>

KÜLTÜR-SANAT

“Abluka” 6 Kasım’da Vizyonda!

Venedik Film Festivali’nden,Adana Altın Koza’dan toplam 5 ödülle dönen Emin Alper`in son filmi Abluka, 6 Kasım’da sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.
 
   
 
 
     

Dünya galasını yaptığı 72. Venedik Film Festivali'nin ana yarışma bölümünde Jüri Özel Ödülü’nü kazanan film, Ümit Ünal’ın jüri başkanlığı yaptığı 22. Adana Altın Koza Film Festivali’nde de En İyi Film, En İyi Kurgu (Osman Bayraktaroğlu), En İyi Sanat Yönetimi (İsmail Durmaz), Halk Jürisi Ödülü ve Umut Veren Genç Erkek Oyuncu (Berkay Ateş) ödüllerine layık görüldü.

Son olarak 40. Toronto Film Festivali’nde gösterilen Abluka festival yolculuğuna 01 - 10 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilen Asya’nın en prestijli festivallerinden 20. Busan Uluslararası Film Festivali ve bu sene 28.si 10 - 22 Ekim tarihlerinde düzenlenen Tokyo Uluslararası Film Festivali ile devam ediyor.

Tepenin Ardı’yla tanıdığımız Emin Alper’in ikinci filmi olan Abluka, yoğun bir politik şiddet ortamında ayakta kalmaya çalışan iki kardeşin hikayesini konu alıyor. Filmin başrollerinde Mehmet Özgür ve Berkay Ateş yer alırken, onlara yardımcı rollerde Tülin Özen, Müfit Kayacan ve Ozan Akbaba eşlik ediyor.

T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Eurimages (Avrupa Konseyi), CNC (Fransa), Doha Film Institute (Katar), Visons Sud Est (İsviçre) tarafından desteklenen, Liman Film'in yapımcılığında Paprika Films (Fransa) ve Insignia'nın (Türkiye) ortak yapımcılığında gerçekleştirilen Abluka'nın Türkiye'de sonbaharda vizyona girmesi planlanıyor.

ABLUKA

Sinopsis:

20 yıl hapis yattıktan sonra, Kadir şartlı tahliye olur. İstanbul büyük bir siyasal karmaşa içindedir, polis ise failleri yakalamak için önlemlerini her geçen gün arttırmaktadır. Emniyette yüksek bir mevkide olan Hamza, şartlı tahliye karşılığında Kadir’e bir iş bulmasında yardımcı olur. Kadir bir çöp toplayıcısı gibi çalışarak gecekondu mahallelerinde muhbirlik yapmaya başlar. Çöplerde bomba yapım malzemeleri olup olmadığını araştırmakta, buna göre istihbarat bilgisi üretmektedir. Kadir, kardeşi Ahmet'i çalıştığı mahallelerden birinde bulur. Ahmet ise belediyede sokak köpeklerinin itlafından sorumlu birimde çalışmaktadır. Ahmet, Kadir'in yakın bir abi-kardeş ilişkisi kurmak için çabalarını karşılıksız bırakır. Ahmet'in mesafeli tutumu, Kadir'i çeşitli komplo teorileri üretmeye yöneltir.

Yönetmen: Emin Alper
Senarist: Emin Alper
Müzik ve Ses Tasarımı: Cevdet Erek
Yapımcılar: Nadir Öperli, Enis Köstepen, Cem Doruk
Uygulayıcı Yapımcı: Cem Doruk
Yapım Şirketi: Liman Film
Ortam Yapım Şirketleri: Paprika Films, Insignia
Görüntü Yönetmeni: Adam Jandrup
Yapım Tasarımı: İsmail Durmaz
Kurgu: Osman Bayraktar
Kostüm Tasarımı: Nurten Tinel
Ses Mühendisi: Fatih Aydoğdu
Ses Kurgusu: Cenker Kökten
Casting: Ezgi Baltaş
ROL OYUNCU
Kadir Mehmet Özgür
Ahmet Berkay Ateş
Meral Tülin Özen
Hamza Müfit Kayacan
Ali Ozan Akbaba


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>