>

KÜLTÜR-SANAT

Dâhinin karısı olmak…

Psikanalizin kurucusu Sigmund Freud’un karısı Martha Freud’un biyografisi, Everest Yayınları’nın “Unutulmayan Kadınlar” dizisinden çıktı.
 
   
 
 
     
Psikanalizin kurucusu Sigmund Freud’un karısı Martha Freud’un biyografisi, Everest Yayınları’nın “Unutulmayan Kadınlar” dizisinden çıktı. Elli yılı aşkın evlilikleri boyunca Sigmund Freud’un yanında olan ve kariyerindeki tüm iniş çıkışlara, psikanalizin gelişimine birinci elden tanıklık eden Martha’nın biyografisinde, olağanüstü bir yaşamın ne kadar mütevazı geçirilebileceğinin öyküsünü okuyacaksınız.


Münih’te başlayan yaşamı, uzun yıllarını Viyana’da geçirdikten sonra, II. Dünya Savaşı’nın dehşetinden kaçtığı Londra’da son bulan Martha, doksan bir yıllık yaşamının tamamını kocasına ve çocuklarına adadı. İnançlı bir Yahudi olmasına rağmen, bir ateistle evlenmiş olmasının dengesini her zaman çok iyi korudu. Evle ilgili yükümlülükleri tamamen üstüne alarak, Sigmund Freud’un mesleki gelişimine büyük katkıda bulundu.

Martha Freud bir dönemin tanığıydı. Tarihin bir kesitini, kocasını ve son yüzyılı, daha doğrusu, ona yolunda eşlik edenlerin hepsinden daha çok yakın geçmişi etkilemiş olan Sigmund Freud’u duyumsayarak yaşadı.

Martha Freud, belki eserleriyle değil ama örnek yaşamıyla “Unutulmayan Kadınlar” arasındaki yerini aldı. Martha Freud: Dâhinin Karısı, eseri yaşamı olan bir kadının öyküsü…

Katja Behling
MARTHA FREUD
Türkçesi: Efkan Canşen
224 sayfa, Temmuz 2005
Unutulmayan Kadınlar
Everest Yayınları


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın

DİĞER HABERLER

cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>