>

KÜLTÜR-SANAT

“360 Dereceden Aşk Festivali” Türkiye’nin Bu Festivale İhtiyaci Var

Festival bu yıl dokuzuncu kez tüm dünyayı İstanbul’da aşkın etrafında buluşturuyor.
 
   
 
 
     

Her yıl farklı sanat eserleri aracılığıyla gündemi belirleyen festival, 14 Şubat Sevgililer Günü’nü de içine alarak bu yıl “Yaşa(t)mak Aşktır” başlığıyla hayata geçiriliyor. Işık Gençoğlu küratörlüğünde gerçekleşecek festivalin tüm sergileri Şubat Ayı sonuna kadar izlenebilecek. Işık Gençoğlu’nun küratörlüğünde gerçekleşecek festival 1 Şubat Çarşamba günü Pera Palace Hotel, Jumeriah’da, Beşiktaş Belediye Başkanı Sayın Murat Hazinedar’ın katılımıyla gerçekleşecek basın toplantısıyla başlayıp, Şubat ayı boyunca şehrin farklı noktalarında devam edecek.

Bu yıl dokuzuncusu gerçekleşecek 360 Dereceden Aşk Festivali, tüm dünyayı İstanbul’da aşkın etrafında buluşturmaya devam ediyor. Aşkın kutsallığını, varlığını ve inanılırlığını yaymayı birinci görevi olarak gören festival, 14 Şubat’ı da içine alan Şubat şubat Aayı’nı “sev-gi-li” ayı ilan ediyor ve bu topraklardan da bir geleneğin dünyaya yayılabileceği iddiası ile hareket ediyor. Her yıl değişen teması ile gündemi sanat eserleri aracılığıyla ifade eden festivalin bu yıl teması “Yaşa(t)mak Aşktır.” .
Yaşadığımız alanların şartlarını tüm canlılar için iyileştirmeye, görevini aşkla yapmaya devam eden Beşiktaş Belediyesi ise bu yıl festivalin en büyük destekçileri arasında. Beşiktaş Belediye Başkanı Sayın Av. Murat Hazinedar, “Aşk Her Yerde” diyen festivalin topluma hizmet eden, sanatı yaygın ve anlaşılır kılmayı hedefleyen amacına destek veriyor. 360 Dereceden Aşk Festivali, “güzel ve doğru olan halkımızın hakkı” diyen Hazinedar’ın Beşiktaş Belediyesi’ne kazandırdığı, görsel sanatlardan gastronomiye, tüm disiplinleri içinde barındıran tek festival olması özelliği ile de öne çıkıyor. Festivali bu yıl dokuzuncu defa gerçekleştirecek isim, toplumsal mesajların ve yaşamı ilgilendirir tüm hassas konuları en ince detayına kadar hesaplayarak görünür kılmaya çalışan tarzı ile artık yakinen tanıdığımız, küratör ve tasarım yöneticisi Işık Gençoğlu.

Gençoğlu, değişen şartlar ve öne sürülen tüm koşullara rağmen festival yapmanın ayrı bir sorumluluk bilinci ve farklı bir çalışma temposu geliştirmek becerisini de beraberinde getirdiğini ifade ederken, “biz, ‘aşka inananlar’, ülkemize, insanımıza ve dünyanın aydınlığı, yaşamı seçeceğine dair sarsılmaz inancımızla, aşkın sesi olmak, doğru bildiğimizi savunmak için bu festivali bir iletişim fırsatı olarak görüyor, tüm mesajlarımızı eserler üzerinden görünür kılıyoruz” diyor.

Farklı mekanlarda “aşk”


Son beş yıldır olduğu gibi bu yıl da festivalin merkezi İstanbul’un eşsiz markası Pera Palace Hotel Jumeirah. Pera Palace HotelPera Palace, Şubat sonuna kadar , Jumeriah Genel Müdürü Pınar Kartal Timer’in mentorlüğünde gerçekleşen festival tüm dünyaya ihraç edilecek bir marka konumlanması üzerine yapılanıyor. 360 Dereceden Aşk Festivali’nin basın toplantısından, olmazsa olmaz sergilerine kadar ev sahipliği yaptıklarını ve diğer mekanları da içeren festival programını danışma kurulu olarak beraber oluşturduklarını ifade eden sektör duayeni Pınar Kartal Timer, “İstanbul’un incisi Pera Palace’da 550 yılı aşkın süre gelen Kapalıçarşı ustalığı ve geçmişini izleyenler ile paylaşır, Türk takı tasarımcılarının güncel yorumları ve hayal dünyası ile birleştiren, estetik, tasarım ve sanatı bir arada görebileceğimiz mücevher sergisine de ev sahipliği yapıyor olacağız” diye ekliyorolacak. Sergi Şubat sonuna kadar izlenebilir. 360 Dereceden Aşk Festivali’nin doğum sebebi sayılabilecek bir gastro Show show olma özelliği taşıyan “Aşkın Damakta Kalan Tadı” performansı da Pera Palace Hotel, Jumeirah ev sahipliğindeki etkinlikler arasında. 360 Dereceden Aşk Festivali’ne bu yıl beşinci defa destek veren Pera Palace Hotel, Jumeirah’nın Genel Müdürü Pınar Kartal Timer, festivalin yapılanmasını şekillendiren isimlerin başında geliyor.
Bir çok aşk sahnesinin başrolü sofraları, baş başa yenilen yemek ya da paylaşılan ekmek olarak gören, bazen kavuşma, bazen veda olan sofralarda akılda kalan, kalbe yazılan damak tatları kalbin izlediği yoldur diyen bu buluşmada yine yeni hikayeler misafirleri ile paylaşılıyor olacak.

360 Dereceden Aşk Festivali’nin değişmez bir diğer mekanı mekânı bu yıl dördüncü defa destekçi olan Beyoğlu’ndaki 360 Restoran, Beyoğlu. Festivalin özgür ruhu olan 360, bu yıl alt tema olarak belirlenen ‘Reddetme’ “Reddetme” ile üzerine düşünülecek ve mutlaka konuşulacak eserlere ev sahipliği yapacak. 360 aynı zamanda özel gösterileri ve leziz ikramları ile festivalin tüm sanatçılarının ve izleyenlerinin bir araya geleceği açılış galasına da ev sahibi konumunda. Festival boyunca küratör gezilerine de ev sahipliği yapacak 360’da çeşitli etkinlikler de organize edilecek.

Borusan Dolmabahçe Sahne’de Sahne de bu yıl ikinci defa bizi festivali destekleyenlerin yanında yer alıyor ve TRT Program yapımcısı İsmet Yazıcı’nın moderatörlüğünde gerçekleşecek tasavvuf sohbetlerine yine ev sahipliği yapıyor. Şubat Ayı boyunca her Cumartesi 14:00-16:00 arası gerçekleşecek bu sohbetler tamamen ücretsiz ve halkın katılımına açık. Aranan tek şart ise daha önce isminizin ve kimlik numaralarınızın katılımcı listesine eklenmiş olması. Listede ismi olmayanlar salonun kapasitesinden dolayı içeri alınamıyor. Bu etkinlik geçtiğimiz yıl doluluk oranıyla bir rekora imza atmıştı. Tasavvuf Sohbetlerini’nin programı şöyle;

4 Şubat Cumartesi 2017 ……………… Aşk: Musa Dede
11 Şubat Cumartesi 2017 ……………...Yol: Metin Bobaroğlu
18 Şubat Cumartesi 2017…… İnsan-ı Kâmil: Mehmet Genç
25 Şubat Cumartesi 2017…………Tevhid: Metin BobaroğluBu etkinlik için rezervasyon yaptırmak gerekiyor.


Festivalin tüm katılımcılarını, izleyenlerini ve aşkın etrafında barış için toplanmayı görevi bilen, aşka inanan, aşkla yaşayan herkesi, aşıkları, aşık olmayı arzu edenleri bir araya getiren ve artık klasikleşen partisi “Aşk İstanbul’dur” u her yıl olduğu gibi yine Alla Tuna organize ediyor. Beşiktaş Belediyesi’nin desteğiyle 13 Şubat’ta gerçekleşecek partinin mekânı Kültür ve Sanattan Sorumlu Başkan Yardımcısı Sayın Mürvet Günday parti hakkında şöyle diyor: “bu yıl Zorlu, Raffles Otel’de gerçekleşecek . 13 Şubat aşk partisinde sevgililer gününü değil, aşkı kutlayacak ve hep beraber “O Her Yerde” diyeceğiz.

Partimize Partiye billur sesi ve güçlü yorumu ile destek verecek Jeyan Büyükburç katılımcılara unutulmayacak anlar yaşatacak ve İstanbul her yıl 13 Şubat’ta, genç-yaşlı tüm dünyanın buluşma merkezi olacak.”yaşatacak.

Günday festival takipçilerine bir müjde daha veriyor: “Festival bu yıl tasarımcı Hatice Gökçe imzalı “AŞK” sergisini de izleyicisi ile buluşturacak. Gökçe, Istanbul Modern’de lansmanı yapıldıktan sonra Shangay ve Pekin’de, ardından da Milano Moda Haftası’nda sergilenen bu çok özel projesi ile tüm dünyaya İstanbul’dan yayılacak bir “gerçek aşk” mesajı veriyor olacak.”

Erişebilir sanatın sanatseverlerle buluştuğu, ülkemiz tasarımcıları ve AŞK'a aşka inanan markaların katkıları ile 10-14 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek Lover's Bazaar festivalin içindeki en güçlü alt markalar arasında yer alıyor.

Ayrıca Üüç ayrı oturum, üç ayrı moderatör ile sizleri merak ettiğiniz konu ve konuklarla bir araya getirecek, söylemek istediklerimizi söylememize zemin sağlayacak “"Aşkı Konuşanlar”" Konferansı konferansı,ile kalbini yardımlaşma, topluma faydalı olma ve yaşamını anlamlandırmaya adamış isimleri ağırlıyor. olacağız.

Ve tüm festival mekanlarında, tüm Şubat Ayı boyunca sürecek, "Yaşa(t)mak Aşktır" teması ile görsel sanatlardan, gastronomiye, ürün tasarımından moda tasarımına tüm disiplinleri izleyenleri ile buluşturan çeşitli sergiler ve paralel etkinlikleri takvimimiz içinde yer alacak.

Bu yıl ilk defa destekçimiz olarak aşkın etrafında toplananlara güç verecek Le Meridien Hotel, Zorlu ve Raffles gibi diğer isimler ise 1 Şubat'ta yayınlanacak basın bülteninde siz sayın basın mensupları ile paylaşılacak.

Kalben çalışan sosyal sorumluluk projelerine de görünürlük ve ek gelir elde etme ortamları yaratmayı hedefleyen 360 Dereceden Aşk Festivali, 14 Şubat’ta ise festival gönüllü grubuyla “AŞK ile AŞ Paylaşma” isminde bir etkinlik ile harekete geçerek evsizlere sıcak çorba dağıtmayı planlıyor. Tabii ki tek bir günün yetmeyeceğini bilerek. Tıpkı aşkı konuşmak için de tek bir günün yetmeyeceği gibi.

Küratör Işık Gençoğlu ekliyor; “Dünyanın bu festivale ihtiyacı var. Dünyanın “artık” aşkı konuşmaya ihtiyacı var.”

Festival Takvimi:
• � 01 Şubat Basın toplantısına paralel "Yaşamak Aşktır" Mücevher Sergisi açılışı
• � 09 Şubat GALA, 360 Beyoğlu + Reddetmek temalı karma sergi
• � 10 Şubat Hatice Gökçe Sergi Açılışı, Saat:19:30 Yetimhane, Ortaköy
• � 10-14 Şubat Lover’s Bazaar, Yetimhane, Ortaköy
• � 11 Şubat Aşkı Konuşanlar Konferansı, 14:00-18:00 Pera Palace Hotel, Jumeirah
• � 11 Şubat Aşkın Damakta Kalan Tadı, 20:00-23:00 Pera Palace Hotel, Jumeirah
• � 4-11-18-24 Şubat Saat 14:00-16:00 arası Tasavvuf Sohbetleri Borusan Dolmabahçe Sahne
• � 13 Şubat Geleneksel “İstanbul Aşktır” Partisi + Jeyan Büyükburç konseri, Raffles Hotel, Zorlu
• � 14 Şubat Aşk ile Aş Paylaşma çorba dağıtımı
ve sohbetler, atölyeler, etkinlikler.


Gençoğlu’nun ağzından; “Aşk dedik, barış dedik, umut dedik, aşk, barış ve umudun tüm bir yıla yayılmasını istedik. Ve daha büyük bir heyecanla hazırlanıyoruz 2017 Şubat Ayı'na... Yani dokuzuncusu gerçekleşecek 360 Dereceden Aşk Festivali'ne. Yine yeniden hep beraber aşk demek, barış demek, umut demek için... 2017 temamız "Yaşa(t)mak Aşktır!" Evet, tam da bu ortamda. Evet, tam da bu sebeple... %100 yerli, %100 bizim festivalimiz ile, bizden olanı dünya görsün diye, tüm dünyayı aşka, İstanbul'a çağırmaya devam ediyoruz. Aşk haritamızın içinde sizin de olmanızı diliyor, umudu yaşatmak, barış içinde yaşamak, aşkı konuşmak için tüm gücümüzle var etmeye çalıştığımız Love360Fest'e desteğinizi bekliyoruz. Aşka ve barışa dair bitmeyen inancımızla.”

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>