanata ve sanatçıya düşüyor; bu acılarla yüzleşmek gerekiyor. O zaman biz de acılar yerine sevinçleri anlatabiliriz.” dedi.

Jüri üyeliğini Sadi Çilingir, Orhan Ünser ve Kerem Sanatel’in yaptığı Siyad ödülü de Tepenin Ardı’nın oldu.

Jüri Özel Ödülüne değer görülen film ise FerahFeza filmiydi.

Ödül gecesi Vedat Sakman müzik ziyafetinin ardından toplu fotoğraf ile son buldu.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>