>

KÜLTÜR-SANAT

Aşkın Bin Bir Yüzü

Ahmet Rasim`den, İstanbul`un kapalı kapılar ardında yaşanan aşklarına dair eğlenceli bir roman.
 
   
 
 
     

Döneminin İstanbul hayatına dair birçok ayrıntıyı zapta geçirip bugünlere birbirinden güzel mektuplar ulaştıran Ahmet Rasim, Hamamcı Ülfet romanında, her yazarın kolay kolay kalem oynatamayacağı, en fazla üstünkörü değinip geçeceği bir dünyayı anlatıyor. Erkeklerin konaklara hapsettiklerini düşündükleri kadınların dışarıdan daha renkli dünyası, eğlence meclisleri, hamam sohbetleri bu kısa ve keyifli romanda teker teker işleniyor. Lezbiyenlerin ilk defa görünür olduğu eserlerden biri olan Hamamcı Ülfet, kadınların giyim kuşamları, süslenmeleri, argoları üzerine de meraklıları için önemli bilgiler sunuyor.

Bu baskıda Hamamcı Ülfet'in orijinal metnini ve günümüz Türkçesine uyarlamasını bir arada bulacaksınız.

Bazı gönül erbabı, sefa çiçekleri gibi günün ilk ışıklarına muhtaçtır. Ondan sonra sarılı kırmızılı parıltılarla göz alır, kendisini sevdirir, beğenen bakışları üstüne çeker. Ülfet de böyleydi. (…) Dudaklarını ezen o iki sevgili dudak, göğsüne temas eden o hararetli, ateşli, beyaz, muntazam göğüs, saçlarını sevecenlikle, seve seve okşayan o küçük zarif eller, hevesli burnunu dolduran o güzel koku onda takat bırakmadı. O da güzel, o da müptela... Burası belli… Fakat tatlı bir bela mı?

#edebiyatımızınmirası #eğlencehayatı #eşcinsellik #kadınlar #sokak #ilkaşk #hamam

Hamamcı Ülfet'e ilgi duyanlar için ek öneriler:
Hüseyin Rahmi Gürpınar: Kuyrukluyıldız Altında Bir İzdivaç, Osman Cemal Kaygılı: Köşe Bucak İstanbul, Ahmet Haşim: Bize Göre, Ömer Seyfettin: Perili Köşk

Yazar: Ahmet Rasim
Dizi: Can Miras
Tür: Roman
Sayfa sayısı: 120
Fiyat: 8,50 TL


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>