>

KÜLTÜR-SANAT

Aksm’de yeni sezonda yenilikler...

Yeni sezonda Pazar günleri de sanatseverlere kapılarını açan AKSM Prodüksiyon Tiyatrosu, Cuma ve Cumartesi günlerindeki gösterilerin yanı sıra, Pazar günleri de perdelerini açarak yeni tiyatro yapımlarını sahneye konuyor.
 
   
 
 
     
Yeni Kuşak Tiyatrosu Ve “Ay” Operası

Yeni sezonda Pazar günleri de sanatseverlere kapılarını açan AKSM Prodüksiyon Tiyatrosu Cuma ve Cumartesi günlerindeki gösterilerin yanı sıra, Pazar günleri de perde açarak yeni tiyatro yapımları sahneye konuyor. “Yeni Kuşak” adı verilen bu oluşumda, oyunlarını son 10-20 yılda yazmış ancak ülkemizde tanınmamış yazarlara fırsat veriliyor.

Çocuk Tiyatrosu’nun bu yıl Beyoğlu’ndaki binasına taşıyan Akbank Kültür Sanat Merkezi’nde her Pazar saat 11:00’de yediden yetmişe her seyircinin izleyebileceği kuklalarla gerçekleştirilen “Ay” operası sahneleniyor.

Geçen sezon seyircinin büyük ilgi gösterdiği Fernando Krapp Bana Mektup Yazmış oyunu ise yıl sonuna kadar devam ediyor.

YENİ KUŞAK TİYATROSU


Yönetmen Mehmet Ergen’in oluşturduğu “Yeni Kuşak” ta, dinamik ve genç bir kadro ile dünya tiyatrosunun en çarpıcı, en yeni ve en cesaretli metinlerinin yanı sıra Türk tiyatrosunun yeni seslerine de yer veriliyor. Oyun 24 Ekim itibariyle her Pazar saat 15:30’da sahneleniyor.

Bu gösterilerden ilki dünyaca ünlü Amerikalı oyun ve senaryo yazarı Sam Shepard’ın “Aşk Delisi” (Fool for love) isimli bir oyunu. İlk kez Türk seyircisiyle buluşacak oyun, Londra’da National Teatre’de, New York Broadway’de ve Avignon Festivali’nde defalarca oynandı.


Lise yıllarında masumca başlayan aşkın nasıl olanaksızlaştığını, alışılmadık bir tiyatro diliyle aktaran oyun, hem gerçek hem de gerçeküstü ögelerle bezenmiş bir kurguyla yazılmış. Oyun karakterleri ayrı zaman ve mekan dilimlerinde olmasına rağmen aynı sahnede yer alarak oyunun akışını değiştirirler. Birbiriyle ilişkilerinin tam olarak ne olduğu oyun boyunca tahmin edilemeyen bu karakterler, yazarın dahiyane kurgusuyla oyunun sonunda bir araya geliyorlar.

Türkiye’de İlk Kez Kuklalarla Ay Operası...

Çocuk Tiyatrosu’nun bu yıl Beyoğlu’ndaki binasına taşıyan Akbank Kültür Sanat Merkezi’nde 17 Ekim’den itibaren her Pazar saat 11:00’de yediden yetmişe her seyircinin izleyebileceği bir opera sahneleniyor.

Kuklalarla sahnelenecek “Ay Masalı” nda kuklalar aracılığıyla herkese operayı sevdirmek amaçlanıyor.


Grimm Kardeş’lerin Ay masalından esinlenerek Carl Off’un kuklalar için bestelediği ve 1939’da Münih’te sahneye koyduğu Ay Operası; Ay olmadığı için gecelerin hep simsiyah olduğu bir ülkede başlıyor. Öykü, ayı çalıp köylerinin göğüne asan, aya zarar gelmesin diye başında nöbet tutan çocukların, yaşlanıp öldükten sonra ayı paylaşıp yeraltına, karanlıklar ülkesine götürmeleri ile gelişiyor.


Karina Cheres’in kuklalarını ve dekorunu yaptığı yine Cheres ve Işıl Kasapoğlu’nun yönettiği oyunda Hayrettin Arslan, Özdemir Çitçioğlu, Sibel Altan, Tacettin Diker oynuyor ve oynatıyorlar.


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>