>

KÖŞE YAZILARI | GÜLAY KOÇ

Kristalin Simyacıları

Başlangıç fiyatı henüz belli değil ancak söz konusu olan The Macallan ve Lalique olunca... (Gülay Koç)
 
   
 
 
     

Takip etmekten büyük bir zevk aldığım life style bloglarından birinde dikkatimi çeken çok özel bir haber vardı. Ünlü İskoç viski markası The Macallan ile kristal dendiğinde akla ilk gelen Fransız Lalique işbirliğine gidip Lalique’in kuruluşunun 150. yılı dolayısıyla çok özel bir viskiyi şişelemişler. Uzun yıllar meşe fıçılarda bekleyen bu viski tabii ki bir Macallan… Ve ortaya Lalique’in Paris’teki atölyesinde yapılan kristal, ilk bakışta şık bir parfüm şişesini anımsatan, şişesinde 64 yıllık bir The Macallan Single Malt çıkmış.

Sadece bir adet üretilen bu özel viski 15 Kasım 2010’da Sotheby’s’in New York’ta düzenleyeceği müzayedede satışa çıkarılacakmış. Başlangıç fiyatı henüz belli değil ancak söz konusu olan The Macallan ve Lalique olunca keselerin ağzı bir hayli açılacaktır diye tahmin ediyorum.Hazır bu pırıltılı viski şişesinden bahsetmişken kristalin simyacılarından da söz etmeden olmaz. Aralarında Lalique’in haricinde Saint-Louis, Baccarat Crystal, Cristal de Sevres gibi köklü markaların bulunduğu ‘kristal toplulukları’, kristale yeni anlamlar yüklemeye devam ediyorlar.

İçlerinde takip etmekten büyük keyif aldığım marka Lalique. Markanın zanaatkarları kristalden heykel bile yapıyor. Üstelik 100 adet olmak üzere kendi renk skalalarını da yaratmışlar. Tamamen elde yapılan Lalique kristal objelerinin bir diğer önemli özellikleri ise ‘buğulu’ bir görünüme sahip olmaları. Kristalin simyası olarak adlandırılan bu görünüm, üretimde kullanılan silis ve kurşunun bin 400 derecede eritilmesiyle elde ediliyor. Markanın bu yöntemle yapılan en nadide parçaları arasında avizeler, sehpalar, yemek masaları, mücevherler, sofra aksesuvarları ve tabii ki heykeller yer alıyor.

Ve Saint–Louis… Kral sofralarının bardaklarını ve saray avizelerini üreten “soylu” kristal markası. 1586’da Fransa’nın Lorraine bölgesinde kurulan marka, 1782’de Fransız kristallerini de yaratmış. Saint-Louis’nin ustaları, bugün hâlâ üfleme ve elle kesme yöntemlerini kullanarak markanın yeni koleksiyonlarına hayat veriyor. Saint–Louis’nin tasarımlarında saydamlık her daim ön planda. Saint-Louis, renkli kristallerden dekoratif objeler de üretiyor.

Bir diğer ünlü kristal markası ise Cristal de Sevres. Kristalden ürettiği içki bardaklarıyla tanınan bu markanın kesmesiz formları ilgi çekiyor. Markanın ürün gamında yer alan kristal ikonlar, sade ve net çizgilerden oluşuyor.


GÜLAY KOÇ
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>