>

KÜLTÜR-SANAT

Cem Yılmaz Yaşlandı!

Peki Cem Yılmaz neden yaşlandı...
 
   
 
 
     

Yüksel Aksu'nun son filmi İFTARLIK GAZOZ'da, Gazoz Ustası Cibar Kemal rolünü üstlenen Cem Yılmaz, film için bambaşka bir kimliğe büründü.

Yazın başında iki karakter birden canlandırdığı filminin ardından Yüksel Aksu’nun yazıp yönettiği İFTARLIK GAZOZ için çok farklı bir karaktere bürünmesi gereken Cem Yılmaz, bunun için iki filmin çekimleri arasında ciddi bir çalışma yaptı.

Hayatı gazoz makinesi başında geçen bir ustayı canlandırdığı karakteri için vücut dili ve duruşları da dahil olmak üzere incelemeler yapan Cem Yımaz, başta Yüksel Aksu ile beraber çalıştığı Ege aksanı ile İFTARLIK GAZOZ'da canlandırdığı Cibar Kemal’i ete kemiğe büründürdü. Öyle ki, Ula’ya geldiğinde kendisini karakterinin adıyla tanıştırdığında Cibar Kemal olduğuna inananlar dahi oldu.

Usta Derya Ergün’den olgun Cibar Kemal ve bambaşka bir Gün Koper

Çekimler sırasında kendisini Yüksel Aksu'ya emanet eden Cem Yılmaz, filmde ilk kez Ege şivesi ile konuşurken aynı zamanda başından çıkartmadığı takkesi ve mendili, sakallı hali ile filmin oyuncularıyla tek tek çalışan makyaj ustası Derya Ergün‘nün sanatı ile görmüş geçirmiş, olgun bir gazoz ustasını beyaz perdeye taşıyor.

Derya Ergün, İFTARLIK GAZOZ’da 70’li yıllarda daha genç hali ile gördüğümüz Cem Yılmaz’ın, filmdeki zaman atlaması ile 80’li yıllarda büründüğü daha yaşlı halinde çok başarılı bir çalışma yaparken, 70’li yıllardaki çocuk Adem’in 80’lerde ölüm orucundaki bir mahkumu canlandırdığı halini canlandıran Gün Koper’de mucizeler yarattı.

Cem Yılmaz’ın canlandırdığı Cibar Kemal Usta, filmde bilge ve herkes tarafından saygı gören, hayatın içinden bir usta... Camide, kahvede, çarşıda, tarlada herkes tarafından seviliyor. Çırağı Adem’i (Berat Efe Parlar) ise olmayan oğlunun yerine koyuyor. Olgun yaşının gereği zaman zaman arabuluculuk yaparken, çocuksu ruhu ile bazen de ortalığı kızıştırıyor. Tatlı dili, bilgeliği, güler yüzü ile Cibar Kemal Usta, Cem Yılmaz'ı unutturup gerçek bir karakter olarak karşımıza çıkıyor.

İFTARLIK GAZOZ'un senarist ve yönetmeni Yüksel Aksu, Cem Yılmaz'ı sadece bir oyuncu olarak tanımlayıp sınırlar çizmenin ötesinde Yılmaz'ın senarist, yönetmen, yapımcı, yazar, karikatürist hatta meddah olarak da çok yönlü bir sanatçı, bir sinema insanı olduğunu söyledi. "Yazdığım Gazoz Ustası karakterini, senaryoyu okuyup geldiğinde, kamera önünde öyle farklı ve ustaca oynadı ki, bambaşka ve kurguladığımdan daha güzel bir Cibar Kemal karakteri çıktı ortaya. Bu hem benim hem filmin şansı " dedi.

Muzaffer Yıldırım/NuLook, Elif Dağdeviren/EDGE CCF ve TEKE Film ortak yapımcılığında çekilen İFTARLIK GAZOZ, 29 Ocak'ta vizyona giriyor.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>