>

SAĞLIKLI YAŞAM

Sigara, kadınlara daha zararlı

Sigara içen kadınlar, erkek içicilerden iki kat daha fazla akciğer kanseri riski altında olduğu gibi nikotin bağımlılığından da zor kurtuluyorlar.
 
   
 
 
     
Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Meltem Tor, kadınlarda 1997 yılı itibarı ile akciğer kanserinden ölümlerin, meme kanserinden ölümleri geçtiğini, bugün her iki cinste de bu hastalıktan hayatını kaybedenlerin birinci sırayı aldığına dikkati çekti.

Akciğer kanserinde görülen sıklık ve ölüm hızının, geçtiğimiz yüzyıl içinde önce erkeklerde sonra da kadınlarda belirgin oranda arttığını, bu hastalığa yakalanan her on kişiden sadece bir kişinin tanı konulduktan 5 sonra yıl sonra hala yaşıyor olacağını ifade eden Tor, şöyle devam etti:

''Erken tanı konan, cerrahi şansını yakalayan çok az olguda yaşam şansı yüzde 85 olabilmektedir. Yapılan kitle tarama çalışmaları, totalmortaliteyi zaltmamıştır. Semptomlar ortaya çıktığında hastalık, genellikle ileri dönemdedir. Sigara içen kadınlar, erkek içicilerden iki kat daha fazla akciğer kanseri riski altında olduğu gibi nikotin bağımlılığından da zor kurtulmaktalar.

Gençlik döneminde sigaraya başlayan ve hala içmeye devam edenlerinyüzde 40'ı, emeklilik yıllarını sağlıklı yaşayamamaktadır. Etkilediği hayatlar ve ölümcüllüğü göz önüne alındığında, maalesef akciğer kanseri konusu diğer toplumlarda olduğu ülkemizde de yeterince gündeme getirilmemektedir. Bununla ilgili oluşturulan global girişime, Türkiye'nin de önümüzdeki yıldan itibaren daha geniş kapsamlı ve aktif destek vermesi beklenmektedir.''

Tor, akciğer kanseri olanlar ile ailelerinin hastalıkla ilgili beklentilerini iyileştirecek aktif kampanyaların organize edilmesi ile toplumda bu hastalığa olan
duyarlılığın artması, risk grubu kişilerin belirtiler ve erken bulgular yönünde bilgilendirilmesi, eğitim ve destek kaynaklarının ortaya çıkması, sağlık otoriterlerinin akciğer kanserine dikkat çekmesi ve programlarına sokmasının mümkün olacağını kaydetti.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>