>

KÜLTÜR-SANAT

Antalya`da Yapımcılara Sosyal Medya Stratejileri

Altın Portakal`da yapımcılara yönelik panelde, sosyal medya stratejilerinin nasıl kullanılması gerektiği anlatıldı.
 
   
 
 
     

Sosyal medya uzmanı Anya Rutsche, Türkiye’de 36 milyon facebook kullanıcısı olduğunu söyledi. Bu yıl 50’ncisi düzenlenen Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde film gösterimlerinin yanı sıra paneller de düzenleniyor. Bağımsız Film Yapımcılığında Yeni Yönelimler başlıklı panel Hotel Su’da gerçekleştirildi. Sosyal Medya Uzmanı Anya Rutsche, günümüz piyasa koşullarında bağımsız film yapımcılığı için sosyal medya stratejilerini anlattı. Sinema Eseri Yapımcıları Meslek Birliği’nin katkılarıyla düzenlenen panelde Rutsche, Türkiye’de nüfusun yüzde 46’lık kısmının internet kullandığı hatırlattı. Bu kullanıcıların yüzde 69’unun 18-29 yaş aralığında olduğunu belirten Rutsche, yüzde 35’lik kesimin ise sosyal medyayı kullandığını söyledi. Avrupa ve ABD’ye göre bu oranın düşük olduğunu dile getiren Rutsche, ancak Türkiye’deki kullanıcıların sosyal medya anlamında çok aktif olduğunu aktardı.

36 MİLYONUN FACEBOOK’U VAR

Türkiye’de 36 milyon facebook kullanıcısı olduğunu ifade eden Rutsche, bu kullanıcıların büyük çoğunluğunun erkek ve 18-34 yaş arasında yer aldığını belirtti. Rutsche şöyle devam etti: “Sosyal medya izleyici ve fanlar için çok iyi bir iletişim kanalı. Seyircilerin sosyal medyayı nasıl kullandıklarını çok iyi analiz etmek gerekir. İletişim değişiyor, dinleyiciler artık pasif değil, aktif oldular. Konuşuyorlar ve gündem yaratıyorlar. Filme seyirci çekmek için ilgiyi yönetmek gerekiyor. En önemli husus seyirciyi filme dahil etmektir. Bu seyirciler filmin kendisinin bir parçası olduğunu hissedecek ve filmi daha iyi tanıtacaktır. Film piyasaya çıkmadan çok önce filmi tanıtmak gerekiyor. Film kötü olsa bile materyaller bulup filmi sosyal medyada kullanarak gündem yaratmak lazım.”

SEYİRCİYİ TANITIMDA KULLANIN

Zaman unsurunun tanıtımda büyük önem taşıdığını kaydeden Rutsche, pazarlama unsurlarını filmi yazarken düşünmek gerektiğini söyledi. Rutsche, “Seyirciyi erken dönemde filme dahil edin. Hatta filmin sonunu nasıl olması gerektiğini bile seyirciye sorabilirsiniz. Bütün aktörlerin bu tanıtımlara dahil edin. Seyirci kitlesinin önceden yakalarsanız dağıtımcılar da filminize sahip çıkacaktır” diye konuştu. Sosyal Medya Uzmanı Anya Rutsche, konuşmasının ardından katılımcıların sorularını yanıtladı.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>