>

KÜLTÜR-SANAT

Baba Sahne Açıldı!

Ünlü oyuncu Şevket Çoruh’un büyük emeklerle İstanbul’un kültür sanat hayatına kazandırdığı Kadıköy’deki tiyatrosu Baba Sahne, ustası Savaş Dinçel’in 75. doğum gününde açıldı!
 
   
 
 
     

Baba Sahne’nin perdelerini Dinçel’in torunu ve torunu sayılan, öğrencilerinin çocuklarının açtığı gecede; 10. Savaş Dinçel Tiyatro Ödülleri’ne Demet Evgar, Erdal Beşikçioğlu ve Ferhan Şensoy layık görüldü. Müjdat Gezen’in, Dümbüllü’nün tulûat fesini Şevket Çoruh’a devrettiği bu anlamlı ve duygusal gecede; Türker İnanoğlu, Müjdat Gezen, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Mustafa Alabora, Aliye Uzunatağan, Zafer Ergin, Bihter-Barış Dinçel, İlker Ayrık, Günay Karacaoğlu, Ozan Güven, Demet Evgar, Ecem Özkaya-Mustafa Üstündağ, Zuhal Olcay, Yeşim Salkım, Timur Acar, Şükran Ovalı-Caner Erkin, Özgür Ozan, Olgun Toker, Melis Birkan, Alican Yücesoy, Kenan Ece, Canan Ergüder, Kıraç, İlhan Şeşen, Dolunay Soysert, Erkan Can, Derya Karadaş, Cem Davran, Cem Cücenoğlu, Orhan Topçuoğlu gibi isimler ünlü oyuncuyu yalnız bırakmadılar.

Sevilen oyuncu Şevket Çoruh, yaklaşık 2 yıl boyunca büyük emek harcayarak ve tamamen kendi yatırımıyla kurduğu Baba Sahne’nin açılışını 1 Nisan 2017, Cumartesi akşamı gerçekleştirdi. Tiyatrosuna “Baba Sahne” adını vermesini “Kendimizi yetim hissetmemek için” diye açıklayan Çoruh, Baba Sahne’nin perdelerini, 2007’de hayatını kaybeden usta oyuncu Savaş Dinçel’in vefatının 10. yılında, 75. doğum gününde; Dinçel’in oğlu Barış Dinçel, eski öğrencileri, torunu ve torunları sayılan, öğrencilerinin çocuklarıyla birlikte açtı.

Sunuculuğunu Çoruh’un yakın dostu, Dinçel’in eski öğrencilerinden İlker Ayrık’ın üstlendiği açılış gecesinde, usta oyuncunun doğum günü sahnede hep birlikte kutlandı. Öğrencileri sahnede, Savaş Dinçel’in “Sersem Kocanın Kurnaz Karısı” oyununda seslendirdiği ve sözleri kendisine ait olan “Bir Sanatkar Asla Ayı Değildir” şarkısını söylediler, ardından Dinçel’in doğum günü pastasını kestiler.

Savaş Dinçel için özel olarak hazırlanan video gösteriminin ardından, her yıl aynı tarihte Müjdat Gezen Sanat Merkezi öğrencileri tarafından tiyatro alanında verilen Savaş Dinçel Ödülleri de 10. kez sahiplerini buldu. En İyi Kadın Oyuncu seçilen Demet Evgar, ödülünü Mustafa Alabora’dan alırken; En İyi Erkek Oyuncu ödülünü Aliye Uzunatağan, Erdal Beşikçioğlu adına menajerine takdim etti. En İyi Yazar ve En İyi Yönetmen ödüllerini kazanan Ferhan Şensoy, oyunu nedeniyle geceye katılamazken ödüllerini Şensoy adına Ortaoyuncular’ın müdürü Mustafa Gültekin aldı.

Baba Sahne’nin zorlu ve eğlenceli hazırlık sürecini anlatan videonun da davetlilerle paylaşıldığı gecede duygusal bir konuşma yapan Şevket Çoruh, kendisine destek verenlere ve emeği geçenlere, özel olarak hazırlanan plaketlerle teşekkür etti.

Gecenin son sürprizi ise Müjdat Gezen’den geldi. Gezen, İsmail Dümbüllü’nün kendisinde bulunan tulûat fesini, eski öğrencisi Şevket Çoruh’a devretti.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>