>

SAĞLIKLI YAŞAM

Erkekler gebeliği hissediyor...

Yapılan bir araştırmaya göre baba adayları hem fiziksel hem de ruhsal olarak eşlerinin hamileliğine ortak oluyor.
 
   
 
 
     
Eşleri gebe kalan erkeklerde de kısa bir süre sonra karın büyümesi, kusma, iştahta değişme, sırt ağrıları, halsizlik, diş ağrısı, bayılma ve kilo alma gibi fiziksel değişiklikler meydana geliyor. Psikolojik olarak ise depresyon, stres, sinirlilik, ruhsal çalkalanma ve kaygı duyma halleri görülüyor.

Başbakanlık Aile ve Toplum Dergisi’nde yayınlanan araştırma, baba adaylarının gebe olan eşleriyle aynı duygusal ve fiziksel değişimleri yaşadığını gösteriyor. Bu durum ‘sempatik gebelik (couvade sendromu)’ olarak adlandırılırken, ‘çocuk bekleyen baba adayında bilinmeyen fizyolojik temele dayalı olarak gebelik döneminde görülen belirtiler’ şeklinde tanımlanıyor.

İstanbul Üniversitesi Lizeyon Psikiyatrisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sedat Özkan, erkeğin baba olmakla artacak sorumluluğun getirdiği kaygıların, baba kimliğiyle ilgili sıkıntıların, kendi babasıyla özdeşleşmesinin ve bebeği isteyip istememe konusunda yaşadığı çatışmaların ‘sempatik gebelik’e sebep olabileceğine işaret ediyor. Ayrıca baba adaylarının eşlerinin gebeliğini kıskanmaları, önceki çocuk sayısı, dinî inanç, yaşanan stres, hamilelik döneminden önceki sağlık durumuna göre de belirtilerin ortaya çıkabileceği ifade ediliyor. Belirtilerin gebeliğin ilk üç ayının sonunda başladığı kaydedilerek, ikinci üç ayda arttığı ve doğum gerçekleşene kadar sürdüğü bildiriliyor.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>