>

KÜLTÜR-SANAT

Çok Gezenti Şehirler ve İnsanlar

Burak Akkul’dan seyahat severler için bir pusula...
 
   
 
 
     

Televizyoncu, yapımcı, editör ve yazar kimlikleriyle tanıdığımız Burak Akkul’un son kitabı ‘’Çok Gezenti Şehirler ve İnsanlar’’ yayımlandı. Akkul, genel kültürü, toplum ve mikro düzeyde ‘’insanı’’ keşfetme merakını, izlenimlerini ve yolculuklarındaki olayları, ince bir mizah anlayışı, öyküsel bir anlatım ve akıcı bir dille okura aktarıyor.

Burak Akkul, gezip analizini yaptığı şehirlerden yansımaları; turist gözünden değil, uyum sağlayarak tanıttığı kitapta, şehirlerin demografik yapısından yemek kültürlerine kadar, dil-kültür etkileşiminden; şatolarla mimari, sokak sanatçılığı ile resim, halk ezgileriyle müziğe kadar her alanda incelemeler yapıyor. Akkul öyküsel ve kinayeli üslubu ile, 22 farklı ülkeden edinimlerini okuyucu ile buluşturuyor.

Kitapta yalnızca gezip görülmesi gereken tarihi yerlere değil; kısa vadede turist olarak ziyaret edecekler için konaklama ve eğlence imkanları, bütçe planlaması, ulaşım gibi konulara da tavsiye niteliğinde yer veriliyor.

Gezintileri esnasında deneyimlediklerini çocukluk anılarıyla aktararak, okuyucuyu geçmişte yolculuğa çıkarmayı hedefleyen Burak Akkul, gündelik yaşamlarından insan manzaraları, şehirlerin mimari yapılarını da renkli karelerle fotoğraflandırıyor. Ayrıca gördüğü ve diyalog kurduğu insanlarla çekildiği fotoğraflar ile de adeta kendi yaşanmış gerçekliğini okuyucuya aktarıp, okuyucuyu da o ana geri götürmeyi başarıyor.

Burak Akkul bu kitapta seyahat kavramını ‘’bir ömrü uzatmak’’ olarak tanımlıyor ve seyahatin kendisi için vazgeçilmez olduğunu söylüyor. Aynı zamanda, yaşamdan tat almanın ve yaşadığını hissetmenin en önemli unsurlarından birinin seyahat etmek olduğunu sıklıkla vurguluyor.

Kitap Künyesi
Eser Adı: Çok Gezenti Şehirler ve İnsanlar
Yazar adı: Burak Akkul
Yayınevi: Hürriyet Kitap
Türü: Seyahat
Yayın Direktörü: Tiraje Erginer Önder
Editör: Ömür Kurt
Yayına Hazırlık: Coşkun Şen
Basım Tarihi: Temmuz 2019

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>