>

KÜLTÜR-SANAT

Can Dündar’dan Yaşadığımız Döneme Dair “İçeriden” Bir Tanıklık: TUTUKLANDIK

“Masumiyetin sessiz bir gücü var...
 
   
 
 
     

Karanlıktan korkmayan, sözünü sakınmayan, hiçbir kudretliye yaslanmayan, tehdit edilse de uslanmayan bir gücü var masumiyetin (…) Ona güveniyorum.”

“Bu kitap, uzun volta seanslarında, sarı duvar manzarasında, koğuşun üst katının demir karyolasında, alt katta kaloriferin yanı başında tasarlandı. (…) En güzel kitapların en mu-hteşem manzaralara karşı yazıldığını zannetmeyin. Tersine… Bazen güzel manzaralar karşısında uyuşup tembelleşen hayal gücü, duvarla karşılaştı mı, ardını görmek hevesiyle havalanıyor. Duvara tırmanıyor. Bu da ona yetişmeye çalışan kalemi kamçılıyor.”Bugüne dek defalarca yakın tarihimize ışık tutmuş olan Can Dündar, 2015 Kasım’ında hapse atıldığında basın özgürlüğü mücadelesinin ve tarihinin öznesi haline geldi.

Tutuklandık adlı kitabında Can Dündar, gazetecilik yaptığı için yargılanıp hapse atıldığı ve tüm dünyanın endişeyle izlediği dava sürecini anlatıyor. Ancak bu kitap bir küskünün haksızlığa uğramasının öyküsü değil. Hiçbir zaman gülümsemesini yüzünden eksik etmeyen Can Dündar, ne ince mizahı elden bırakıyor ne de alttan alıyor. “Amma da ağladınız” diyenlere inat, hepimizin ihtiyacı olan hukuk ve adaleti talep ediyor ve bunun mücadelesini veriyor.

Tutuklandık, 26 Mart Cumartesi İstanbul’da, 28 Mart Pazartesi tüm Türkiye’de okurlarıyla buluşacak.

TUTUKLANDIK
Yazar: Can Dündar
Tür: Anlatı
Sayfa sayısı: 319
Fiyatı: 25 TL
Yayın Tarihi: 26 Mart 2016 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>