>

TATİL

Hamilelere Özel Seyahat Rehberi

Hamileliğin hangi aylarında tatile çıkılmalıdır, emniyet kemeri nasıl takılır?
 
   
 
 
     

Yaz tatilinin yaklaşmasıyla birlikte hamilelerin aklına, “Acaba tatile çıkabilir miyim” sorusu geliyor. Elbette bu özel dönemde kadınların yaşantılarını etkileyen önemli değişiklikler var ancak alınacak birkaç küçük önlemle keyifli bir tatil geçirmek mümkün. Türkiye’nin önde gelen turizm portallarından tatilsepeti.com, seyahat ve konaklamalarda hamilelerin hayatını kolaylaştıracak hatırlatmalarda bulundu.

Hamilelik, kadınların hayatlarındaki en özel dönemlerden biri. İster ilk, ister ikinci veya üçüncü hamilelik olsun, bu süreçte yiyecek içecek seçiminden sosyal ortama kadar pek çok değişiklik yaşanıyor. Ancak bu durum tatil yapmaya engel değil! Türkiye’nin önde gelen turizm portallarından tatilsepeti.com, hamilelere seyahat ve konaklamaya dair hatırlatmalarda bulundu.

Üçüncü ayı bekleyin

Hamilelikte özellikle üçüncü ayın tamamlandığı 14. haftadan itibaren bulantı, yorgunluk, aşerme gibi durumlar nispeten aşılıyor ve psikolojik olarak da bir rahatlama yaşanıyor. Bu nedenle 3 - 6 ay arası dönemin seyahatler için en ideal zaman olduğu söylenebilir. Özellikle yıllık tatilinizi bu döneme denk getirmek, çabuk yorulmadan güzel bir tatil yapmanızı sağlar.

Emniyet kemerini doğru yerden geçirin

Hamile olmanız, emniyet kemeri takmayacağınız anlamına gelmiyor! Yalnızca kemeri bağlarken karnınızın üst kısmından değil altından geçmesine ve kalça hizasında olmasına dikkat etmelisiniz. Hava yastığı ile aranızda ise en az 25 cm uzaklık bulunmalı. Olası ihtiyaçlar için tuvaleti olan veya istenildiği zaman mola verilebilecek bir vasıta tercih edilmesinde fayda var. Uzun süreli yolculuk söz konusuysa kan dolaşımı için 2 - 3 saatte bir kısa yürüyüş yapılmalıdır.

Uçak yolculuklarında kabin basıncında kritik bir değişiklik olmadığı sürece herhangi bir risk bulunmuyor ancak sekiz saat ve üzeri uçuşlar öncesinde doktora danışılması gerekiyor. Otobüs yolculukları ise hareket alanının darlığı ve molaların hamilenin inisiyatifinde olmaması nedeniyle pek önerilmiyor.

Kıyafette önceliğiniz rahatlık olsun

Kıyafet, ayakkabı ve aksesuarlarınızı rahat, bol kesimli, sıkmayan ve terletmeyen tarzda tercih etmeniz konforlu bir yolculuk geçirmenizi sağlar. Sentetik giysiler yerine pamuklu kıyafetler tercih etmelisiniz. Yanınızda tercihlerinize uygun bir seyahat yastığı ile istediğiniz boyutlarda, fazla kalın olmayan bir battaniye veya örtü de bulundurabilirsiniz. Gündelik ilaçlarınız ile açlık krizlerine karşı atıştırmalıklarınızı ayrı bir pakette, akmayacak, direkt güneşe maruz kalmayacak şekilde yanınıza alabilirsiniz. Gebelik boyunca yapılacak en ideal sporlardan biri olan yüzmeyi ve en az 30 SPF içeren bir güneş kremi sürüp şapka taktıktan güneşlenmeyi de ihmal etmeyin.

Beslenme düzeninizi tatilde de koruyun

Hamilelik döneminde öğün atlanmamasına ve özellikle sıcak yaz günlerinde bol sıvı alımına dikkat etmek gerekiyor. Tavuk, yumurta, süt ürünleri gibi sıcaktan çabuk etkilenebilecek ürünlerin tüketiminde ihtiyatlı olunmalı ve temin edilen otel veya restorandan saklama koşulları hakkında bilgi alınmalı. Ayrıca beklenmedik durumlara karşı yanınızda paketlenmiş, uygun içerikli gıda ve içecekleri bulundurmanızda fayda var. Tatil sırasında dalış, kayak, rüzgar sörfü, yamaç paraşütü, bisiklet veya at binme gibi yoğun efor ve hareket gerektiren fiziksel aktiviteleri yapmanız ise tavsiye edilmiyor.

 

Etiketler: Hamile, Tatil, Seyahat
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>