>

KÜLTÜR-SANAT

8 Mayıs Festival Programı

NIVEA ana sponsorluğunda gerçekleştirilen 9. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde bugün...
 
   
 
 
     


NIVEA ana sponsorluğunda gerçekleştirilen 9. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde bugün, Portekiz Sinemasın’dan “Gözyaşında Kaybolmak” ve “Andre Valante”, Sinemamız bölümünün filmlerinden Ömer Kavur’un son filmi “Melekler Evi”, Tahmineh Milani’nin “Yine Ne Yaptın?”ı ve Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği’nin (FIPRESCI) festivalin kapanış töreninde içlerinden birine ödül vereceği Her Biri Ayrı Renk bölümünün filmlerinden dördü Kavaklıdere Sineması’nda...

Kızılırmak Sineması’nda ise Özel Gösterim Suyun Şekli, Kısalar ve En Gerçekler bölümünden 3’ü söyleşili birbirinden ilginç beş belgesel yer alıyor...


Kavaklıdere Sineması 1. Salon

8 Mayıs Pazartesi

Saat: 14.00
Beyaz Masai/White Masai
Hermine Huntgeburth/ Almanya
Carola (Nina Hoss), Kenya’daki tatilinin sonunda, geleneksel kıyafetleri ve silahları ile etkileyici bir karakter olan Samburu savaşçısı Lemalian’la (Jacky Ido) tanışır ve ona aşık olur.
Saat: 16.30
Sıradaki/Next
Jeanne Biras /Fransa
Yönetmen Jeanne Biras çok iyi tanıdığı bir dünyayı anlatıyor. Sinema endüstrisinin içinde var olabilmenin yollarını ve keskin rekabetin zorluklarını komedinin unsurlarından yararlanarak ve tabii ki bir aşk öyküsü çerçevesinde sunuyor izleyicisine.

Saat: 19.15
Koka Anneleri/Coca Mothers
Marianne Eyde/ Peru
Peru’nun yüksek ormanlarında küçük bir köy olan Kintupata’da yaşayan koka (kokain elde edilen bitki) üreticileri, hükümetin koka tarlalarını ortadan kaldırma tehdidiyle karşı karşıyadır. Kadınlar Koka Mama’nın ruhunun bir kadının kendini yok etmesine izin vermeyeceğine inanırlar. Eğer ederse neyle yaşarlar ve nereye giderler?..


Saat: 21.15
Hitler Kantatı/Hitler Cantata
Jutta Brückner/ Almanya
“Bütün filmlerimde ortaya çıkan konu, insanların hayatlarının yaşadıkları tarihsel çağlardan nasıl etkilendikleridir” diyen yönetmen Jutta Brückner’in kışkırtıcı bir II. Dünya Savaşı melodramı olan bu filmi, politik ideolojiler için fanatik adanmışlığı sorgularken, müziğe karşı derin bir tutkunun hayatı nasıl değiştirdiğini de anlatıyor.

Kavaklıdere Sineması 2. Salon
Kısa filmleri saat 12.00-14.00 arasında izleyebilirsiniz.
Saat: 14.00
Gözyaşında Kaybolmak/ Melted in Tears
Rosa Coutinho Cabral/ Portekiz
Güvercinler üzerine bir haber hazırlayan televizyon muhabiri João, tehlikeli ve gizemli bir hayat süren Ana İle tanışır ve artık tek isteği Ana’nın mutlu bir sona kavuşmasıdır.

Saat: 16.30
Yine Ne Yaptın?/ What Else is New?
Tahmineh Milani/İran
Feriştah, akıllı, aktif bir edebiyat öğrencisidir. Bir olay üzerine okuldan uzaklaştırılır.
Milani’nin bu komedisi, Fajr Film Festivali’nde 3 ödüle birden aday gösterildi ve bir ödülü kazandı. Ayrıca 1992 yılının en çok izlenen filmi olarak izleyici tarafından da ödüllendirildi. Film eleştirmenleri ve sinema yazarları ise filmi 1991’in en iyisi seçti.

Saat: 19.15
Melekler Evi/ House of Angels
Ömer Kavur
Melekler Evi, karabasana dönüşen olaylar içinde birbine tuhaf bir tutkuyla bağlanan Ahmet (Talat Bulut) ve Arzuhan (Hande Ataizi) arasındaki aşkın hikayesidir.
Saat: 21.15
Andre Valante
Catarina Ruivo/Portekiz
Andre Valante, sekiz yaşındaki Andre’nin kaygan bir zemin üzerinde dengede durmaya çalışmasının hikayesi. Andre, çetin günlük hayatın içinde bile mutluluğu bulmanın mümkün olduğunu keşfediyor...

Kızılırmak Sineması

Kısa filmleri saat 12.00-14.00 arasında izleyebilirsiniz.
Saat 14:00’da Kum-Kum Bhavnani Suyun Şekli adlı belgeseliyle 3. Dünya Ülkelerinden altı kadının hikayesini anlatıyor.

Saat: 14.00
Suyun Şekli/ Shape of Water
Kum-Kum Bhavnani/ ABD
'Suyun Şekli' adlı belgesel, talepleri ve güçlü eylemleriyle toplumu değiştirmeyi başarmış, üçüncü dünya ülkelerinden altı kadının hikayesini anlatıyor.


Belgesellerin gösterim yeri ve saatleri ise şöyle:
Saat: 16.30
Yeni Evli/Just Married
Onuncu Gezegen/The Tenth Planet
Saat: 19.15
5. Kat/5th Floor
Saat: 21.15
Kadına Ağıt/ Requiem for Women
Transit/ In TransitFavorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın

DİĞER HABERLER

cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>