>

KÜLTÜR-SANAT

“Avrupalı Genç İzleyiciler Sinema Günü” Bitti

“Devamı önümüzdeki yıl büyüyerek gelecek”
 
   
 
 
     

Altın Palmiye ödüllü Yapımcı Zeynep Özbatur Atakan ve Festival Direktörü- Yapımcı Elif Dağdeviren’in yapım şirketleri aracılığıyla Avrupa Film Akademisi-EFA’nın partnerleri olarak ilk kez hayata geçirdikleri “Avrupalı Genç İzleyiciler Sinema Günü” tamamlandı.

İstanbul’da. Cinemaximum Meydan sinema salonunda izledikleri üç filmin ardından; “Avrupa Film Akademisi Genç İzleyiciler Ödülleri” oylamasında; Türkiye’den Geleceğin Yıldızları organizasyonuyla gelen gençler de bu yıl ilk kez oy kullanarak 25 Avrupa şehrinden yaşıtlarıyla aynı gün, aynı saatlerde “En İyi Film”i seçti. Renkli ve eğlenceli anların yaşandığı bu özel günde, 12-14 yaş arasındaki gençler film dolu bir gün geçirdi. Ünlü oyuncular Şebnem Bozoklu, Hasibe Eren ve Begüm Birgören de çocuklarla söyleşi gerçekleştirdi, “sinemanın büyüsü”nü anlattı.

“Anadolu’ya Gideceğiz”

Bu önemli çalışmayla ilgili olarak Zeynep Özbatur Atakan; “İlkini yaptığımız bu buluşmaya gençlerin ilgisi ve heyecanlı katılımı, ne kadar doğru bir organizasyon yaptığımızı kanıtladı. İzledikleri filmlerin yönetmenlerine sordukları sorular, filmlerde yakaladıkları noktalar bizleri çok sevindirdi. Bu özel günü İstanbul dışındaki illere de yayma düşüncemizi pekiştirdi. Bir sonraki etkinlik için Anadolu’ya da gideceğiz” diyerek önümüzdeki yıl bu önemli organizasyonu diğer bölgelerimizdeki gençlere de taşımayı hedeflediklerini belirtti.

Etkinliğin yaratıcılarından Elif Dağdeviren ise; “Bugün burada başlayan hareket bütün bir yıla yayılan, daha çok gencin katılacağı bir platforma dönüşecek. Böylece gençlerin filmlerle bilinçli bir şekilde; oyuncular, yönetmenler, yapımcılar, senaristlerin de dahil olduğu büyük ekiplerle sinemada buluşmalarını sağlamanın Türkiye sinemasının geleceği açısından da çok faydalı olacağına inanıyoruz. Bu organizasyonda genç sinemaseverlerin ortak bir paydada farklı kültürlerdeki Avrupa ülkelerinin gençleriyle buluşmaları ve bu ortak paydanın “sinema” olması; hem keyifli hem de gurur vericiydi. Birinciliği alan film “The Invisible Boy”un Türkiye’de de vizyona girmesi, şimdilik bu organizasyona dahil olamayan gençlerin de bu ortaklığa dahil olmasını sağlayacak” dedi.

Başkanlığını ünlü yönetmen Wim Wenders’ın yaptığı Avrupa Film Akademisi-EFA’nın (Europea Film Academy) partnerleri olarak yapım şirketleri YAPIMLAB ve EDGE aracılığıyla güçlerini birleştiren Zeynep Özbatur Atakan ve Elif Dağdeviren; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da katkılarıyla gençlerin sinemayı sinemada izleme alışkanlıklarını geliştirmeleri, sanat dallarını doğru değerlendirebilmeyi öğrenmeleri hedefliyorlar.

“Sinema, bambaşka bir dünya”


AVR ile sigortalanan bu organizasyon çerçevesinde gençlerle bir araya gelen sinema oyuncuları Şebnem Bozoklu, Hasibe Eren ve Begüm Birgören de bu özel günün bir parçası olmaktan mutlu olduklarını belirtti. İlk film olan İrlanda’dan Your Ugly Too’yu izlemeden önce gençlerle film hakkında bilgiler paylaşan Begüm Birgören; perdedeki 11 yaşındaki kahraman gibi sinemayla olan ilişkisini ve sinemanın bugün hayatında tuttuğu özel yeri anlattı. Her şeyden sıyrılmak ve bir iki saatliğine bambaşka bir dünyaya ait olabilmek için filmlerin ne kadar yardımcı olabileceğiyle ilgili konuştu, gelen soruları yanıtladı.
Günün ikinci filmi İsveç yapımı "My Skinny Sister’ı gençler; Şebnem Bozoklu söyleşisinin ardından izlemeye başladılar.

İsveç'ten çıkan bu küçük ve önemli film hakkında bilgiler verdikten sonra özellikle ergenlik döneminde genç insanların pençesine düştüğü ‘yeme bozukluğu’ meselesine dikkat çekti. Berlin Film Festivali'nin gençlik bölümü "Generation"da Kristal Ayı ödülünü de kazanmış olan film gençlerin ilgisini çekti.

Avrupa’yla aynı anda, aynı sırada izlenen son film; İtalya’dan The Invisible Boy’du. Film öncesinde çocuklarla sohbet eden Hasibe Eren; filmin özellikle okul hayatını kabusa çeviren bir grup zorba çocuğun, kendi halinde bir çocuğa yaptığı zulmü ve onun ruhunda oluşturduğu hasarı anlattığını belirterek sözlerine başladı. Buradan yola çıkarak bir başkasının hayatını zindana çevirmenin, hem o kişi, hem de daha sonra büyüdükçe kendi psikolojimizde nasıl kalıcı hasarlar oluşturduğundan bahsederek gençlere önemli mesajlar verdi.

Tüm sanatçıları can kulağıyla dinleyen, sohbet edip sorular soran gençler Steingenberger İstanbul Maslak Hotel’in ikramları ile geçirdikleri günün sonunda en beğendikleri filmi oylayarak İstanbul’un “EFA GENÇ İZLEYİCİLER ÖDÜLÜ” adayını İtalyan filmi “The Invisible Boy” olarak belirlediler. Almanya’nın Erfurt şehrinden aynı anda 25 ülkede birden online olarak canlı yayılanan ödül töreni ile tüm Avrupalı gençlerin verdiği oylar sonucunda belirlenen en iyi film de İtalyan yönetmen Gabriele Salvatores’in yönettiği “The Invisible Boy” oldu.

Geleceğin Yıldızları ve Mars Cinema Group işbirliği ile gerçekleşen bu etkinlik, İstanbul’da Cinemaximum Meydan sinema salonunda; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla Steingenberger İstanbul Maslak Hotel’in ikramları ve AVR Sigorta desteği ile gerçekleşti.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>