>

KÜLTÜR-SANAT

7.İstanbul Animasyon Festivali’de Ödüller Sahiplerini Buldu

Her senenin en iyilerini yarıştığı İstanbul Animasyon Festivali’nde ödüller belli oldu.
 
   
 
 
     

En İyi Film ödülü Chest of Drawers filmi ile Sanni Lahtinen’in oldu.Bu sene jürisini Baran Baran, Deniz Mutlu ve Emre Senan’ın oluşturduğu 7. İstanbul Animasyon Festivali’nde kazanan filmler açıklandı. Finlandiya’lı yönetmen Sanni Lahtinen Chest of Drawers filmiyle En İyi Film ödülünü kazandı. Aslında öğrenci filmleri arasında da yarışan film jürinin büyük beğenisini toplayıp, jüri tarafından en büyük ödül ile onurlandırıldı.En İyi Türk Filmi ödülü ise Cutters filmiyle Ahmet Şerif Yıldırım ve İstanbul filmiyle İdil Ar arasında paylaştırıldı. Ahmet Şerif Yıldırım filmdeki yaratıcı anlatım tekniği, İdil Ar ise İstanbul’u etkileyici bir şekilde görselleştirmesinden dolayı ödülü hakettiler.En İyi Öğrenci filmi de iki film arasında paylaştırıldı. Kanadalı yönetmen Marie Bloch-Laine’in filmi Alambic ve Çinli yönetmen Yi Zhao’nun filmi On The Water yaratıcı anlatım teknikleriyle jürinin beğenisini kazandılar.

En İyi İlk Film ödülü İngiliz yönetmen David Prosser’ın oldu. Filmi Matter Fisher bu sene BAFTA adaylarından biriydi. David Prosser’ın başarısında beraberinde çalıştığı ünlü İngiliz prodüksiyon şirketi Studio Aka’nın da etkisi büyük.Fransız yönetmen Caroline Attia ise Elevator Operator filmiyle En İyi Müzik Videosu ödülüne sahip oldu. Son olarak Jüri Özel Ödülü ise La Detente filmiyle Fransız yönetmenler Pierre Ducos ve Bertrand Bey’in oldu. Jüri, La Detente’nin savaş anındaki bir askerin ruh halini muhteşem bir görsellikle anlatmasını ödülsüz bırakmadı.

8. İstanbul Animasyon Festivali 20 – 25 Kasım 2012 tarihde gerçekleşecek. Bu tarihe kadar İstanbul Animasyon Festivali ile ilgili tüm gelişmeleri ve ek etkinlikleri www.iafistanbul.com ve facebook.com/iafistanbul adreslerinden takip edebilirsiniz.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>