>

KÜLTÜR-SANAT

Bu Hafta Hangi Filmler Vizyonda?

Sinema salonlarında bu hafta 3`ü yerli 6 film vizyona girdi...
 
   
 
 
     

"Sniper: Duvar"

“Bay ve Bayan Smith” “Medusa Darbesi” gibi iddialı aksiyon türlerinin yönetmeni Doug Liman’dan gerilimi bol bir macera daha geldi. Bu kez iki Amerikan askeri Irak’ta yapayalnız kalıyor ve keskin bir nişancı ile baş etmeye çalışıyor. Biri yaralı, diğeri açık bir alanda tül gibi bir duvarın arkasında nerede olduklarını bilmedikleri bir nişancının oyun arkadaşı haline geliyor iki asker. ABD’nin Irak saldırısını akla getirmeden izleyebilen seyirci için film, heyecanlı bir ölüm kalım savaşı vadediyor. John Cena ve Aaron Taylor-Johnson başrolde.

“Sinyalciler: Son Akşam Yemeği”

Mahmut Tuncer ve Leonardo da Vinci’nin “Son Akşam Yemeği” tablosunu zihinlerde bir araya getirmek zor gibi gözüküyor değil mi? Ahmet Kapucu bunu başarmış. “Her şey ölür sinyalcilik ölmez” slogaıyla vizyona giren film, bir dümencilik komedisi. Filmin kendi sitesinde yazan “İstanbul'un güzide semtlerinden biri olan Hacıhüsrev'de yaşayan 3 elit sinyalcimizin, İsa'nın son akşam yemeği tablosu ile imtihanı” cümlesi beklentiyi yükseltse de kaliteli komedi sınıfına giremiyor maalesef. Belki de sınıflandırmamak lazım, sonuçta dümene, dümencilere, argoya ve küfüre gülen bir milletiz. Genele hitap ettiğini düşündüğüm filmde Ayhan Taş, Burak Satıbol, Tamer Karadağlı, Cemal Hünal, Chloe Ortaç gibi kalabalık bir oyuncu kadrosu yer alıyor. Filmin yıldızıysa tabi ki Mahmut Tuncer!

"Arabalar 3"


Kırmızı ve araba kelimelerini birleştirdiğimde kafamda çıkan sonuç erkekleri işaret ediyor. 2006'da ilk gösterimini gerçekleştiren "Arabalar" isimli animasyon sayesinde kadın, erkek, küçük, büyük birçok sinemasever tutkunun rengiyle birleşen sevimli arabanın hayranı oldu. Şimşek McQueen bu kez 3. macerasıyla karşımızda. İkinci maceranın üzerinden 6 yıl geçti. Dünya değişti, teknoloji ilerledi. McQueen'in teknolojik yeni nesil arabalarla yarışması gerekiyor. Boksör Rocky gibi kısıtlı imkanlarla çalışan kırmızı arabamızın verdiği mesaj ortada. Çalış ve özgüvenini yitirme. Hızlı ve Öfkeli'nin animasyon versiyonu tadı veren hikaye Disney ve Pixar işbirliğini de ekleyince müthiş bir deneyime dönüşüyor. Brian Fee imzalı filmde McQueen'i yine Owen Wilson seslendiriyor.

“Deccal 2”


Özgür Bakar komediyle başladığı yönetmenlik serüvenine korku türüne ait işler yaparak devam ediyor. Kendindeki değişime şaşıran yönetmen korkunun içinde olmayı seviyor. İlki 2015'te vizyona çıkan Deccal'in ikinci bölümünde şeytan marifetlerini göstermeye devam ediyor. İlk filme oranla daha kaliteli görüntüler izleyeceğimiz aşikar. Korku türünü seven bir izleyici olarak, bir şeylerin hep eksik kalacağını düşünüyorum. Bu şeytan doğurma, 06.06.2016 hikayeleri bize aitmiş gibi gelmiyor açıkçası. Bizdeki karşılığı cinler ise görsel efektlere boğulan birer animasyon izlenimi veriyor. Hikaye korku klasiği Omen'e benzese de acımasız olmamak lazım. Sonuçta yerli korku türünde popüler işler yapan birkaç yönetmen var. Bakar da onlardan biri. Aysan Sümercan, Murat Prosçiler, Toygun Ateş ve Burak Sarımola'nın oyuncu kadrosunda yer aldığı filmin görüntü yönetmeni Uğur Kaplan.

"Gençlik Başımda Duman" (Hjartasteinn)

Yeni Zelanda birçoğumuzun en azından benim huzuru ve karanlığı aynı manzarada buluşturduğum ülkenin adı. Orada sanki her şey daha sessiz, sakin aynı anda kaotik ve depresif gibi. Yeşilin ve mavinin eşsiz güzelliğinin yanında sarı saçlı ve beyaz tenli çocuklarını da izleyeceğiz “Hjartasteinn”de. Cinsel tercihlerini, büyüme sancılarını ve aşkı birbirlerine dokunarak ve tutunarak deneyimleyen çocukların hikayesini meleğe benzeyen yüzleriyle ve cennete benzeyen bir kasabanın fonunda izlemek gerçekten heyecan verici. Bol ödüllü filmin yönetmeni Gudmundur Arnar Gudmundsson.

"Eşik"

Erkan Tahhuşoğlu ve Ayhan Salar'ın yönetmenliğini yaptığı "Eşik", farklı kuşaklardan iki kadının hikayesini odağına alıyor.
Dram türündeki filmin başrollerinde Senem Çelikkol, Bedia Yaman, Mine Özen, Raci Küçük ve Ali Meriç gibi isimler yer alıyor.
 

Etiketler: Vizyon, Sinema, Sniper, Duvar
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>