>

KÜLTÜR-SANAT

Alphaville, back to the 80`s...

80'ler geri geliyor. ALPHAVILLE, 15 Aralık'ta İstanbul'u büyülemeye hazırlanıyor.
 
   
 
 
     
alphavi BACK TO THE 80’S

80’li yıllar deyince akla ne gelir? Bayanların tozlukları, vatkalı ceketleri, büyük tokalı kemerleri; beylerin yarım şalvar pantalonları, beyaz spor ayakkabıları, kolları dirseğe kadar kıvrılmış spor ceketleri; atari, Galatasaray – Neuchatel Xamax maçı, videocudan kaset kiralama, Kara Şimşek, havlu çoraplar ve tabi ki Pop Müzik!

80’li yılların modasına uygun giyinmiş, synthesizer destekli, 4/4’lük ritmler üzerine kurulu, nakarat ağırlıklı şarkılardan oluşan Pop Müzik. 70’li yılların karmaşık rock müziği sonrası insanlar karşılaştıkları bu basit ve akılda kalıcı müziği kısa zamanda benimsediler. Aynı yıllarda, ülkemiz de Avrupa’ya açılmaya başladığı için, Pop Müzik Türk gençliği için de vazgeçilmez oldu. O zamanlar cep telefonları yoktu ama ev telefonlarımızla birbirine ulaşabiliyordu; bilgisayarlar bu kadar gelişmiş değildi ama atari vardı, internet yoktu ama insanlar yüzyüze sohbet ediyordu. Şimdi o günler hepimizin hafızasında güzel birer anı olarak yaşıyor.

İşte bu sebeple, 15 Aralık 2004 tarihinde “Back To The 80’s” isimli bir parti düzenlemeye karar verdik. Partide, 80’li yılların modasına uygun kıyafetler giymiş görevliler çalışırken, katılımcılar 80’li yılları hatırlatan nesnelerle karşılaşacaklar. Parti boyunca ülkemizin tanınmış müzik yazarı Murat Beşer 80’li yıllara ait bütün ünlü şarkıları çalacak. Modern Talking’den Kim Wilde’a, Bad Boys Blue’dan Madonna’ya, Cyndi Lauper’dan Frankie Goes To Holywood’a, Communards’tan Duran Duran’a bir çok ünlü grup ve şarkıcının şarkıları çalınacak. DJ’ler bir tek, “Big in Japan”, “Forever Young”, “Dance With Me” gibi hit şarkılara sahip ALPHAVILLE’in şarkılarını çalmayacak. Çünkü, ALPHAVILLE o gece aramızda olacak ve bütün ünlü şarkılarını onlardan canlı olarak dinleme fırsatımız olacak!

ALPHAVILLE

“Big in Japan”, “Forever Young”, Sounds Like A Melody”, “Do You Want To Dance With Me” gibi 80’li yıllara damgasını vurmuş şarkılara sahip olan ALPHAVILLE, 1981’de kuruldu. 3 yıl boyunca çeşitli klüplerde konserler veren grup, 1984 yılında ilk 45’liklerini çıkardı: “Big In Japan”. Oldukça sade bir ritm üzerine kurulu şarkıda kullanılan uzakdoğu motifleri, şarkının bir anda Avrupa listelerinde bir numaraya yükselmesini sağladı. Ardından, “Sounds Like A Melody” ve “Forever Young” 45’likleri grubun ününü arttırdı. Özellikle “Forever Young” duygusal sözleri ve melodisi ile 70’li yılların karamsar ve ağır havasından kurtulmak isteyen kuşağın milli marşı haline geldi. Bütün bu başarılı 45’likler sonrası çıkan “Forever Young” albümü uzun süre listelerde 1 numarada kaldı. 1986 yılında “Dance With Me” şarkısını içeren “Afternoons in Utopia” çıktığında grup, hayranlarının kalbindeki yeri sağlamlaştırmış oldu. 1989 yılında çıkan “The Breathtaking Blue” albümü beklenilen patlamayı yapamadı. Bunun üzerine grup, 1992 yılında “First Harvest 1984 – 92” isimli toplama albümü yayınladı. Dünyadaki müzik trendlerinin değişmesine rağmen, “First Harvest 1984 – 92” albümü büyük ilgi gördü. 1994 yılında çıkan “Prostitute” albümü fazla tanıtılmamış olsa da, grup 1995 yılında albümün tanıtım turnesi dahilinde ülkemize gelip, İstanbul’da bir konser verdi. 1997 yılınageldiğimizde, ALPHAVILLE, 80’li yıllardaki şarkılarını aratmayan “Wishful Thinking” single’ını çıkardı ve hayranları tarafından büyük ilgi gördü. Ardından çıkan “Salvation” albümü ise bütün müzik eleştirmenlerinden tam not aldı. 1999 yılında ise grup bütün tarihini ortaya koydukları 8 CD’den oluşan “Dreamscapes” albümünü çıkardı. Ardından çıkılan turnede grup, Rusya’dan Kolombiya’ya kadar birçok ülkede konserler verdi. 2002 yılında grubun ünlü şarkılarının remixlerinden oluşan “Forever Pop” albümü çıktı. 2003 yılnda yine albüm tanıtım turnesi dahilinde grup İstanbul’a gelip Burç Plajı’nda 3.000’e yakın hayranına unutulmaz bir konser verdi. 2004 yılını “20. Yıl Kutlama Turnesi” ile geçiren ALPHAVILLE, bir kez daha ülkemize gelecek!

Yer: Yeni Melek Gösteri Merkezi
Tarihler: 15.12.2004~15.12.2004
21:00
Telefon: Bilgi için: 0212 356 79 25 (RTN Promotion)
Adres: Gazeteci Erol Dernek Sok. No 13, Beyoğlu
Nereden Alırım: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00, Biletix Gişeleri, www.biletix.com ve Yeni Melek Gişe

YeniMelek

Kaynak: www.istanbul.net.trFavorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>