>

KÜLTÜR-SANAT

Caz'da hayat var...

Bu yıl 14’üncü kez düzenlenen Akbank Caz Festivali’ni 10 günde 12 bin 500 kişi izledi. Konserlerin tamamının dolu olarak gerçekleştiği Akbank Caz Festivali’ne caz severlerin ilgisi büyük oldu.
 
   
 
 
     
Akbank Caz Festivali’ni 12 bin 500 kişi izledi

Türkiye’nin en uzun ömürlü caz festivali ve caz tutkunlarının favorisi Akbank Caz Fesitvali 6-16 Ekim tarihleri arasında Dünya’nın en önemli caz müzisyenlerini İstanbul’da buluşturdu. Ülkemizin en önemli caz etkinliklerinden biri olan Akbank Caz Festivali 14. yılında ünlü caz grupları ve müzisyenleri birbiri ardına izlemek isteyen caz fanatikleri için bulunmaz bir fırsat yarattı.

Pozitif’in organizasyonuyla gerçekleştirilen festivalin mekanları Aya İrini, Cemal Reşit Rey, Babylon, Yeni Melek Performans Merkezi ve Akbank Kültür Sanat Merkezi oldu. Konserler, film gösterimleri ve “workshop”larla desteklendi.


Cemal Reşit Rey’deki tüm konserler büyük ilgi görürken, tartışılmaz favoriler Mc Coy Tyner Trio, Gonzalo Rubalcaba, The Mingus Big Band ve Miroslav Vitous’du. Cazın yaşayan efsanesi Mc Coy Tyner’ı müzikseverler konser sonrası ayakta alkışlarla uğurladı. Konser öncesi düzenlenen basın toplantısında konuşan Tyner, geçmişinden, müzik yaşamından, efsane dostlarından ve dünya görüşünden kısa kısa anekdotlar aktardı. Müzik eleştirmenleri tarafından “Piyano başında kükreyen bir aslana” benzetilen sanatçı, sakin, güler yüzlü ve bilge tavrıyla dikkat çekti.

Nguyen Le’nin Jimi Hendrix’in müziği üzerine kurduğu son projesi çok farklı ve gençler tarafından ilgi gören bir diğer konserdi.


İlk kez Yeni Melek’in nostaljik atmosferinde gerçekleşen Cine – Jazz gecesine gençlerden büyük ilgi vardı. Rubin Steiner gecenin yıldızıydı, çarpıcı görsellerle zenginleştirdiği yepyeni projesinde elektro – jazz’dan çok elektro-rock etkileri hissedildi. Çok hoşnut olan genç seyirci kitlesi Rubin Steiner’ın sahneden inmesine izin vermedi, sanatçı iki kez tekrar sahneye geldi.

Babylon’da Chicago Underground Trio en heyecan verici konserlerden birini yaşatırken, Babylon’da festivalin farklı renkleri vardı: Nobukazu Takemura minimal elektronik caz tınılarıyla, NoJazz eğlenceli müziğiyle, Jane Bunnet, yeni projeleriyle Aydın Esen, K-34 ve Selen Gülün ilgi gören konserler oldu.


Festivalde “Şehirde Caz Var” duygusunu veren diğer etkinlikleri Akbank Kültür Sanat Merkezi (AKSM) ’nde Onur Türkmen, Mecazi, Olcay Saral konserleri, AKSM’de Miroslav Vitous ve Gonzalo Rubalcaba ile “workshop”lar, AKSM Cafe’de genç yeteneklerle Akşamüstü Caz yoğun ilgi gördü ve hep doluydu.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>