>

KÜLTÜR-SANAT

Aşkın En Mülteci Hali...

Suriyeli sığınmacı kadının Türkiye’de yaşadıkları roman oldu.
 
   
 
 
     

Suriye’deki iç savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan 20 yaşındaki Soraya’nın aşk ve hayal kırıklığı dolu nefes kesen hikayesi, “Soraya” adıyla roman oldu.

Gazeteci yazar Meltem Yılmaz’ın kaleme aldığı roman, sarsıcı öyküsü, akıcı dili ve detaylardaki zenginliğiyle de öne çıkmayı başarıyor. Destek Yayınları’ndan çıkan romanda, mülteci bir genç kadının savaştan kaçıp aşka sığınışı ve sonrasında yaşadığı hayal kırıklığı konu ediliyor.
 Romanda, Humus’ta evlerine isabet eden bombayla yaralanan Soraya, kendisine yeni bir gelecek yazmak umuduyla Türkiye’ye gelir. Şanlıurfa’da yerleştirildiği kampta şiddet, taciz ve tecavüzün kol gezdiği dehşet verici olaylara şahit olur.

Kamptan çıkıp özgürlüğe kavuşmasının tek yolu ise evlenmektir.

Bir süre sonra kendisinden 30 yaş büyük evli bir adama satıldığında, aşk, en umutsuz kaldığı bu dönemde Soraya'nın kapısını çalacaktır. Ancak sevdiği adam tarafından da yüz üstü bırakıldığında, Türkiye’de savaştan çok daha beter günler yaşayacaktır.

Savaş, kamp, esaret ve kumalık… Suriye'deki iç savaştan kaçıp hayatta kalma mücadelesini Türkiye’de sürdürmeye çalışan sığınmacıların dramını tarafsızca ve tüm çıplaklığıyla anlatan Meltem Yılmaz, gerçek bir hayat hikayesinden ustaca kurguladığı romanında savaşların insan ruhunda bıraktığı derin yaraları da cesaretle gözler önüne seriyor. Kitap aynı zamanda, Türkiye'deki Suriyeli savaş mağduru sığınmacıların hikâyesini işleyen dünya edebiyatındaki ilk eser olma özelliği taşıyor.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>