>

KÜLTÜR-SANAT

“Altın Elma” Heyecanı Sona Erdi!

Almanya Frankfurt’ta Kültürlerarası Transfer Derneği tarafından her yıl düzenlenen 15. Frankfurt Türk Film Festivali, görkemli bir kapanış töreniyle sona erdi.
 
   
 
 
     

Hedefi kültürlerarası anlayışa katkıda bulunmak, sinemaseverleri Türk sinemasının çeşitliliğine yakınlaştırarak, kültürel alışverişi desteklemek olan festival, 2 Ekim – 9 Ekim 2015 tarihleri arasında büyük ilgi ve heyecanla takip edildi. Asıl büyük heyecan Türkiye-Almanya kısa film ödülleri ve bu yıl 3. kez dağıtılacak “Altın Elma” uzun metraj sinema ödüllerindeydi tabii ki...

Bu yıl başvuran 35 filmi Margaret Koehler (Gazeteci), Ruediger Suchsland (Mannheim Uluslararası Film Festivali Yönetmeni, Sinema Yazarı ve Eleştirmen), Hannes Karnick (Belgesel Film Yönetmeni ve Yapımcı), Ernst Szebidits (Neue Pegasos Film-Yapımcı), Erwin Heberling (Film und Kinobüro Hessen e.V.) ve Buket Alakuş (Yönetmen) dan oluşan Almanya jürisi büyük bir heyecanla değerlendirdi. Birbirinden güzel filmler arasında kimi zaman zorlandılar, kimi zaman tartıştılar ama sonuca ulaştılar. Türk sinemasının ne denli ilerlediği, geliştiği, boyutlandığı konusunda hem fikir olan jürinin belirlediği ödüller Frankfurt am Main’in en büyük sinema kompleksi CineStar Metropolis’te sahiplerini buldu.

Festival başkanı Hüseyin Sıtkı yaptığı kapanış konuşmasında Türk sinemasının bugün ulaştığı noktanın gurur verici olduğunu belirterek, her yıl artan sayıda filmin festivale başvurmasından dolayı büyük mutluluk duyduğunu belirtti. Sıtkı, artık geleneksel bir yapıya kavuşan festivalin sinema alanında Türk-Alman diyalogunu sürdürmesi ve Türk sinemasına daha uzun yıllar hizmet etmesi dileğiyle konuşmasını sona erdirdi.

16. Frankfurt Türk Film Festivali’nde (16. Türkisches Film Festival Frankfurt) buluşmak üzere…

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>