>

KÜLTÜR-SANAT

51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali

Altın Portakal heyecanı başlıyor!... Festival bu yıl 10-18 Ekim 2014 tarihleri arasında gerçekleşecek…
 
   
 
 
     

51.Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne Yıldız Sarayı Tiyatro Salon’un düzenlenen toplantı ile start verildi. Festival, Türk Sinemasının 100.yıl dönümünde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Menderes Türel’in Festival Başkanlığında 10-18 Ekim 2014 tarihleri arasında gerçekleşecek. Festivalin direktörlüğünü Elif Dağdeviren üstlenecek.

Ekim ayında yapılacak Altın Portakal Film Festivali ile ilgili bir basın toplantısı düzenlendi. Festivalle ilgili konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya halkı ve belediyesi olarak Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde buluşacak olmanın sevinci içerisinde olduklarını söyledi. Türel, "İnanıyorum ki geçmişte olduğu gibi Altın Portakalı yeniden dünya sinemasının gündemine alacağız ve küresel bir festival olarak öne çıkarmaya çalışacağız. Ancak, Altın Portakal gibi bir festival yerel sınırlar içerisinde hapsedilse hem Türk sinemasına hem de bunca yılık festivale haksızlık etmiş oluruz. " dedi.

ONUR ÖDÜLLERİ

Başkan Menderes Türel, Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde onur ödüllerine layık görülen isimleri açıkladı. Başkan Menderes Türel, onur ödüllerine layık görülen isimleri, tiyatro oyuncusu ve yönetmen Haldun Dormen, oyuncu Nilüfer Aydan, yazar Tarık Dursun Kakınç şeklinde sıraladı.

Festivalin sanat yönetmeni Elif Dağdeviren ise festivalin ihmal edilemeyecek bir geçmişe ve duruşa sahip olduğunu belirtti. Görevlerinin inşa edilenlerin üzerine daha fazla inşa etme ve onu iyi bir marka haline getirme olduğunu ifade eden Dağdeviren "Antalya Altın Portakal Film Festivali gerçekten de ihmal edilemeyecek azımsanamayacak kadar önemli bir geçmişe, hafızaya ve geleneklere değer ve duruşa sahip." dedi

Festival kapsamında Antalya merkez ile birlikte tüm ilçelerde etkinlikler düzenlenecek.

Bu sene konuk ülke olarak İspanya sinemasının önemli filmleri ve oyuncuları davet edilecek.

Bu arada festival kapsamında bu yıl ‘Antalya Film Forum’ düzenlenecek. Forumla Antalya’nın sinema endüstrisinin merkezi olması hedeflenecek.

51.Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Komitesi, Genel Sanat Yönetmeni Elif Dağdeviren, Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Başkanı Alin Taşcıyan, Altın Palmiye Ödüllü Kış Uykusu filminin yapımcısı Zeynep Özbatur Atakan, Danışman Hülya Uçansu, İletişim Direktörü Serap Engin, Direktör Nesrin Bencioğlu’dan oluşuyor.

Festivalin resmi web sitesi olan www.altinportakal.org.tr adresinden, festivale başvurular 18 Temmuz ile 26 Ağustos tarihleri arasında yapılabilecek.

Türkiye Sinemasının 100.yılını kutlamak adına, ulusal yönetmelikteki ulusal uzun metraj film yarışmasının en önemli koşullarından biri olan prömiyer gösterim şartı, bu yıla özel olmak koşulu ile kaldırılmıştır.

Altın Portakal Film Festivali bu yıl Türk Hava Yolları ana sponsorluğunda gerçekleştirilecek.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>