>

KÜLTÜR-SANAT

Can Dündar LÜSYEN

Can Dündar’dan tarihe mal olmuş bir aşkın hikayesi...
 
   
 
 
     

Can Dündar, kendine özgü büyülü anlatımıyla bu kez Türk edebiyatının “Şair-i Âzam”ı Abdülhak Hâmid’in Belçikalı genç eşi Lüsyen’le yaşadığı olağandışı aşkın hikâyesini anlatıyor; arka planda, Osmanlı İmparatorluğu’nun dağılışı ve yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin doğuşuna şahit oluyoruz. Atatürk’ten Victor Hugo’ya, Nâzım Hikmet’ten Karındeşen Jack’e kadar tarihe damgasını vurmuş pek çok isim konuk oluyor Lüsyen’in sayfalarına.Aşk, adeta randevulaştı onlarla...
1912’de, Brüksel baharında...


Türk edebiyatının büyük şairi Abdülhak Hâmid’in altmış yaşındayken gönlünü kaptırdığı, on sekiz yaşındaki Belçikalı güzel Lüsyen’le yaşadığı fırtınalı aşkın öyküsünü anlatıyor Can Dündar. Yazarın Can Yayınları’ndan çıkan ilk kitabı olan Lüsyen, Birinci Dünya Savaşı’nın hemen öncesinde başlayan bu benzersiz aşkın öyküsünü anlatırken bir yandan da Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemleri ile Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna tanık ediyor okuru.

Can Dündar, yoğun bir inceleme ve araştırma döneminin ardından kaleme aldığı kitabında, daha önce hiç dile getirilmemiş sayısız anekdotu aktarıyor. Atatürk’ün Lüsyen’le dansı, Keriman Halis’in Türkiye güzeli seçildiği yarışmanın jürisinde yaşananlar, Abdülhak Hâmid ile Nâzım Hikmet’in edebiyat tarihimiz açısından kritik önem taşıyan buluşması, Şair-i Âzam’ın içki kuyruğunda bekleyişi, Karındeşen Jack’ın Sultan Abdülhamid’e gönderdiği suikast mektubu, İsmet İnönü ve Halide Edib’in satranç tutkuları bu anekdotlardan yalnızca birkaçı. Lüsyen, tarihe mal olmuş bir aşkı tüm ayrıntılarıyla gözler önüne sererken, o dönemi, yoğun atmosferi ve her birini merak ettiğiniz ünlü simalarıyla bir kere daha yaşatıyor.

Can Dündar LÜSYEN
Yazar: Can dündar
Tür: Roman
Sayfa sayısı: 544
Fiyatı: 28,50 TL

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>