>

KÜLTÜR-SANAT

Atölye Çalışmaları ve Sergileriyle Dopdolu Bir Ankara Festivali

15-22 Mart sanat dolu bir festival Ankara’lıları bekliyor…
 
   
 
 
     

15–22 Mart 2012 tarihleri arasında, Kültür Bakanlığı’nın desteği ile Dünya Kitle İletişimi ve Araştırma Vakfı tarafından düzenlenecek olan 23. Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında yer alacak etkinlikler programda yerini almaya başladı.

Başlangıcından bugüne festivalin olmazsa olmazlarından biri haline gelen atölye çalışmalarına bu yıl, müzisyen Cahit Berkay, senarist-yazar Osman Şahin, görüntü yönetmeni Doğan Sarıgüzel gibi isimler renk katarken, Bahçeşehir Üniversitesi de ‘Kısa Film Atölye çalışmalarını yürütecek.

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KISA FİLM ATÖLYESİ

‘’Kendi medyanı kendin yarat fikrine’’ dayanarak bağımsız bir inisiyatif olarak ilk kez 2010 yılı Ocak - Şubat aylarında Hopa Artvin’e gerçekleştirilen, Gezici İletişim Atölyeleri VYZ’nin küçük bir birimi, Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında görsel anlatım atölyesi gerçekleştirilecek. Atölye 3- 4 günlük bir zaman dilimi içinde tamamlanacak. Atölye çalışmalarını Z. Tül Akbal Süalp, Erkan Büker, Necla Algan ve Cüneyt Korkmaz’dan oluşan bir ekip yürütecek. (Alman Kültür Merkezi-Batı Sinemaları 17-18-19 Mart 2012)

‘Cahit Berkay’la Geçmişten Günümüze Film Müziği Yapım Süreci ve Teknikleri’ Türk Sinemasına yaptığı sayısız film müziği ile katkı sunan Cahit Berkay, geçmişten günümüze bu alanda yaşanan gelişmeleri de göz önünde tutarak örneklerle film müziği yapım sürecini atölye çalışmasıyla izleyiciye aktaracak. (Alman Kültür Merkezi - 16 Mart 2012 Saat: 14:00)

Doğan Sarıgüzel ‘Sinemada, Kamera, Teknikler ve Bunların Estetiğe Katkıları’Atölye çalışmasında, teknolojik bir aygıt olarak kameranın perspektifinden, sinemanın geçmişinden günümüze, estetik ve anlatım değişiklikleri, kısa görsel örneklerle teknolojik gelişmelerin sinema anlatımına getirdiği olanaklar ve yarattığı değişiklikler konu olacak. (Alman Kültür Merkezi - 19 Mart 2012 )

Osman Şahin ‘Sinema Edebiyata Bakıyor: Uyarlama Senaryo Atölyesi’ Türk sinema ve edebiyatında önemli bir yere sahip olan Osman Şahin; Türk ve Dünya sinemasından örneklerle uyarlama sinemasının senaryo aşamalarını, süreçlerini yapacağı örnek çalışmayla izleyiciyle paylaşacak. (Alman Kültür Merkezi 19 Mart 2012 Saat: 14:00)

Festivalde ayrıca; Ahmet Ağaoğlu, Erkurt Onart ve İbrahim Demirel fotoğraf sergileri de yer alacak.

İHD ‘YAŞAM 8 METREKAREYE SIĞAR mı?

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonunun ‘Yaşam 8 Metrekareye Sığar mı?’ başlıklı, Ahmet Ağaoğlu'nun fotoğraflarından oluşan F Tipi cezaevlerindeki insanlık dışı koşulları kamuoyunun gündemine taşımayı amaçlayan sergi festival kapsamında yer alacak. Sergide objektif karşısına geçenler; Yusuf Çetin, İlkay Akkaya, Mehmet Bekaroğlu, Gülay, Hakan Yeşilyurt, Orhan Alkaya, Jülide Kural, Hale Soygazi, Altan Erkekli, Şanar Yurdatapan, Vedat Türkali, Tektaş Ağaoğlu, Yetkin Dikiciler, Fırat Tanış, Sezgin Tanrıkulu, Akın Birdal, Akasya Aslıtürk, Ece Temelkuran, Erkan Can, Yasemin Göksu, Nur Sürer, Mesut Akusta, Lale Mansur, Derya Alabora, Hakan Pişkin, Pınar Sağ, Suavi, Burhan Berken, Cezmi Ersöz, Arzu Gamze Kılınç, Zuhal Olcay, Harun Tekin ( mor ve ötesi), Nurgül Yeşilçay, Tolga Karaçelik (yönetmen), Ahmet Ağaoğlu (fotoğraf sanatçısı), Tülin Özen.

Sergi açılışına fotoğraf sanatçısı Ahmet Ağaoğlu, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ve kampanyaya destek veren sanatçıların bir kısmı katılacak. Bu etkinlik kapsamında Tolga Karaçelik'in yönettiği Nur Sürer'in oynadığı kısa tanıtım filminin gösterimi de yapılacak. (15 Mart 2012)

‘HOLLANDA’DA 5 YIL’

Türkiye-Hollanda diplomatik ilişkilerinin tesisinin 400. yılının olması da göz önüne alınarak festival kapsamına alınan etkinlikte, Türkiye’nin eski Rotterdam Başkonsolosu Erkut Onart’ın objektifinden yansıyan Hollanda görüntüleri festival izleyicisiyle buluşacak. (Batı Sinemaları 17 Mart 2012 Saat 18:00)

İbrahim Demirel “ Türk Sinemasının Son yıllardaki Kayıpları” Fotoğraf SergisiTürk Sinemasında önemli çalışmalara imza atan son yıllarda kaybettiğimiz yönetmen, oyuncu ve sinema emekçilerinin İbrahim Demirel’in objektifinden yansıyan görüntüleriyle anılması adına fotoğraf sergisi düzenlenecek. (Kızılırmak Sineması 16 Mart 2012 Saat 18:00)

(Belirtilen yer ve zamanlarda değişiklik olabilir)

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>